Za nepřezuté pneumatiky trestají i pojišťovny
Jezdit na zimních pneumatikách je podle zákona povinné v období od začátku listopadu do konce března v případě, že je vozovka pokryta vrstvou sněhu, ledu, námrazou, nebo je pravděpodobné, že se tomu může stát během naší jízdy. Zákon tedy nepřikazuje, že v inkriminovaném období přezuto mít musíme. Za dobrého počasí můžeme klidně ještě v těchto dnech legálně na letních pneumatikách na silnici. Přesto však, i pokud by počasí "přálo", může pro nás nepřezutí mít nepříjemné následky.
Pojišťovny nevyplatí pojistku v plné výši
V případě, že se totiž v zimním období staneme přímým účastníkem dopravní nehody, pak ať už jsme ji zavinili, nebo ne, ať je třeba počasí jako v červnu, přihlíží téměř každá pojišťovna k tomu, jestli jsme měli přezuto na zimní pneumatiky. A v případě, že tomu tak nebylo, pak pojišťovna může krátit plnění pojistného. Takže se může stát, že na škodu kterou jsme způsobili, budeme doplácet ze svého, stejně jako třeba za škodu, kterou jiný viník způsobil na našem vozidle. Pojišťovny krátí výplatu pojistného za nepřezuté pneumatiky až o 20 %! A to je vcelku dost že? Ať už z čistě bezpečnostních důvodů, tak i z důvodů výše zmíněných doporučujeme mít vždy přezuto už v termínu na začátku listopadu.
Zimní výhoda zimních pneumatik
Zimní pneumatiky jsou oproti letním přizpůsobeny nízkým teplotám. Kromě rozdílnosti ve vzorku, v hloubce dezénu, je hlavní rozdíl hlavně v materiálu, ze kterého jsou oba typy pneumatik vyrobeny. Směs zimních pneumatik je výrazně měkčí, což způsobuje, že i za nízkých teplot nedochází ke snížení přilnavosti pneumatiky. Oproti tomu letní pneumatiky za nízké teploty tvrdnou, přilnavost k silnici se snižuje a to zhoršuje ovladatelnost vozu. Zimní pneumatiky jsou vhodnější již od teploty pod 7 °C.