dovolenka

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

24. 6. 2014
|
Délka čtení: 6 min.

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

I přes výhodné nabídky letenek existuje stále mnoho lidí, kteří na dovolenou do zahraničí jezdí raději vlastním autem. Ne vždy je však důvodem snaha ušetřit. Díky cestování vlastním autem mají lidé mnohem více možností, jak se svým volným časem naložit, a kde dovolenou strávit.

Cestování autem však přináší také riziko nehod. Prioritou by proto vždy měla být kvalitní příprava na cestu a bezpečná jízda. Velmi užitečné informaci získají čeští motoristé na webových stránkách www.ibesip.cz. Jedná se o stránky, které spravuje samostatné oddělení ministerstva dopravy BESIP. BESIP se stará o realizace a plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

Na těchto stránkách najdete například informace o jednotlivých zemích a jejich pravidlech silničního provozu. Tato pravidla byste měli znát vždy předtím, než vyrazíte na cesty do zahraničí. Informace se týkají rychlostních limitů, základní povinné výbavy, používání světel, potřebné dokumenty či postihů v případě porušení pravidel.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Technický stav auta před cestou a další rady na cestu

Na co lidé nejčastěji zapomínají, je technický stav auta. Před každou delší cestou a to zejména do zahraničí, by mělo auto projít důkladnou kontrolou technického stavu. Ideální je tuto kontrolu svěřit odborníkům, kteří Vás upozorní na možné problémy. Další doporučení najdete v článku  Bezpečná cesta na dovolenou.Pokud nemá být Vaše cesta založená na improvizaci, nezapomeňte se seznámit s plánovanou trasou podrobněji. Vhodné je si zjistit nejen počet kilometrů a odhad nákladů, ale také pravidla silničního provozu všech zemí, kterými budete projíždět, a také aktuální stav silnic. V létě probíhají časté opravy a čekání ve frontách určitě není oblíbenou činností. Díky informovanosti se těmto úsekům snadno vyhnete.Zároveň se také nedoporučuje jet delší cestu na jeden zátah. Vhodné je cestu rozložit do více etap, aby si řidič odpočinul. Cestu tak můžete spojit s poznáváním různých míst.

Kdo nezná jazyk, vystačí si s praktickým slovníčkem

Na svých cestách snadno narazíte na značení nebo upozornění, kterému nebudete rozumět. Proto Vám v tomto článku nabízíme krátký slovníček.

Spolková republika Německo, Švýcarsko, Rakousko

Spurrinnen

Hrboly

Unfall

Nehoda

Einbahn

Jednosměrný provoz

Ausgenomenn, Ausg.

Vyjma, s výjimkou

Ende

Konec

Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie

Attention travaux

Práce na silnici

Chaussee deformee

Nerovnosti vozovky

Route barree

Silnice uzavřena

Cedez le passage

Dejte přednost

Ferme au trafic

Uzavřeno (pro provoz)

Fin

Konec

Priorité aux piétons

Přednost chodců

Vignette obligatoire

Nálepka (dálniční známka) povinná

P+R libre

Parkování (Park and Ride) zdarma

Péage

Poplatek, mýtné

Sortie

Výjezd

Itálie

Lavori in corso

Práce na silnici

Strada chiusa

Silnice uzavřena

Rallentare

Zpomalte

Senso vietata

Zákaz vjezdu

Sosta vietata

Zákaz parkování

Uscita

Výjezd



Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?