epojisteni logo
benzinka

Který pohon je lepší? Benzín, nafta, LPG nebo CNG?

28. 2. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Při výběru vhodného vozidla přijde na přetřes otázka vhodného pohonu a s ním souvisejícího paliva. Nejčastěji se lidé rozhodují mezi benzínem a naftou, zájem je v však také o levnější LPG či CNG. Jak se rozhodnout nejlépe?

Nafta je levnější než benzín. Dieselový pohon je však dražší a vhodnější na častější a delší cesty. O něco málo dražší benzín je zase vhodnější pro kratší jízdy a takové to ježdění po městě. Vedle nafty a benzínu jsou ve hře také alternativní plynové pohony (LPG a CNG), které jsou levnější a navíc šetrnější vůči přírodě. 

Porovnání cen pohonných hmot - proč jsou tak různé?

Rozdíl mezi cenami jednotlivých pohonných hmot je velmi výrazný. Proč ceny benzínu s naftou běžně přesahují hranici 30 Kč, ale LPG se stěží dostane alespoň k 15 Kč? Proč vzhledem k nízké ceně plynu, nejezdí většina lidí na LPG? 

Aktuální průměrné ceny pohonných hmot v ČR ke dni 20. května 2021:
benzindieselLPG CNG

26,39 Kč/l

26,44 Kč/l

12,75 Kč/l

26,92 Kč/kg


Zdroj: mbenzin.cz/průměrné ceny pohonných hmot

Za velkým cenovým rozdílem stojí primárně odlišná spotřební daň. Plynná paliva LPG a CNG totiž spadají do zvýhodněné sazby spotřební daně. Zatímco z jednoho litru CNG si stát bere pouhých 1,40 Kč (respektive za 1 m3, protože CNG se uvádí v kg) a  u LPG 2,15 Kč, u nafty je to už zhruba pětinásobek a to 10,95 Kč a nejvyšší spotřební daň ve výši 12,84 Kč jde státu z benzínu. 

Zejména pak CNG (stlačený zemní plynu) je kvůli nízkým emisím CO2 považován za jedno z hlavních alternativních paliv. V roce 2018 proto česká vláda v rámci jeho podpory schválila nízkou spotřební daň až do roku 2025. Jeho aktuální cena po převodu z kg na m3 činí cca 19 Kč/m3 (1m3 = 1 l).

Ceny paliv nejsou všech, důležité jsou náklady auta na 1 km

Hodnotit a porovnávat pouze ceny různých paliv není při výběru pohonné jednotky jediným kritériem. Velmi důležitými kritérii jsou rovněž pořizovací cena a průměrná spotřeba, které jsou u různých vozidel odlišné. 

Jednoznačně nejnižší spotřebu nabízí dieselová auta. Benzín je na tom podobně jako CNG a nejvyšší spotřebu mají vozidla jezdící na LPG a to o 10 až 20 %. Lepším porovnávacím údajem je proto cena za ujetý kilometr.

Pořizovací cena auta s benzínem, naftou, LPG či CNG

O pořizovací ceně auta mimo jiné rozhoduje také to, jakou pohonnou jednotku si kupující vybere. Všeobecně se ví, že cena vozidla s dieselovým motorem je vyšší zhruba o 10 až 15 % oproti vozidlu s benzínovým motorem. 

auto na plyn

Dražší jsou i vozdila jezdící na plyn. Auto s LPG je přibližně o 20 až 30 tisíc korun dražší než vozidla s benzínovým motorem a za stejné auto s CNG pohonem zaplatí zájemce dokonce 40 až 60 tisíc. To znamená, že je důležité propočítat si, za jak dlouho se vám úspora na palivu vrátí, pokud investujete do dražších pohonných jednotek.

Většina automobilek standardně nabízí naftové a benzínové pohony.  Málokterá auta už mají z výroby například pohon na LPG. Výše uvedených 20 až 30 tisíc korun tedy znamenají cenu případné přestavby na LPG a přestavba na CNG může vyjít dokonce až na 60 tisíc korun. 

Podle odborných porovnání lze nejrychlejší návratnosti dosáhnout při přestavbě na LPG a to zhruba za 2 roky.  Zde však největší překážku představuje síť míst, kde mají vedle tradičních paliv také LPG.

Další náklady vozidla jezdící na LPG nebo CNG

S provozem vozidla, které jezdí na LPG či CNG, souvisí také pravidelné revize kvůli zvýšeným požadavkům na bezpečnost. Vozidla s LPG musí projít každý rok pravidelnou revizí, jejíž cena se pohybuje okolo 500 Kč. V případě CNG se obvykle doporučuje revize pohonné jednotky jednou za dva roky. Rozhodující je doporučení výrobce či dodavatelé přestaveb, které raději předepisují pravidelné kontroly každý rok.

Odlišná je také životnost plynové nádrže u LPG a CNG.  Nádrž na LPG je nutné vyměnit po 10 letech, přičemž cena nové nádrže vychází zhruba na 5 až 8 tisíc korun. Nádrže na CNG mají delší životnost a to 15 až 20 let, poté je rovněž nutné je vyměnit.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.