blg-srt-spz

Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

12. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

Česká republika leží ve střední Evropě, a proto naše dálnice fungují jako přirozené spojnice mezi západem a východem starého kontinentu. Po tuzemských silnicích projíždějí kamiony poctivých zahraničních firem, ale v menší míře také vozidla odcizená mezinárodními kriminálními skupinami.

„Krádeže, které způsobují větší škodu, nemají regionální charakter. Pachatelé působí v organizovaných skupinách na mezinárodní úrovni, mají rozdělené role a jsou kvalitně technicky vybaveni. Česká republika bývá využívána jako tranzitní země. Pachatelé převážejí odcizená vozidla zejména z Rakouska a Německa do Polska a dále na východ.”

Ondřej MoravčíkPolicejní prezidium

Zloději aut v České republice

Kriminálníci kradou také v ulicích našich měst a obcí, ale svoji kořist málokdy prodávají přes velké tuzemské autobazary. „Zločinecké organizace moc dobře vědí, že prověřujeme auta, která jsou nám nabízena. Kdybychom odhalili kradený vůz, ihned bychom zavolali Policii ČR,” napsal nám Petra Vaněčka ze společnosti AURES Holdings, která prodává ojeté automobily pod značkou AAA Auto.

Velcí obchodníci jsou opatrní, aby nepoškodili svoje jméno. „Nabízené vozy prověřujeme také přes databáze hledaných vozidel v České republice, na Slovensku a v dalších zemích,” pokračuje Filip Kučera z autobazaru AutoESA. „Dlouhodobě spolupracujeme se společností Cebia, která informace o automobilech poskytne každému zájemci,” doplňuje Veronika Geltner z portálu Sauto.cz.

Podvodníci využívají bezplatnou inzerci

Česká republika funguje jako tranzitní země a velké zdejší autobazary jsou zodpovědné, ale také v tuzemsku se objevují nabídky kradených vozů. Zloději obcházejí profesionální bazary a odcizená vozidla nabízejí na bezplatných inzertních serverech. Pokud vybíráte ojetý automobil, každého potenciálního adepta sami důkladně prověřte.

Databáze odcizených a hledaných aut

Policie České republiky vychází vstříc zvídavým a aktivním občanům, protože potřebuje jejich pomoc. Provozuje databázi hledaných vozidel, kterou zpřístupňuje veřejnosti přes svůj internetový vyhledávač. Stačí, když tam zadáte registrační značku nebo VIN kód vyhlídnutého vozu – a uvidíte, zda chybí jeho majiteli. Pokud jste natrefili na podezřelý automobil, informujte Policii na telefonním čísle 158 nebo osobně na policejní stanici.

Národní databáze odcizených aut funguje také na Slovensku. Například v Německu však VIN kód patří mezi chráněné osobní údaje, a proto tam takový veřejný registr neexistuje. Eventuálně využijte vyhledávač soukromé české společnosti Cebia.

Statistika – krádeže aut v ČR

Porovnejme, kolik dvoustopých českých motorových vozidel bylo ukradeno v posledních letech. V dlouhodobém kontextu vidíme pozitivní trend. Policie ČR vloni evidovala 2 441 krádeží, což je o 77 % méně než před 10 lety. Mezitím klesl absolutní počet vyřešených případů, také tady však sledujeme potěšující vývoj. Vloni bylo objasněno asi 51 % krádeží, zatímco před 10 lety skončilo úspěchem pouze 18 % pátracích akcí.

Vývoj krádeží aut v ČR - grafZdroj: Policie ČR – Statistické přehledy kriminality

Praha je zdaleka nejrizikovější

Žijeme v unitárním státě, ovšem mezi jeho regiony panují značné rozdíly. Kriminálníky láká především Praha, kde vloni odcizili 601 dvoustopých motorových vozidel, což znamená 44 krádeží na 100 000 obyvatel. Bezpečněji bývá v regionech, které leží na českomoravském pomezí. Nejklidněji vypadá Pardubický kraj, kde zloději vloni ukradli 43 aut, což je 8 krádeží na 100 000 obyvatel.

Počet krádeží aut za rok - mapa ČRZdroj: Policie ČR – Statistické přehledy kriminality, Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích. Data z roku 2023.

Krádeže aut podle značek

Mezi českými řidiči jsou nejoblíbenější škodovky, na které se většinou zaměřují také zloději. Ministerstvo vnitra uvádí, že nejčastěji mizí Škoda Octavia, Fabia, Felicia, Superb a Rapid. V žebříčku nejkradenějších značek následují Volkswagen, Ford, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Renault, Peugeot, Opel, Fiat, Citroën, Toyota, Seat, Hyundai a Mazda. Ovšem nejatraktivnější jsou nejdražší auta jako Ferrari, Bugatti, Rolls-Royce nebo Lamborghini.

Jak ochránit svoje vozidlo

Parkujte nejlépe ve své soukromé uzamykatelné garáži, nebo na osvětleném bezpečném místě, například na střeženém veřejném parkovišti. Nenechávejte ve vozidle na viditelném místě žádná zavazadla, mobilní telefony a podobnou techniku ani doklady. Před odchodem zkontrolujte zámky a další bezpečnostnostní prvky, které dělíme do různých skupin:

  • mechanické systémy (blokace řadící páky)

  • elektronické systémy (autoalarmy, imobilizéry, keyless defender atd.)

  • satelitní vyhledávací systémy

  • různé kombinace předchozích systémů

Policisté doporučují, abyste investovali do bezpečnostních prvků. Ale zároveň varují před přehnaným optimismem.

„Zloději motorových vozidel používají stále účinnější nástroje, a proto neexistuje bezpečnostní systém, který by byl naprosto spolehlivý. Doporučujeme využít připojištění proti odcizení, a to zejména u vozidel vyšší cenové relace.”

Jakub Vinčálektiskový mluvčí Policie ČR

Pojištění proti krádeži

Povinné ručení pokrývá škodu, kterou způsobíte jiným motoristům a jejich automobilům, ale před zlodějem vás neochrání. Proto uzavřete ještě havarijní pojištění, které vynahradí vaši újmu při havárii, živelné pohromě nebo krádeži. Stojí od 2 000 Kč/rok, přesné podmínky však závisí na vaši individuální situaci a na vašich preferencích. Přejděte do naší nezávislé kalkulačky, která vám srovná nabídky havarijního pojištění!

Nahlášení krádeže na Policii ČR

Jestli nemůžete najít svůj vůz, ujistěte se, zda byl skutečně odcizen. Nezaparkovali jste jinde? Nepůjčil si auto váš partner, blízký příbuzný nebo někdo jiný? Neodtáhla vozidlo Městská policie, která má telefonní číslo 156?

Pokud jsou odpovědi na předchozí otázky negativní, kontaktujte státní policii. Buďto zavolejte na telefonní číslo 158, nebo rovnou zajděte na policejní stanici, nejlépe na nejbližší pobočku v místě vašeho trvalého bydliště. Tam přineste svůj občanský průkaz nebo cestovní pas a doklady od vozidla.

Vyřazení vozidla z evidence

Pokud vám zloděj ukradl auto, krádež jste oznámili na Policii ČR, ale pátrání bylo neúspěšné, udělejte ještě poslední krok. Zajděte na kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností (ORP). Tam přineste svůj občanský průkaz nebo cestovní pas, doklady od odcizeného vozu a policejní potvrzení o krádeži. Na obecním úřadě požádejte, aby byl automobil vyřazen z registru vozidel.

Jak získáte 100% kompenzaci

Havarijní pojištění pokrývá aktuální tržní hodnotu ukradeného automobilu, což bývá podstatně méně než jeho původní kupní cena. Havarijko navíc vyžaduje ještě finanční spoluúčast. Chcete víc? Uzavřete GAP pojištění! Pokud přijdete o svůj automobil, pojišťovna vám vyplatí celou cenu, kterou jste za něj původně zaplatili!

Autokriminalita v Evropské unii

Šikovní zloději kradou celá auta, ale menším zlodějíčkům stačí dílčí součástky, které potom prodávají jako náhradní díly. Odcizují pneumatiky a jejich ochranné kryty, navigace, autorádia, antény, zpětná zrcátka, světla, střešní nosiče, airbagy či registrační značky.

Eurostat proto v jedné souhrnné statistice porovnává krádeže jakýchkoli motorizovaných vozidel nebo jejich součástí. Česká republika v rámci Evropské unie vychází poměrně dobře. Když přepočítáme krádeže na 100 000 obyvatel, naše domovina je bezpečnější než Německo, Chorvatsko nebo Rakousko. Ale existují ještě klidnější evropské země. Krádeže jsou v ČR poměrně častější než v Polsku, na Slovensku či ve Slovinsku.

StátPočet krádeží za rokKrádeže na 100 000 obyvatel

Lucembursko

2 400

371,86

Francie

161 512

241,93

Itálie

125 764

213,05

Řecko

18 390

175,82

Švédsko

16 971

162,37

Nizozemsko

26 825

152,50

Kypr

960

112,31

Finsko

5 503

99,18

Belgie

10 708

92,17

Irsko

4 109

81,21

Portugalsko

8 096

78,21

Malta

310

59,50

Španělsko

24 043

50,69

Německo

39 172

47,11

Chorvatsko

1 703

44,09

Rakousko

3 124

34,79

Česká republika

3 468

32,98

Maďarsko

3 175

32,22

Rumunsko

5 239

27,51

Lotyšsko

505

26,92

Polsko

9 123

24,23

Bulharsko

1 504

21,99

Dánsko

1 195

20,35

Litva

403

14,36

Slovensko

780

14,35

Slovinsko

302

14,33

Estonsko

91

6,83

Zdroj: Eurostat – Přestupky zaznamenané policií. Data pocházejí většinou z roku 2022, pouze některé státy se prezentují staršími statistikami: Německo z roku 2021, Kypr z roku 2017, Francie z roku 2016 a Maďarsko z roku 2015.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?