vymena-olejeI

Kvůli krácení pojistného plnění jsou do aut často montovány levné díly z druhovýroby

Kvůli krácení pojistného plnění jsou do aut často montovány levné díly z druhovýroby

Pojišťovny mnohdy krátí pojistné plnění poškozeným řidičům z důvodu amortizace, i když je to v rozporu se zákonem. Často motoristům vyplatí až o třetinu méně. Řešením proto bývá použít na opravu levné díly z druhovýroby. Ty ale neprošly zátěžovými testy a u výztuh nebo blatníků pak stačí i malý náraz k ohrožení životů.

„Ačkoli má každý  poškozený  řidič právo na opravy z originálních dílů, praxe pojišťoven je opačná. Své smluvní servisy nutí do montáže laciných dílů, které zdaleka nedokážou pohltit energii nárazu jako originály. A případné dražší opravy z originálních dílů zase odmítají proplácet. Nastoleným trendem tak pojišťovny ohrožují životy všech účastníků provozu,“ prohlásil Tomáš Medřický, ředitel portálu ePohledávky.cz, kde advokáti řeší až 30 stížností na krácení pojistného plnění denně.

Na tom, že pojišťovny při opravách vozů uplatňují ceny aftermarketových dílů, se shoduje mnoho expertů přizvaných k soudním sporům. Osoba poškozená viníkem nehody tak obvykle nese nejenom zátěž nepojízdného automobilu, ale také ekonomickou zátěž nízkého pojistného plnění, které nepokryje ani odpovídající opravy. Obhajoba pojišťoven se opírá o tvrzení, že z hodnoty nákladů na servis je třeba odečíst „zhodnocení vozidla opravou“. V naprosté většině případů ale podle odborníků naopak bouraný automobil na hodnotě ztrácí.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Uvedené skutečnosti potvrzuje také nezávislý soudní znalec Antonín Pospíchal. „Provést opravu k odstranění následků havárie posuzovaného vozidla za použití neoriginálních dílů je dle mého názoru naprosto nepřípustné,“ uvádí Pospíchal ve svém posudku k soudní při žalobce a pojišťovny. „Typickým příkladem může být neoriginální nárazník, který se vinou použitého materiálu rozlomí, místo toho, aby se plasticky deformoval a pohlcoval energii, což je důležité zejména při střetu s chodcem. Obdobně to platí pro deformaci ostatních dílů, blatníků, kapoty, čelního skla a tak dále. Průběh deformace těchto dílů při nehodě má vliv mimo jiné na správnou aktivaci airbagů,“ upozornil Antonín Pospíchal. Podle Pospíchala je možné za obvyklou cenu opravy vozidla výhradně považovat standardně kalkulovanou cenu opravy v autorizovaném servisu výrobce vozidla. Přesto se v dlouhodobé atmosféře neplatících pojišťoven stala montáž dílů z druhovýroby nebezpečným standardem.

ePojisteni.cz nabízí svým klientům zdarma právní pomoc při nárokování maximálního možného odškodnění od pojišťovny viníka nehody. V rámci této služby získáváte telefonickou podporu a konzultaci pro rozsah odškodnění, reklamaci výše plnění, bude-li plnění bezdůvodně kráceno, právní zastupování u soudu či zajištění odborných lékařských posudků.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.