Koronavirus: Informace k cestování do zahraničí a rady pro cestovatele
Z důvodu nové varianty onemocnění COVID-19 omikron, jež se poprvé objevila na konci listopadu v Jihoafrické republice, a velice rychle se rozšířila do celého světa, zpřísňuje řada zemí podmínky cestování. Na co si dát pozor v rámci cestování do zahraničí?
Stále probíhající pandemie COVIDu i nadále komplikuje cestování do zahraničí. Kvůli obavám z nové varianty omikron mnoho států zpřísňuje podmínky cestování. Doklad o očkování, který po několik měsíců umožňoval plně očkovaným osobám překročit hranice všech států v Evropské unii bez dalšího testování či karantény, už při vstupu na území některých zemí nestačí. Přestože vedení Evropská unie nabádá své členy, aby sladily svá vnitrostátní omezení, některé státy se v obavách z nové varianty omikron začínají vracet k nejednotným a přísnějším pravidlům při vstupu na jejich území. Nepříznivá situace koronavirusu tak zpřísnila cestování do Itálie, Irska, Portugalska či Řecka.
Aktualizace platnosti digitálního certifikátu EU COVID neboli COVID Pasu
I nadále vám cestování do většiny členských státu EU a dalších 18 zemí může usnadnit digitální certifikát EU COVID. COVID Pas je prokazuje to, že je daný občan EU:
očkován vakcínou schválenou od EU (počínaje 1. 2. 2022 bude doba uznávání digitálního certifikátu EU COVID zkrácena na 9 měsíců (270 dnů), počínaje dnem podání poslední dávky očkování,
má negativní výsledek PCR/antigen testu na COVID-19,
prodělal COVID-19.
Návrat ze zahraničí
Ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy v dané zemi. Tyto země se rozdělují do čtyř skupin zemí s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy. Od toho se pak odvíjí podmínky, které je nutné splnit před návratem ze zahraničí. Za jakých podmínek se z jednotlivých států lze vracet, naleznete na seznamu zemí podle míry rizika nákazy.
Země nebo teritoria s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (platné k 27. 12. 2021)
Andorrské knížectví
Belgické království
Dánské království
Estonská republika
Francouzská republika
Chorvatská republika
Irská republika
Islandská republika
Kyperská republika
Lichtenštejnské knížectví
Litevská republika
Lotyšská republika
Lucemburské velkovévodství
Maďarská republika
Monacké knížectví
Nizozemské království
Norské království
Polská republika
Portugalská republika (vč. Madeiry)
Rakouská republika
Republika San Marino
Řecká republika
Slovenská republika
Slovinská republika
Spolková republika Německo
Španělské království (vč. Baleárských ostrovů a Kanárských ostrovů)
Švýcarská konfederace
Cestovní pas, očkovací průkaz a cestovní pojištění
Ať chceme nebo ne, vypadá to, že koronavirus nám bude ještě nějakou dobu komplikovat cestování do zahraničí. Proto je stále potřeba před každou cestou sledovat všechna omezení a opatření, která pro danou cílovou destinaci platí. Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých zemí v době koronavirusu zveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo zahraničí České republiky. Vyrážíte-li do zahraničí, nezapomeňte si kromě platného cestovního pasu a dokladu o očkování sjednat vhodné cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat i léčebné výlohy při nakažení nemocí COVID-19 v dané zemi. Jinak by se vám vámi vysněná dovolená mohla pěkně prodražit.
Odkazy na důležité weby, které vám mohou přijít vhod
Rady pro cestovatele
Vyhýbejte se těm, kteří už na první pohled vypadají nemocně. Minimální odstup od nakažené osoby se doporučuje 2 metry.
Před manipulací a konzumací jídla si pravidelně myjte ruce, dbejte přitom na správnou techniku mytí rukou. Procedura mytí rukou by měla trvat 40−60 vteřin.
Pokud nemáte po ruce vodu, použijte bezoplachové dezinfekční gely.
Buďte ohleduplní k ostatním. Při kašlání nebo kýchání používejte jednorázové kapesníky a ihned po použití je vyhoďte. Popřípadě si při kýchání zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál) a používat ústenku tak, aby omezili možnost přenosu nákazy na okolí.
Pokud je to možné, nezdržujte se v místech s větší koncentrací lidí.
Při cestování pravidelně dezinfikujte povrchy, které mohou být zdrojem mnoha bakterií a virů (podnosový stůl na palubě letadla, obrazovku, ale i mobilní telefon).
Dle požadavků dané země/dopravní společnosti používejte při cestování zdravotnické obličejové masky či respirátory třídy FFP3.
Posilujte imunitní systém.