Vzhledem k nejisté koronavirové situaci se dovolená v zahraničí může pěkně prodražit. Nutnost zrušení cesty ještě před odjezdem, nečekaná karanténa, nebo dokonce izolace kvůli pozitivnímu testu v zahraničí může vyjít i na stovky EUR denně. Jak se před takovými situacemi nejlépe ochránit?
Koronavirus a cestovního pojištění
Když se riziko koronaviru poprvé objevilo, pojišťovny jej okamžitě zařadily do výluk z pojištění. Brzy však pochopily, že se situace jen tak nezlepší a nezbylo jim nic jiného, než se jí přizpůsobit. Dnes již velká většina cestovních pojištění kryje i náklady spojené s onemocněním COVID-19. Pozor si však musíte dát na výjimky, které si každá pojišťovna určuje jinak.
Zrušení dovolené kvůli onemocnění COVID-19
Jestliže se na dovolenou v zahraničí vůbec nedostanete, a musíte ji z důvodu onemocnění COVID-19 zrušit, bude na vás pohlíženo jako na nemocného. Pokud tedy máte zaplacené pojištění storno poplatků, bude vám standardně vyplaceno 80 % uhrazených nákladů. Stejně tak tomu bude i v případě nařízení preventivní karantény, pokud by vám zkomplikovala odjezd na dlouhodobě plánovanou dovolenou.
Pokud na dovolené onemocníte COVIDEM-19
V zahraničí vás v rámci pandemie COVID-19 mohou potkat dvě situace, tedy samotné onemocnění koronavirem nebo nařízená karanténa, do které musíte nastoupit i v případě, že budete negativní. Pokud onemocníte, řeší se COVID-19 jako každá jiná nemoc. Budete-li potřebovat vyhledat pomoc lékaře, nebo dokonce hospitalizaci, pojišťovna bude krýt náklady na vaši léčbu až do limitu léčebných výloh.
Jak je to v případě karantény?
V případě, že vám bude v zahraničí nařízena karanténa (byli jste v kontaktu s někým, kdo je pozitivní), musíte ji i jako turista plně respektovat. S nečekanými náklady souvisejícími s nutností prodloužit svůj pobyt v zahraničí kvůli izolaci (ubytování, strava a doprava) je to však trošku složitější. Některé pojišťovny tyto náklady plně pokryjí, jiné si naúčtují spoluúčast, a v případě dalších si musíte sjednat dodatečné připojištění. Z tohoto důvodu je opravdu nutné si před uzavřením smlouvy prostudovat pojistné podmínky. Nechtěně prodloužená dovolená vás může vyjít na nemalé peníze. Takové náklady se obvykle pohybují podle dat ERV Evropské pojišťovny v rozmezí 50 – 100 EUR, tedy 1200 až 2500 korun denně.
Buďte v obraze
Před každou cestou do zahraničí doporučujeme bedlivě sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí a Mapu cestovatele, kde naleznete všechny důležité informace týkající se cestování do zahraničí a podmínky návratu zpět do Česka.