epojisteni logo
ruce-na-volantu-palubni-deska

Kontrolky v autě: Víte, co která znamená a kdy raději zpozornět?

31. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Pokud se v autě objeví problém, který zachytí čidlo vozu, na palubní desce se rozsvítí kontrolka. Občas se však může stát, že se rozsvítí některý ze symbolů, u kterého si nebudete úplně jistí, co znamená. Moderní auta vám sice řeknou, co jednotlivé kontrolky značí, ale už vám neřeknou, co máte v takovém případě dělat.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Barvy mnohé napoví

V autoškole by se noví řidiči měli naučit, co která kontrolka znamená. Pokud ale významu kontrolek nevěnovali dostatečnou pozornost, může při jízdě nastat problém. 

Základní kontrolky můžete rozlišit podle barev. Pokud svítí kontrolka zeleně, je to barva funkčnosti – můžete jet. Zelená kontrolka má pouze informativní charakter a řidiče tak informuje především o tom, že máte rozsvícená obrysová nebo potkávací světla.

Problém však nastává, pokud se nějaká kontrolka rozsvítí žlutě (někdy i oranžově). V takovém případě se může jednat o potencionální problém, který nejspíš bude nutné řešit. Nemusíte hned zastavovat, problém sice není aktuální, ale rozhodně existuje. 

Vozidlo vám tím většinou oznamuje, že bude nutné provést pravidelnou údržbu či dolít provozní kapaliny. Upozorňovat vás ale může také na nízkou hladinu oleje, paliva nebo například na nižší tlak v pneumatikách. 

Ve většině případů se však žluté kontrolky mohou změnit na červené, a nikdy nemůžete dopředu vědět, kdy se tak stane. Může se tak stát za týden, ale klidně i za hodinu.

Jakmile se vám na palubním počítači objeví červené kontrolky, je nutné okamžitě jednat.  Většinou to totiž značí závažný problém, který byste rozhodně neměli zanedbávat. 

Při rozsvícení červené kontrolky byste je potřeba okamžitě zastavit, vypnout motor a pokusit se problém odstranit. Takový problém většinou ale člověk nevyřeší sám a může se stát, že budete potřebovat asistenční službu, nebo servis. 

Náš tip

Přesně pro také případy se hodí mít sjednané odpovídající pojištění.

Malý přehled aneb co která kontrolka znamená

Řídící jednotka motoru

Nejčastějším strašákem řidičů je kontrolka řídící jednotky motoru. Kontrolka svítí v případě, že nějaká závada ovlivňuje složení emisí. Ve většině případů stačí zastavit, vypnout motor a znovu nastartovat. U dieselových motorů hrozí, že se ucpe filtr pevných částic. Kontrolka může občas zapříčinit ztrátu výkonu, v jízdě pokračovat můžete, doporučujeme však co nejdříve navštívit servis. 

Filtr pevných částic

Když je filtr pevných částic zanesen, rozsvítí se kontrolka filtru pevných částic a je potřeba jej vyčistit. Odborníci doporučují projet auto mimo město konstantní rychlostí (alespoň 60 km/h) při 1 800 až 2 500 otáčkách, dokud kontrolka nezhasne. Kontrolku naleznete v novějších dieselových vozidlech. Pokud si nebudete jistí, že se problém odstranil, či kontrolka bude stále svítit, objednejte se do servisu. 

Žlutá - olej

Pokud se rozsvítí oranžová kontrolka s tímto symbolem, značí to nízkou hladinu motorového oleje. V jízdě můžete pokračovat, ale je dobré zastavit u nejbližší čerpací stanice, nechat olej stéct do vany, přeměřit hladinu a v případě potřeby jej dolít. Pamatujte na to, že je potřeba dolít stejný olej, který již v autě máte. 

Červená - olej

V případě, že se kontrolka rozsvítí červeně, značí to, že tlak oleje není dostatečný pro bezpečný chod motoru. Je nutné okamžitě zastavit, počkat až olej steče zpět do nádržky a změřit jeho hladinu. Pokud je hladina nízká, může pomoci dolití oleje. Pokud je však hladina v pořádku, v jízdě dál nepokračujte a volejte okamžitě asistenční službu. Následnou jízdou byste mohli motor výrazně poškodit.

Žhavení

Kontrolka žhavení by se měla správně rozsvítit před a při startování a znamená, že se žhaví svíčky. Pokud však kontrolka svítí i po nastartování, nebo naopak nesvítí vůbec, značí to problém. Jestliže bliká během jízdy, pak hlásí závadu vznětového motoru,  což může snižovat výkon. 

Opotřebení brzd - žlutá

Kontrolka opotřebení brzdového obložení se rozsvítí, pokud jsou brzdové destičky na konci své životnosti. Je nutné se také objednat do servisu, než se kontrolka změní na červenou. 

Červená - brzda

Kontrolka (ruční) brzdy se rozsvítí, pokud je ruční brzda zatažená. Většinou pomůže jen to, že ji uvolníte. Pokud kontrolka bliká, značí to nedostatek brzdové kapaliny.  Jestliže po doplnění brzdové kapaliny bude kontrolka stále blikat, dojeďte opatrně do servisu. Auto nemusí brzdit spolehlivě.  

Baterie

Problém s dobíjením značí červená kontrolka baterie. V takovém případě vám auto dává vědět, že alternátor nevyrábí proud. Co dělat? Vypněte všechnu nepotřebnou elektroniku a dojeďte do nejbližšího servisu.  Pamatujte, že po vybití baterie už vozidlo nepojede. Větší problém nastává, pokud se symbolem baterie svítí zároveň i kontrolka chladicí kapaliny. V takovém případě se vyvarujte jízdy a zavolejte asistenční službě, která vám auto odtáhne.

Přehřátí motoru

Kontrolka upozorňuje na možné přehřátí motoru, nedostatek chladicí kapaliny či vadnou  pojistku  chlazení. Doporučujeme odstavit vozidlo, vypnout motor a nechat jej vychladnout. Poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud kapalina nedosahuje k rysce, je třeba ji doplnit. Chladicí kapalinu můžete nahradit také destilovanou vodou, kterou koupíte na každé čerpací stanici. To by vám mělo stačit na cestu do servisu, kde vám kapalinu namíchají a doplní ve správném poměru. 

Potkávací světla

Kontrolka ujišťuje řidiče, že má zapnutá potkávací světla. Osvětlení je během jízdy povinné celý rok.

Obrisová světla

Vozidlo musí při jízdě svítit povinně celoročně. Tuto povinnost řidič splní zapnutím buď obrysových světel spolu s potkávacími světly, nebo světel pro denní svícení. Kontrolka tak informuje řidiče o zapnutých obrysových světlech. Obrysových světel jsou dva páry. Jeden pár červených vzadu a vpředu druhý pár slabě žlutých. 

Dálková světla

Za určitých podmínek můžete na cestách s nedostatkem osvětlení svítit na cestu pomocí dálkových světel. Tato světla na palubové desce znázorňuje modře svítící kontrolka. Dálková světla nesmí být použita v provozu v následujících případech: pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena. Pokud by světly mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi. Popřípadě by světly mohl být oslněn jiný účastník silničního provozu, strojvedoucí vlaku nebo řidič plavidla.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.