epojisteni logo

Kdy už nestačí běžné turistické cestovní pojištění

3. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sjednat si cestovní pojištění na zahraniční cesty představuje pro většinu Čechů téměř automatickou činnost. Češi cestovní pojištění berou velmi vážně a neváhají si připlatit za kvalitu. Přesto mnozí Češi do zahraničí odjíždí s nevhodným pojištěním. Nejčastěji se jedná o nedostatečný rozsah cestovního pojištění.

Češi si rádi připlatí za prémiové cestovní pojištění

Co se týče cestování a cestovního pojištění, je letošní rok ze známých důvodů odlišný. Na pomoc si proto vezmeme statistiky ePojisteni.cz z loňského roku, podle kterých si 64 % Čechů zvolí prémiové cestovní pojištění zahrnující nejen  léčebné výlohy  a asistenční služby, ale také  úrazové pojištění,  pojištění odpovědnosti, zavazadel, zpoždění letu a právní asistenci a mnohdy i auto asistenci (alternativa pro krátkodobé havarijní pojištění). 

Mezi hlavní výhody těchto prémiových variant cestovního pojištění patří vyšší nebo dokonce neomezené  pojistné  limity. Ty jsou však k ničemu, dojde-li k takové pojistné události, na kterou se dané cestovní pojištění nevztahuje. Spousta Čechů totiž vůbec netuší, na co konkrétně se vybrané cestovní pojištění vztahuje nebo spíše nevztahuje. 

Pojďme se podívat na dva případy, na které základní turistické cestovní pojištění, byť v nejvyšší možné variantě, nestačí. Prvním případem je aktivní dovolená zahrnující rizikové, adrenalinové až extrémní sporty, a druhým případem služební cesty v zahraničí.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Cestovní pojištění na aktivní dovolenou: Běžné vs. rizikové sporty

První případ je naprosto běžný. Cestující si před odjezdem sjedná kvalitní cestovní pojištění. Je si vědom, že bude sportovat nebo bude jinak aktivní, a chce mít jistotu, že o něj v případě úrazu bude více než dobře postaráno. Nešetří tudíž a vybere si pojištění s vysokými limity a nezapomene ani na úrazové pojištění. 

Jelikož však své sportovní činnosti nepovažuje za nijak adrenalinové (např. horská turistika nebo jízda na kole), nenapadne jej si důkladně ověřit, zda se vybrané pojištění na tyto sporty opravdu vztahuje. Jenomže není turistika jako turistika. A to platí pro celou řadu dalších sportů.

Při výběru vhodného  cestovního pojištění  na sportovní dovolenou je doporučeno nahlédnout do pojistných podmínek. Konkrétně se jedná o výčet sportů ohodnocených jako rizikové, adrenalinové či dokonce extrémní.  Takto například zjistíte, že u horské turistiky hraje významnou roli i nadmořská výška, u ferrat, canyoningu, jízdy na kanoích a raftech obtížnost, u lyžování zase fakt, zda se pohybujete i mimo sjezdovky. 

Není nutné panikařit, protože rizikové sporty si lze za menší příplatek připojistit. Není nic jednoduššího než kliknout na správné políčko. Problém nastává až u vysoce rizikových a extrémních sportů jako například base jump, které pojišťovny odmítají pojistit úplně nebo je jejich připojištění daleko dražší.


Služební cesty vyžadují více než turistické pojištění

Druhý případě představují služební cesty do zahraničí.  I zde platí důrazné doporučení ujistit se, stejně jako v předchozím případě, zda se zvolené  cestovní pojištění   vztahuje na vše, na co má. 

Někdy otázku vhodného pojištění na služebku řeší zaměstnavatel (např. prostřednictvím rámcové pojistné smlouvy), jindy si pojištění musí vyřešit zaměstnanec sám. Ideální je využít cestovní pojištění navržené přímo pro služební cesty. Pokud pojištění řeší za zaměstnance zaměstnavatel, je v jeho zájmu sjednat si ještě soukromé cestovní pojištění na dobu, po kterou nebude vykonávat pracovní povinnosti.

Cestovní pojištění na služební cesty by mělo zahrnovat nejen riziko nemocí a úrazů vzniklých během pracovní doby, ale také možnou ztrátu, krádež, poškození či zničení zapůjčeného pracovního vybavení (mobilní telefon, notebook, automobil, různé pracovní přístroje apod.). Chybět by nemělo také pojištění odpovědnosti za škody, které zaměstnanec může při výkonu práce způsobit svému zaměstnanci či jiným osobám.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.