Kdy už nestačí běžné turistické cestovní pojištění

3. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sjednat si cestovní pojištění na zahraniční cesty představuje pro většinu Čechů téměř automatickou činnost. Češi cestovní pojištění berou velmi vážně a neváhají si připlatit za kvalitu. Přesto mnozí Češi do zahraničí odjíždí s nevhodným pojištěním. Nejčastěji se jedná o nedostatečný rozsah cestovního pojištění.

Češi si rádi připlatí za prémiové cestovní pojištění

Co se týče cestování a cestovního pojištění, je letošní rok ze známých důvodů odlišný. Na pomoc si proto vezmeme statistiky ePojisteni.cz z loňského roku, podle kterých si 64 % Čechů zvolí prémiové cestovní pojištění zahrnující nejen  léčebné výlohy  a asistenční služby, ale také  úrazové pojištění,  pojištění odpovědnosti, zavazadel, zpoždění letu a právní asistenci a mnohdy i auto asistenci (alternativa pro krátkodobé havarijní pojištění). 

Mezi hlavní výhody těchto prémiových variant cestovního pojištění patří vyšší nebo dokonce neomezené  pojistné  limity. Ty jsou však k ničemu, dojde-li k takové pojistné události, na kterou se dané cestovní pojištění nevztahuje. Spousta Čechů totiž vůbec netuší, na co konkrétně se vybrané cestovní pojištění vztahuje nebo spíše nevztahuje. 

Pojďme se podívat na dva případy, na které základní turistické cestovní pojištění, byť v nejvyšší možné variantě, nestačí. Prvním případem je aktivní dovolená zahrnující rizikové, adrenalinové až extrémní sporty, a druhým případem služební cesty v zahraničí.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Cestovní pojištění na aktivní dovolenou: Běžné vs. rizikové sporty

První případ je naprosto běžný. Cestující si před odjezdem sjedná kvalitní cestovní pojištění. Je si vědom, že bude sportovat nebo bude jinak aktivní, a chce mít jistotu, že o něj v případě úrazu bude více než dobře postaráno. Nešetří tudíž a vybere si pojištění s vysokými limity a nezapomene ani na úrazové pojištění. 

Jelikož však své sportovní činnosti nepovažuje za nijak adrenalinové (např. horská turistika nebo jízda na kole), nenapadne jej si důkladně ověřit, zda se vybrané pojištění na tyto sporty opravdu vztahuje. Jenomže není turistika jako turistika. A to platí pro celou řadu dalších sportů.

Při výběru vhodného  cestovního pojištění  na sportovní dovolenou je doporučeno nahlédnout do pojistných podmínek. Konkrétně se jedná o výčet sportů ohodnocených jako rizikové, adrenalinové či dokonce extrémní.  Takto například zjistíte, že u horské turistiky hraje významnou roli i nadmořská výška, u ferrat, canyoningu, jízdy na kanoích a raftech obtížnost, u lyžování zase fakt, zda se pohybujete i mimo sjezdovky. 

Není nutné panikařit, protože rizikové sporty si lze za menší příplatek připojistit. Není nic jednoduššího než kliknout na správné políčko. Problém nastává až u vysoce rizikových a extrémních sportů jako například base jump, které pojišťovny odmítají pojistit úplně nebo je jejich připojištění daleko dražší.


Služební cesty vyžadují více než turistické pojištění

Druhý případě představují služební cesty do zahraničí.  I zde platí důrazné doporučení ujistit se, stejně jako v předchozím případě, zda se zvolené  cestovní pojištění   vztahuje na vše, na co má. 

Někdy otázku vhodného pojištění na služebku řeší zaměstnavatel (např. prostřednictvím rámcové pojistné smlouvy), jindy si pojištění musí vyřešit zaměstnanec sám. Ideální je využít cestovní pojištění navržené přímo pro služební cesty. Pokud pojištění řeší za zaměstnance zaměstnavatel, je v jeho zájmu sjednat si ještě soukromé cestovní pojištění na dobu, po kterou nebude vykonávat pracovní povinnosti.

Cestovní pojištění na služební cesty by mělo zahrnovat nejen riziko nemocí a úrazů vzniklých během pracovní doby, ale také možnou ztrátu, krádež, poškození či zničení zapůjčeného pracovního vybavení (mobilní telefon, notebook, automobil, různé pracovní přístroje apod.). Chybět by nemělo také pojištění odpovědnosti za škody, které zaměstnanec může při výkonu práce způsobit svému zaměstnanci či jiným osobám.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?