servis-vozidla

Víte, kdy mohou pojišťovny krátit pojistné plnění a kdy ne?

Víte, kdy mohou pojišťovny krátit pojistné plnění a kdy ne?

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Přesně takto lze charakterizovat přístup mnoha pojišťoven ke svým klientům. Při sjednávání pojištění klient z řečí a slibů pojišťovny snadno získá dojem, že je perfektně chráněný proti všem existujícím i neexistujícím rizikům. Když však dojde na pověstné lámání chleba, realita jej nemile překvapí.

Pojištění je byznys, nikoliv charita. Pojišťovny stejně jako jiní “byznysmeni” rády peníze přijímají, méně rádi už je vydávají. Dojde-li k pojistné  události, pojišťovna ji velmi důkladně prozkoumá. Věřte, že nevydá ani jednu jedinou korunu bezdůvodně. A pokud se jí naskytne důvod, proč  pojistné plnění  pokrátit nebo zamítnout, udělá to. A někdy si takový důvod najde sama.

Výluky aneb porušení podmínek se trestá

Pokud porušíte pojistné podmínky a dojde k pojistné události, máte smůlu. V lepším případě vám pojišťovna vyplatí alespoň část pojistného plnění, v horším nedostanete nic. Součástí pojistných podmínek je také dlouhý a podrobný seznam tzv. výluk. Podpisem smlouvy souhlasíte, že v případě pojistných výluk má pojišťovna právo zamítnout nebo zkrátit pojistné plnění. Které to jsou?

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Nejběžnější pojistné výluky:

• zavinění pojistné události  pod vlivem alkoholu, léků, drog a jiných omamných látek • způsobení nehody v důsledku nevyhovujícího technického stavu vozidla (např. sjeté pneumatiky bez požadovaného dezénu) • teroristický útok, válečné události, vnitrostátní nepokoje apod.

Kdy se vyplatí bránit?

Běžně nastávají situace, kdy je v právu pojištěný. Typickým příkladem neoprávněného jednání pojišťovny je krácení pojistného plnění z důvodu amortizace. V takovém případě pojišťovny argumentují tím, že opravou vozidla za použití nových a originálních dílů došlo ke zhodnocení vozu!

Je to nesmyl a pojišťovna s tím u soudu nemá šanci obstát. Důkazem jsou desítky prohraných sporů. Bohužel ne každý pojištěný zná svá práva, a příliš často se s vyplaceným pojistným smíří. Pravdou je, že nehoda auto vždy znehodnotí a nic na tom nemění ani nové díly použité při opravě. Stačí prokázat, že cena za provedenou opravu je obvyklá.

Pokud se do takové situace dostanete a nesouhlasíte s vyplaceným pojistným plnění, máte zákonné právo nesouhlasit. V takové případě je třeba sepsat a odeslat na adresu pojišťovny své stanovisko s odůvodněním a žádostí o nové prozkoumání pojistné události. Učinit tak můžete sami nebo prostřednictvím společnosti, které se na “problematické” chování pojišťoven specializuje. Pravdou je, že právnický titul má větší váhu, a často postačí k úspěšnému vyřešení případu ve prospěch pojištěného.

Pokud pojišťovna vaši žádost zamítne a vy se nechcete vzdát, protože jste v právu, nezbývá vám nic jiného než dát případ k soudu. Svůj názor vždy konzultujte s právníkem, a dá-li vám za pravdu, máte u soudu velkou šanci uspět.

Náš tip

TIP NA ZÁVĚR:

Chcete-li mít jistotu, že jste chráněni, můžete si sjednat pojištění právní ochrany občany. Pojištění za vás uhradí náklady spojené se soudním řízením (právní zastoupení, reklamace, posudky apod.).

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?