epojisteni logo
Cestovní pojištění - pas a stetoskop

Cestovní doklady pro děti

13. 6. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

Cestovní pas vs. občanský průkaz: Kdy je děti potřebují

Dítě potřebuje vlastní cestovní doklad, kdykoliv opouští hranice České republiky. Už od narození může získat dva typy cestovních dokladů – občanský průkaz a cestovní pas.

Občanský průkaz pro dítě slouží zejména pro cesty po Evropě. Platí pro vstup do zemí Evropské unie, schengenského prostoru a dalších vybraných zemí především na Balkánském poloostrově (např. Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Moldavsko). Dětský občanský průkaz vypadá i funguje jako u dospělých, jen jeho doba platnosti je kratší – pro děti do 15 let činí 5 let. Poplatek za vydání občanského průkazu je 100 Kč.

Cestovní pas pro dítě umožňuje vycestovat mimo země Evropské unie a schengenského prostoru, ale samozřejmě ho můžete použít i pro výlety po Evropě. Platnost dětského pasu je také 5 let a stojí 100 Kč. V délce platnosti a ceně se tak neliší od dětské občanky. Pokud cestujete s dětmi do země, kam občané ČR potřebují vízum, musíte ho vyřídit i pro své dítě.

Víte že?

Proč je důležité mít pro dítě cestovní pas nebo občanský průkaz?

Cestovní doklad pro děti je potřebný nejen kvůli možnosti vycestovat do zahraničí, ale také pro snadnou identifikaci dítěte a prokázání jeho vztahu s rodiči. Jinak se můžete v zahraničí dostat do nepříjemných situací, jako je podezření z únosu dítěte. Cestovní doklad vám navíc pomůže jednoznačně prokázat věk dítěte, což se hodí k získání slev na vstupné.

Co je potřeba k vyřízení dokladů pro děti

Ať se rozhodnete pro občanský průkaz nebo cestovní pas, oba doklady pro dítě vyřídíte na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, nemusíte se řídit trvalým bydlištěm. S sebou si přichystejte rodný list, dřívější cestovní doklad (pokud dítě nějaký mělo) a občanský průkaz či cestovní pas jednoho z rodičů. Všechny doklady musíte předložit v originále nebo ověřené kopii.

Předem nemusíte vyplňovat žádný formulář, vše s vámi projde úředník přímo na přepážce. K podání žádosti se musíte dostavit spolu s dítětem, protože na úřadě bude pořízena jeho fotografie. Pokud se dítě umí podepsat, přidá se na doklad i podpis. Dítěti od 12 let se pořídí ještě biometrické údaje, to znamená zobrazení obličeje a odebrání otisků prstů.

Standardní lhůta pro vydání cestovního dokladu pro děti je 30 dní. Správní poplatek činí 100 Kč. Pokud na vydání dokladu spěcháte, můžete si zažádat o expresní vyhotovení ve lhůtě 5 pracovních dní nebo do 24 hodin.

Poplatky za vydání cestovních dokladů pro děti

Občanský průkazCestovní pas

30 dní

100 Kč

100 Kč

5 pracovních dní

300 Kč

1 000 Kč

24 hodin*

500 Kč

2 000 Kč

*Cestovní doklad vydaný ve zkrácené lhůtě do 24 hodin lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra na adrese Praha 4, Na Pankráci 72.

Doklad na úřadě může vyzvednout rodič již bez doprovodu dítěte. K vydání musí prokázat svoji totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Jednoduše online

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Na cestu do zahraničí nejsou nutné jen cestovní doklady, ale také cestovní pojištění. Jako rodina (min. 1 dospělý + 1 dítě) si ho můžete sjednat se slevou. Udělejte si online kalkulaci a ušetřete.

Jak dlouho platí pas pro dítě

Dětský cestovní pas i občanský průkaz má platnost maximálně 5 let. Pokud dětem starším 12 let nelze dočasně pořídit otisky prstů (např. kvůli úrazu), vydává se doklad pouze na 1 rok.

Počítejte s tím, že zejména v prvních letech života dítěte budete doklady měnit mnohem častěji. Dítě si musí být v době cesty do zahraničí na fotografii podobné. A jak je známo, malé děti rostou jako z vody. Dětský cestovní pas nebo občanský průkaz je proto nutné nechat vyhotovit nově pokaždé, jakmile si přestane být podobné.

Nespoléhejte se na dobu platnosti pasu pro miminko

Maximální doba platnosti 5 let je u pasu pro miminko opravdu teoretická. Novorozenecká tvářička se může změnit doslova ze dne na den. Proto je dobré počítat s tím, že u kojenců budete vyřizovat nový doklad každých 6–12 měsíců, aby bylo dítě na fotografii dobře rozpoznatelné. Žádost o občanský průkaz pro miminko si proto neplánujte s velkým předstihem před dovolenou, ale samozřejmě vezměte v úvahu lhůtu 30 dní na vydání dokladu.

Co se stane, když dítě v zahraničí nemá pas nebo občanský průkaz

Ani jako rodiče nesmíte s dítětem vycestovat přes hranice bez platného cestovního dokladu, protože nemáte jak prokázat totožnost dítěte ani svůj příbuzenský vztah. Při cestování s dítětem bez dokladu se můžete dostat do vážných komplikací, například podezření z únosu či obchodování s dětmi. Při vyšetřování můžete být od dítěte odděleni, což pro něj představuje traumatizující zážitek. A pokud se chystáte na leteckou dovolenou, pravděpodobně vás zastaví hned na letišti.

Náš tip

Když dítě cestuje bez obou rodičů, podepište souhlas

Pokud se dítě vydává do zahraničí pouze s jedním rodičem nebo v doprovodu jiné osoby, bude kromě cestovního dokladu potřebovat ještě souhlas druhého rodiče nebo obou rodičů. Nejedná se o jednotné nařízení EU, každý stát si sám určuje, zda povolení rodičů vyžaduje. Pro jistotu ho ale dítěti dejte vždy s sebou, jinak se může stát, že mu nebude umožněn vstup do země nebo do letadla. A byla by škoda, kdyby třeba dovolená s prarodiči propadla kvůli chybějícímu souhlasu rodičů. Přečtěte si více informací o pravidlech pro jednotlivé země.

‌Co dělat v případě ztráty pasu

Pokud dojde ke ztrátě či odcizení pasu v zahraničí, nejdříve navštivte policejní stanici a nechte doklady zneplatnit. S potvrzením od policie se vydejte na nejbližší zastupitelský úřad České republiky, kde vašemu dítěti vystaví tzv. cestovní průkaz. Tento náhradní cestovní doklad slouží k návratu do České republiky. Po návratu do vlasti můžete dítěti zažádat o nový cestovní doklad.

Cestujte naplno

Pojistěte si doklady v rámci cestovního pojištění

Ztráta dokladů znamená nepříjemnost, ale i náklady navíc. Za vydání cestovního průkazu sice zaplatíte jen 400 Kč, ale cesta na zastupitelský úřad se může prodražit. Pokud cestujete mimo Evropu, přijde vám vhod pojištění dokladů, které si sjednáte v rámci cestovního pojištění. Porovnejte si, kdo vám ho nabídne nejvýhodněji.


Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.