epojisteni logo
lehatka-a-slunecnik-na-plazi

Kam v zimě za teplem? Tipy na bezpečné země v době koronaviru

14. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Letošní rok cestování nepřeje. Může za to koronavirus, kvůli kterému se mnozí lidé bojí opustit svou zemi. Cestovat však zakázáno není. Pokud dodržíte bezpečnostní zásady a nařízení, můžete si i letos užít pěknou dovolenou v teple.

Rádi byste na pár dní rádi vyrazili někam do teplých krajin a užili si příjemné sluneční paprsky? I když je letošní rok ovlivněný šířením viru Covid-19, neznamená to, že musíte sedět doma. Počítejte však s náročnější přípravou a plánováním dovolené. Aby vše proběhlo v pořádku, měli byste si předem zjistit a ověřit celou řadu informací.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Proč je cestování v zimě skvělý nápad?

Cestování v zimě skýtá celou řadu výhod. Zvlášť pokud toužíte po teple a slunci. Přeci jen si teplé a slunečné počasí, kdy u nás panuje chladné a sychravé počasí, vychutnáte mnohem více než během léta, kdy je parno téměř všude.

Navíc oproti sezóně bývají nižší ceny letenek i ubytování v různých lokalitách. Samozřejmě si nesmíte vybrat zrovna takovou destinaci, kde panuje hlavní sezóna právě během našich zimních měsíců. Existuje celá řada zemí, jejichž návštěva vás nezruinuje, a přitom nabízí úžasné podmínky pro letní dovolenou.

Jak bezpečně a ve zdraví cestovat v době koronavirové

Než utratíte pár tisíc korun za letenky do “ráje”, nejprve si ověřte aktuální situaci v souvislosti s covidem. Podívejte se na stránky českého Ministerstva zahraničních věcí (MZV), na nichž najdete nejnovější informace ke všem zemím.

Dozvíte se zejména, jaká situace panuje na místě, zda jsou turisté z cizích zemí (případně jakých) vůbec vítání a všechny další podmínky (např. negativní test na koronavirus, vyplnění vstupního či zdravotnického formuláře nebo čestné prohlášení o zdravotním stavu). Některé země nemusí vůbec turisty ze zahraničí přijímat. Vyplatí se také ověřit situaci z druhé strany a to na stránkách vybrané země. 

V mnoha případech raději počítejte s tím, že  budete potřebovat negativní test na Covid-19, a to jak při příjezdu do vybrané cílové země, tak i při návratu do ČR. Na místo placeného testu si po návratu do ČR můžete zvolit variantu v podobě čtrnáctidenní karantény. 


Náš tip

Ve vlastním zájmu je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění, které kryje léčbu koronaviru.

Bezpečně lze cestovat do více než 50 zemích 

Seznam dostupných destinací obsahuje více než 50 mimoevropských zemích. V těchto zemích nemusí být nařízená povinná karanténa po příletu či příjezdu, ale většina bude pravděpodobně požadovat negativní PCR test na koronavirus. 

Někde je nutné mít vlastní negativní test na Covid-19, jinde vám jej provedou zdarma až na místě. Někde dokonce nepožadují ani karanténu, ani negativní test. K běžným procedurám na letištích už několik měsíců patří měření tělesné teploty. Nezbytné je sebou mít roušku a doporučená je dezinfekce na ruce.

Níže jsme vybrali nejoblíbenější turistické země, kam se v zimě nejčastěji jezdí za teplem, včetně aktuálních podmínek cestování spojených s Covidem.

Azorské ostrovy

Do příručního zavazadlo si kromě obvyklých cestovatelských potřeb přibalte také negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin před odletem. Na místě vás čeká ještě kontrolní test a to 5. den po příletu. Před odletem jste rovněž povinni vyplnit zdravotnicky formulář.

Bahamy

Také na Bahamách je požadován negativní PCR test ne starší 5 dní. Nezbytné je Helth Visa pojištění kryjící léčbu koronaviru. Po 5 dnech pobytu na ostrovech je nutné absolvovat nový rychlotest. 

Dominikánská republika 

Negativní  test není požadován, ale může být proveden namátkově hned po příletu na letišti. Požadováno je vyplnění vstupního testu před odletem.

Kanárské ostrovy

Na Kanáry je povinný negativní PCR test ne starší 72 hodin a ještě před cestou musí turista vyplnit zdravotnický formulář.

Kuba

Pokud se rozhodnete pro Kubu, budete podrobeni testu na Covid hned po příletu na letišti a to zdarma. Vlastní test není požadován. Pohybovat se však budete moci jen ve vybraných letoviscích určených pro turisty, což znamená, že musíte mít předem rezervované ubytování.

Maledivy

Nutný je negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 96 hodin. Před cestou musíte vyplnit zdravotnický formulář. Otevřeny jsou však pouze některé turistické resorty, podobně jako na Kubě.

Maroko

Sebou je nutné mít negativní PCR test ne starší 72 hodin a potvrzení o rezervaci ubytování v některém z hotelu.

Mexiko

Na cestu do Mexika nebudete negativní test potřebovat.  Musíte však před odletem vyplnit vstupní formulář a mít dopředu rezervované ubytování na celou dobu pobytu.

Dovolená v Tunisku - covid

Tanzanie

Pokud vás láká exotická Tanzanie, můžete se bez obav vypravit na dobrodružnou cestu. Splňovat musíte pouze běžné podmínky pro vstup jako kdykoliv jindy. 

Tunisko

Při návštěvě Tuniska je nutné vyplnit zdravotnický formulář před cestou a nechat si udělat negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin. Cestovatelé jsou také povinni si do svých mobilních telefonu nainstalovat trasovací aplikaci provozovanou tuniskou vládou. Od 16. listopadu je nařízená čtrnáctidenní karanténa po vstupu, kterou lze po sedmi dnech ukončit v případě absolvování nového testu s negativními výsledky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.