epojisteni logo
blg-cesta

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

24. 9. 2014
|
Délka čtení: 3 min.

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Na českých silnicích se odhadem pohybují tisíce vozidel, které nemají sjednané zákonné pojištění. Bohužel i tato vozidla každým rokem způsobí stovky dopravních nehod. Kdo v takovém případě uhradí poškozenému škodu? Pojišťovna nebo viník nehody, jehož vozidlo je však nepojištěné?

Dle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by mělo být každé vozidlo, které se pohybuje na českých silnicích pojištěné. To však bohužel není pravda a na českých silnicích se tak stále pohybují tisíce nepojištěných vozidel, které jsou častými viníky dopravních nehod. V případě nehody je dle zákona viník nehody, jehož auto je nepojištěné, uhradit škodu poškozenému ze své kapsy.

Česká kancelář pojistitelů a garanční fond

A právě pro tyto účely byl založený garanční fond, jehož správcem je Česká kancelář pojistitelů. Do garančního fondu přispívají české pojišťovny a rovněž jsou zde uloženy peníze ze zaplacených pokut a sankčních příspěvků právě od nepojištěných řidičů.

Z garančního fondu jsou poté hrazeny škody poškozeným, které byly způsobené nepojištěnými vozidly. Poškozený tedy své peníze dostane rychleji než od samotného viníka a Česká kancelář pojistitelů pak po něm částku vymáhá soudně.

Dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí Česká kancelář pojistitelů uhradit pojistné plnění ve stejné výši a za stejných podmínek, jako by učinila pojišťovna. Poškozený musí předložit všechny podklady, jako u pojistitele. To znamená, že nesmí zapomenout na záznam o dopravní nehodě nebo protokol od Policie ČR, pokud případ řešila.

Jaké jsou limity pojistného plnění?

Pokud poškozený uplatňuje nárok na uhrazení škod u České kanceláře pojistitelů, uplatňuje se výše pojistných limitů daná zákonem, což je 35 milionů korun pro škody na zdraví či životě na každého zraněného či usmrceného včetně všech nákladů a 35 milionů korun na škody na věci a ušlému zisku bez ohledu na počet poškozených.

Sdílet článek

Související články

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.