jet-lag

Jet lag aneb jak se vypořádat s velkým časovým posunem

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Dlouhé lety, na jejichž konci je nutné posunout čas na hodinkách o několik hodin zpět či naopak dopředu, mohou u některých lidí vyvolat zdravotní potíže včetně poruch spánku. Tyto problémy jsou označovány jako jet lag, česky pak pásmová nemoc. O co se jedná a jak se na ni nějak připravit?

Jet lag jako důsledek rychlé změny času

Jet lag je anglické označení vzniklé spojením dvou slov “jet (tryskáč) a lag (zpoždění)”, které se používá pro tzv. pásmovou nemoc. Jet lag (někdy také jet syndrome, tryskáčový syndrom či odborně desynchronosis) vzniká jako důsledek rychlého překonání několika časových pásem v krátkém čase. 

O jet lagu čili pásmové nemoci však hovoříme pouze v případě překonání tří časových pásem a více v rámci jednoho letu. Do tří pásem se o jet lag nedá vůbec hovořit a nad šest pásem se potížím většinou nevyhnete. Lépe se přitom cestovatelé adaptují při letech na západ, směrem na východ je adaptace výrazně horší a pomalejší. Samotná adaptace pak trvá zhruba jeden až dva dny, ale je to hodně individuální.

Nejedná se o nemoc jako takovou, ale spíše o nepříjemné zdravotní potíže vyplývající z narušení přirozených biorytmů. Lidské tělo tak reaguje na rychlou změnu času, kdy místo “dnes je včera” a naopak. Podle zkušených cestovatelů se lze na jet lag předem připravit a jeho projevy tak zmírnit.

Typické projevy značící pásmovou nemoc (jet lag):

  • bolesti hlavy, migréna

  • únava, vyčerpání

  • potíže se spánkem - problémy s usínáním, krátkodobá nespavost (insomnia)

  • nevolnost, nechutenství

  • dezorientace

  • neschopnost soustředění

  • dehydratace

  • úzkost, stres, podrážděnost, přecitlivělost

  • někdy i iracionální chování

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

5 hlavních rad, jak se připravit na změnu času a předejít pásmové nemoci

Běžnou týdenní až čtrnáctidenní vysněnou dovolenou v dalekém zahraničí může takový jet lag hodně pokazit. Představte si, že v letadle strávíte více než 20 hodin, a po příletu další dva dny strávíte připoutaní na lůžko, protože vám bude hodně zle. To už přece stojí za to zjistit si, co to jet lag je, a jak se na něj nejlépe připravit.

1. Nenechte zahálet krevní oběh 

Ještě doma si před letem dopřejte intenzivní pohyb. Projděte se na čerstvém vzduchu nebo si alespoň zacvičte doma. Během dlouhého letu se alespoň každou hodinu projděte uličkou a protáhněte se, abyste v těle rozproudili krev. 

Účinné jsou například krouživé pohyby u rukou a nohou podporující krevní oběh. Časté protažení brání vzniku otoků, které mohou způsobit velice nepříjemný zánět žil (trombózu). Pokud víte, že s otoky máte problém, přibalte si raději do letadla elastické kompresní ponožky či podkolenky.

2. Začněte myslet v “novém” časovém pásmu už během letu

Už v letadle si cca v první polovině letu posuňte na hodinkách čas na čas odpovídající cílové zemi, v níž strávíte několik příštích dní. Svému “mozku” tak dáte pár hodin náskok, aby si na změnu času postupně přivykl. 

Příjemný let letadlem

3. Udělejte si let maximálně pohodlný a příjemný

Během letu byste se měli cítit příjemně a v pohodlí. Málo místa k sezení pohodlí sice zrovna nenahrává, pomůže alespoň vhodně zvolené oblečení a obuv. Zvolte volnější a prodyšný oděv, který vás nikde netlačí a dobře saje pot. Nejlepší je oblečení z přírodních materiálů.

Nestyďte si také hned na začátku sundat obuv a klidně i ponožky, pokud vás netrápí studené nohy. S ohledem na cestujícího za vámi si sklopte sedačku a v případě potřeby se přikryjte dekou. 

Pokud vám v letadle nečiní potíže usnout, prospěte se. Ideálně už v “novém rytmu”. Ke spánku se však zbytečně nenuťte. Bezstarostný a ničím nerušený spánek podpoří špunty do uší, teplé ponožky a oční maska.

4. Pijte vodu, nepijte rum

Během dlouhého letu nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pijte hlavně vodu, ovocné šťávy a neslazený čaj.  I když je to lákavé, zkuste se vyhnout alkoholu, který bývá v letadle “zdarma”. Dopřejte si nejvýše sklenku dobrého vína pro lepší náladu, která vám zpříjemní let. Čeká-li vás však přílet ráno, hodí se spíše silná káva na povzbuzení. 

5. Myslete na vitamíny

Pravidelně také jezte, jídlo v letadlo nebývá vůbec špatné. Myslete na přísun vitamínů a když sebou budete mít čerstvou zeleninu či ovoce, chybu rozhodně neuděláte. Jinak postačí alespoň džus či vitamínové tabletky.

6. Po příletu se poddejte místnímu režimu

Po příletu se snažte přizpůsobit novému časovém pásmu.  Je-li večer, zaskočte si na večeři nebo si dopřejte krátkou procházku a jděte si lehnout v souladu s místním časem. Nejste-li schopni usnout, spolkněte tabletu melatoninu, hormonu podporujícího spánek.

Při příletu ráno či přes den překonejte únavu.  Na tento den neplánujte žádné náročné aktivity. V klidu se ubytujte, dopřejte si snídaní či oběd a vyrazte na hezkou procházku do města či k moři. Udržujte se v mírně aktivitě. Díky tomu se vám bude večer lépe usínat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?