/f/124222/800x534/44e5e46054/cestovni-pojisteni.jpg)
Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat
Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.
Co je to jet lag
Jet lag (pásmová nemoc) je dočasná porucha spánkového rytmu, se kterou se můžete potýkat po rychlém překročení více časových pásem letadlem – typicky více než tří. Projevuje se únavou, nespavostí a dalšími potížemi, protože vaše vnitřní biologické hodiny nejsou sladěny s časem v cílové destinaci.
Proč vzniká jet lag a jak se projevuje
Jet lag vzniká v důsledku rozhození cirkadiánního rytmu – našeho vnitřního času. Tělo se řídí zhruba 24hodinovým cyklem, který reaguje na světlo a další podněty z okolí. Podle cirkadiánního rytmu se odvíjí spánek a bdění i další tělesné procesy.
Pokud během pár hodin přeletíte několik časových pásem, nemají vaše hodiny dost času na okamžité přeřízení. V praxi to poznáte hned – tělo stále funguje podle českého času, i když vy už jste například v Americe. Výsledkem je, že ve dne se cítíte ospalí a v noci nemůžete zabrat.
Pásmovou nemoc pocítí až 94 % lidí, kteří letí přes oceán? Podle průzkumu provedeného na Novém Zélandu mezi piloty a letuškami zažívá pásmovou nemoc i 96 % palubního personálu.
Typické příznaky jet lagu
únava a ospalost během dne
nespavost během noci
podrážděnost, zhoršená koncentrace,
zmatenost
bolesti hlavy
zažívací obtíže, nechutenství
Jak dlouho trvá jet lag
Příznaky jet lagu obvykle odezní během několika dní, jakmile se vnitřní hodiny přizpůsobí novému časovému pásmu. U každého ale může být intenzita a délka trvání jiná – někdo se srovná rychleji, někdo potřebuje delší čas.
Říká se, že každé překročené časové pásmo odpovídá zhruba jednomu dni nutnému k adaptaci – např. posun o 6 hodin plně překonáte až za 6 dní. Nejhorší ale budou první 1–2 dny po příletu.
Pro většinu cestovatelů bývá jet lag horší při letech směrem na východ – třeba do Thajska nebo Vietnamu. Den se totiž zkracuje a tělo má problém usnout dříve, než je zvyklé, a ráno se těžko probouzí. Při letech na západ – např. do USA nebo Karibiku – nebývá takový problém odsunout čas spánku o několik hodin později.
Schopnost vypořádat se s jet lagem je individuální, ale závisí i na vašem životním stylu? Nejhůře s ním bojují lidé, kteří mají pravidelný spánkový režim. Pokud naopak měníte čas vstávání a usínání – například pracujete na směny nebo o víkendu rádi ponocujete, měli byste si s jet lagem poradit lépe. Děti do 3 let snášejí časový posun obvykle snadno, naopak nejhorší příznaky mívají senioři.
Jak překonat jet lag? S prevencí začněte už doma
Tajemství zvládnutí jet lagu spočívá v přípravě už před odletem. Jak na to?
Upravte spánkový režim podle cílové destinace
Několik dní před odletem začněte posouvat čas, kdy chodíte spát a kdy vstáváte, podle časů v cílové destinaci. Každý den maximálně o hodinu, aby si tělo postupně zvyklo.
„Kdybych brala rodiče nebo kamarády na výlet do Japonska, poradila bych jim, aby chodili několik dnů před odletem spát dříve než obvykle. V pondělí v deset, v úterý v devět, ve středu v osm a ve čtvrtek klidně už v sedm večer. Po příletu se pak rychleji dostanou do formy.“
Pořádně se vyspěte
Spoustu cestovatelů se snaží před cestou hodně unavit, protože si myslí, že pak usnou na povel podle nového časového pásma. Tak to ale nefunguje. Když budete tělo trápit nedostatkem spánku, pomstí se vám ještě horším jet lagem. Několik dní před cestou se proto snažte mít kvalitní 8hodinový spánek.
Pohlídejte si stravování a pitný režim
Už před odletem myslete na dostatečnou hydrataci a lehké výživné jídlo. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu 24 hodin před cestou – alkohol i káva totiž narušují spánek a dehydratují tělo, což může průběh jet lagu zhoršit.
Jděte se projít nebo zaběhat
Pomoci může i trocha pohybu před cestou – například procházka, lehký výklus nebo cvičení. Studie ukazují, že pohyb zlepšuje kvalitu spánku, takže pokud se před letem zdravě unavíte, můžete pak lépe usnout (ať už v letadle nebo v cíli).
Jet lag zmírní výběr vhodného letu
Máte možnost zvolit si čas letu? Pak si ho naplánujte tak, aby přílet lépe navazoval na nový čas. Při letu na východ volte spíše noční lety, ať se můžete prospat a po příletu začít noví den odpočatí. Při letu na západ je lepší být vzhůru, abyste přiletěli na večer a mohli jít spát v noci.
Během letu: hydratace, pohyb a chytré usínání
V letadle budete trávit dlouhé hodiny, a to můžete využít ve svůj prospěch jako prevenci proti jet lagu.
Dodržujte pitný režim
V letadle je velmi nízká vlhkost vzduchu, a tak se tělo snadno dehydratuje. Dehydratace přitom prohlubuje únavu a zhoršuje příznaky jet lagu. Proto pravidelně pijte během celého letu – nejlépe čistou vodu, případně ji prostřídejte s bylinným čajem.
Jak nežíznit ani během nočního letu
Během nočního letu neprochází palubní personál uličkou příliš často, ale kvůli tomu nemusíte žíznit. Na zádi letadla bývá připravená voda i malé občerstvení (např. müsli tyčinky), které si sami můžete vzít. Případně o vodu poproste nebo si na palubu přineste vlastní láhev s vodou.
Nemusíte kupovat předraženou vodu na letišti – většinou máte možnost naplnit si vlastní láhev filtrovanou vodou po kontrole příručních zavazadel.
Vynechte alkohol a kofein
Možná si říkáte, že sklenka vína vás uspí jako máloco, ale alkohol jet lag jenom zhorší, protože vaše tělo dehydratuje. Navíc se podepíše na kvalitě spánku, stejně jako kofein v kávě, kolových nebo energetických nápojích. Pokud potřebujete vydržet vzhůru při denním letu na západ, dejte si malé množství kofeinu v první polovině letu, později už ne.
Protahujte se
Dlouhé sezení v letadle zpomaluje cirkulaci krve a přispívá k únavě i otokům. Snažte se proto každou hodinu trochu projít uličkou nebo alespoň na místě rozhýbat tělo – zakroužit kotníky a zápěstím a protáhnout krční páteř. S otoky nohou pomůžou také kompresní punčochy, které působí zároveň jako prevence proti nebezpečné trombóze.
Načasujte si spánek v letadle
Pokud je noc i v zemi příletu, zkuste co nejvíc spát. Pomůže vám oční maska, špunty do uší nebo sluchátka s potlačením hluku. I když nemůžete usnout, alespoň odpočívejte se zavřenýma očima. Naopak při denním letu zkuste zůstat vzhůru co nejdéle – povídejte si, procházejte se, dívejte se na filmy nebo čtěte knihu.
První věc, co udělat po usazení v letadle?
Nastavit si hodinky na nové časové pásmo. Díky tomu si snadno naplánujete jídlo i spánek.
Co si sbalit na palubu proti jet lagu
pohodlné oblečení, které nikde neškrtí
cestovní polštářek
masku na spaní
špunty do uší nebo sluchátka
doplňky stravy pro lepší spánek (např. melatonin, heřmánek)
doplňky stravy podporující bdělost (např. zázvor, ženšen)
Po příletu: světlo, pohyb a pevný denní režim
Dorazili jste do cílové destinace a cítíte se jako zombie? Nebojte, to je úplně normální. Ideální je nepodlehnout touze jít hned spát, pokud máte zrovna den. Daleko lepší je vyrazit ven na čerstvý vzduch a slunce. Přirozené denní světlo je nejsilnější nástroj pro přeřízení biologických hodin. Nastartuje vás také pohyb.
„Byli byste překvapení, jak vás pár poskoků, sedů-lehů a kliků do rytmu písně Staying Alive od Bee Gee's povzbudí; pak jsem připravená vyrazit do ulic.“
Také svůj žaludek zkuste hned přivyknout na nový čas. Jezte podle místního času snídani, oběd a večeři, i když třeba nemáte takový hlad. Po příletu je dobré dát si lehčí vyvážené jídlo, které vám dodá energii. Vyhněte se smaženým a těžkým jídlům. Osvěží vás vodnaté ovoce a zelenina (meloun, okurka, citrusy). Ořechy a semínka s vysokým obsahem hořčíku pomohou uvolnit svaly a zlepšit kvalitu spánku.
I po příletu platí, že byste to neměli přehánět s kofeinem. Když na vás jde únava, dejte si klidně kávu, ale nejpozději v časných odpoledních hodinách. Jinak můžete mít večer problémy s usnutím – tělo odbourává kofein až 12 hodin.
Pokud přiletíte do Thajska v 9 hodin ráno, dejte si oběd kolem poledne. Odpoledne se něčím zabavte (procházka, vybalování) a snažte se vydržet až do večera. Když se opravdu neudržíte a padáte únavou, dopřejte si jen krátké zdřímnutí tzv. „power nap“ (20–30 minut, maximálně 1 hodinu), abyste večer dobře usnuli.
Pár dní zkuste dodržovat pravidelnou rutinu: spát a jíst zhruba ve stejnou dobu a trávit čas venku během dne, kdy svítí slunce.
První dny si naplánujte lehčí aktivity
Pokud můžete, první dny po příletu se vyhněte náročným aktivitám – např. dlouhému řízení auta nebo extrémním sportům. Na druhou stranu se snažte mít nějakou aktivitu – když budete celý den jenom ležet u bazénu, únava vás přemůže snadněji, než když zůstanete v pohybu.
Jaké doplňky stravy pomůžou s jet lagem
Melatonin: Hormon, který vašemu tělu naznačí, že je na čase usnout. Bere se asi hodinu před spaním.
Adaptogeny: Patří sem třeba rozchodnice růžová, ašvaganda nebo eleuterokok. Pomáhají tělu lépe zvládat stres a únavu spojenou s časovým posunem.
Bylinky: Kozlík lékařský, meduňka, levandule nebo heřmánek podporují uvolnění a snazší usínání.
Homeopatika: Vybírejte kombinaci přírodních látek, které pomáhají tělo uklidnit. Hodí se také vitamíny na posílení imunity, protože dlouhý let je pro tělo zátěž.
Jet lag není to nejhorší, co se může přihodit
Na cestách na vás číhají mnohem vážnější zdravotní rizika než jet lag. Přitom lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace po úrazu může v zahraničí vyjít i na miliony korun. Sjednejte si cestovní pojištění, ať nemusíte platit náklady z vlastní kapsy.
Tipy pro časté cestovatele
Pokud létáte přes oceán pravidelně, možná už máte své osvědčené postupy. Ale třeba se snažíte svoji rutinu teprve vychytat. Tady je pár tipů.
Trénujte flexibilitu svého režimu – například o víkendu choďte spát výrazně později než v týdnu. Tak získá vaše tělo větší přizpůsobivost.
Veďte si deník o tom, co funguje vám osobně. Po každém letu si zapisujte si, jaké postupy jste zkoušeli a jak jste se potom cítili.
Zaveďte rituály, které můžou vaše tělo podvědomě naučit, co má právě dělat – například ráno studená sprcha a energizující vůně, večer bylinkový čaj a vlastní polštářek. Když budete rituály opakovat, tělo se na spánek/bdělost lépe připraví i v jinou denní dobu.
Udělejte si let maximálně pohodlný – to platí hlavně pro pracovní cesty, kdy musíte hned po příletu fungovat. Využijte letištní salónky nebo si rezervujte hotel blízko letiště, ať získáte alespoň pár hodin na regeneraci před schůzkou.
Zkuste držet krátký půst. Podle výzkumu doktora Sapera z centra Beth Israel Deaconess Medical Center existují druhé cirkadiánní hodiny, které se aktivují při nedostatku jídla. Jako možné řešení jet lagu tak dr. Saper navrhl 12–16hodinový půst před a během letu. Jídlo následuje až po příletu do destinace.
„Když jsem začal létat na dlouhé vzdálenosti a požádal jsem starší kapitány o radu, jak překonat jet lag, téměř všichni řekli ‚Na tom, co si myslím, nezáleží – sám zjistíš, co je pro tebe nejlepší.‘ A měli pravdu.“
Co radí piloti a letušky
Kdo jiný má s pásmovou nemocí větší zkušenost než profesionálové, kteří létají neustále. Palubní personál radí v zásadě to, co jsme popsali výše. Jako nejdůležitější uvádí:
synchronizovat se s místním časem co nejdříve,
pít hodně vody a vyhnout se alkoholu, s hydratací pokožky pomůžou krémy nebo pleťová mlha,
používat kofein strategicky – v dostatečném předstihu od plánovaného spánku,
pořádně se vyspat před letem a dopřát si krátký spánek (max. 1 hodinu), když vás přepadne velká únava.
S jet lagem pomáhají bojovat i moderní technologie
Timeshifter nebo Jet Lag Rooster jsou aplikace pro zvládání jet lagu. Zadáte detaily o svém letu, vaše běžné spánkové návyky a aplikace vám vytvoří personalizovaný harmonogram – kdy máte být na světle/ve tmě, kdy si dát kofein a kdy melatonin apod.
Některé aerolinky – např. Qantas – na dlouhých letech simulují západy a východy slunce pomocí LED světel. Také některé hotely nabízejí různé druhy osvětlení, aby pomohly s únavou byznysmenům na pracovních cestách.
/f/124222/1600x1300/669bae3c52/jak-prekonat-jet-lag_pc.png)
Co si z článku odnést
Snažte se co nejrychleji adaptovat na nové časové pásmo. S posunem můžete začít už před odletem.
Pijte hodně vody, ať předcházíte dehydrataci. Vyhněte se alkoholu a přemíře kofeinu.
S překonáním jet lagu pomůže také lehká strava a pohyb na čerstvém vzduchu.
Když nemůžete přemoci spánek, zdřímněte si jen krátce (max. 1 hodinu).
Odpovědi na nejčastější dotazy
Jak se projevuje jet lag?
Jak dlouho může trvat jet lag?
Jak jet lag překonat?
Jak zvýšit kvalitu spánku?
Jak se řekne jet lag česky?
/f/124222/140x140/ad085afb97/jana-brezinova.png)