epojisteni logo
blg-srt-crush

Blíží se jaro a s ním rostoucí počet střetů se zvěří

22. 3. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Blíží se jaro a s ním rostoucí počet střetů se zvěří

Každým rokem na jaře dochází k rapidnímu nárůstu střetu vozidel se zvěří. Důvodem je vyšší pohyb zvěře a nedostatečná pozornost motoristů zejména v nočních hodinách. Pojišťovny uvádí, že právě v nočních hodinách se stane polovina všech střetů.

Na silnicích ročně zahynou stovky tisíců zvířat, která srazí nepozorní motoristé. Například Česká pojišťovna uvádí, že v roce 2014 řešila 3 900 pojistných událostí spojených se střetem se zvěří. K polovině všech událostí přitom dojde mezi dvanáctou hodinou v noci a sedmou hodinou ráno. Nejvíce rizikovými měsíci jsou duben (390 pojistných událostí) a květen (428 pojistných událostí). Skutečný počet sražených zvířat je však několikanásobně vyšší.

„V jarních měsících se zvěř probouzí ze zimního spánku, začne putovat a vyhledávat své protějšky. Z toho důvodu se v této době jejich výskyt u cest zvyšuje. Dalším důvodem je změna času, kterou zvířata nevnímají. Za potravou chodí stále ve stejnou dobu, ale kvůli časovému posunu je na silnicích provoz již o hodinu dříve," vysvětlil Viktor Veselý, myslivec a správce honitby.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Počty střetů se zvěří meziročně stoupají o 15 procent

Statistiky České pojišťovny jsou velmi podobné s ostatními pojišťovnami. „Křivka počtu střetů začíná strmě stoupat už na přelomu února a března, kulminuje v dubnu, květnu a červnu. Druhý vrchol přichází na přelomu října a listopadu, tedy opět v období, kdy se mění čas," uvedl Jiří Cívka, mluvčí Generali. Pojišťovna Generali řešila celkem 2 234 střetů se zvěří v celkové škody 60 milionů korun.

A počty sražených a zabitých zvířat neustále stoupají. „Počty střetů se zvěří stále stoupají, v průměru meziročně o 15 procent," uvedl Václav Bálek, mluvčí Allianz. Řidiče nejvíce ohrožuje vysoká zvěř, ale také divočáci a na Slovensku medvědi. Pod koly však končí nejen divoká, ale také domácí zvířata. Tyto “drobné” nehody však nejsou hlášeny. Následkem střetu s vozidlem tak každý rok umírají stovky tisíce psů, koček, slepic či hus.

Kuriózním se stal případ českého řidiče, který ve slovenských Tatrách srazil medvěda. “Když mu do cesty vběhl medvěd, nemohl už nic dělat a srazil ho. Z auta se kouřilo od rozbitého chladiče, medvěd ležel bez hnutí opodál v příkopu. Řidič opatrně vylezl obhlédnout situaci a po očku sledoval stále ležícího medvěda. V okamžiku, kdy svou mysl již plně věnoval rozsahu škody na autě a myšlenkám na opravu, pár kroků vzdálený medvěd se s mručením zvedl. Zpocený řidič vběhl rychle do auta a zamknul se, medvěd vrávoravě odpochodoval do lesa. Až po chvíli řidič zavolal policii a asistenční službu,” popsal rizikovou situaci Václav Bálek.

Co se týče lokality je již po několik posledních let nejvíce střetů se zvěří hlášeno v oblasti středních Čech. Například v roce 2014 šlo o 328 střetů, což je 15 procent všech hlášených nehod na území celé České republiky.

Až 75 procent střetů se zvěří se odehraje na silnicích prvních a nižších tříd

K nejnižšímu počtu střetů se zvěří dochází na dálnicích. V loňském roce jich bylo evidováno pouze 160. Důvodem jsou zátarasy kolem dálnic, které zvěři brání v přecházení. Tyto zátarasy však již nejsou podél silnic prvních a nižších tříd, kde se zvířat mohou volně pohybovat. A proto zde také dochází k 75 procentům všech evidovaných nehod.

Počet střetů se zvěří, které se stanou českým řidičům v zahraničí, klesá. „Za loňský rok evidujeme nižší počet nahlášených nehod ze zahraničí. Zatímco v roce 2013 se na nás obrátilo 55 řidičů, za rok 2014 to bylo 30 řidičů," uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Provozovatelům silnic však nelze upřít snahu počet střetů se zvěří snižovat. Za tímto účelem se budují nejen ochranné ploty, ale také podchody a nadchody pro zvěř (tzv. ekodukty), pachové ohradníky či patníky se speciálními odrazkami, které mají správným nasměrováním světel aut zvířata vyděsit (tzv. zradidla). Mezi další způsoby patří také tzv. odváděcí krmení a složení porostu v okolí silnic.

Buďte obezřetní

Těžko budeme vysvětlovat zvířatům, aby z důvodu vlastního bezpečí nevstupovali na silnice. Obezřetnost je tedy na straně řidičů, kteří by měli neustále sledovat cestu před sebou a to zejména v noci. Dojde-li k  pojistné  události, jsou povinni informovat policii a je-li nutné zavolat záchrannou službu. Policie také zajistí kontakt s myslivci. V žádném případě nikdy neodvážejte poražený kus.

Utrpěnou škodu je možné uhradit díky havarijnímu pojištění. Škodu způsobenou střetem se zvěří je možné nahlásit pojišťovně a požadovat její uhrazení. To lze však pouze tehdy, je-li řidič adekvátně pojištěn. To znamená, že střet se zvěří je součástí  povinného ručení  či havarijního pojištění.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?