epojisteni logo
pneumatika

Jaká je minimální hloubka dezénu?

16. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Vlastník vozidla je povinen vozidla pravidelně kontrolovat hloubku dezénu u aktuálně používaných pneumatik. České zákony totiž stanovují minimální hloubku dezénu a to jak u letních, tak i u zimních pneumatik. Pokud je hodnota stejná nebo nižší, řidič je povinen pneumatiky vyměnit za nové. 

Důvodem pravidelné kontroly a včasné výměny pneumatiky jde primárně zajištění bezpečné jízdy na silnicích za každých povětrnostních podmínek.

Minimální hloubku dezénu v ČR určuje zákon

V České republice se rozlišují pneumatiky na letní a zimní. Přesněji řečeno české zákony nařizují řidičům za určitých klimatických podmínek používat zimní pneumatiky a to od 1. listopadu až do konce dubna. Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 7 až 8 mm, zimní 9 až 10 mm. 

Minimální zákonem stanovená hloubka dezénu se u letních a zimních pneumatik liší:

  • Minimální hloubka dezénu u letní pneumatik činí nejméně 1,6 mm
  • Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik činí nejméně 4 mm

Řidičům je doporučeno kontrolovat minimální hloubku dezénu každý rok při pravidelné výměně s výjimkou nových pneumatik, u kterých kontrola není nutná. Rychlost opotřebení přitom není závislá pouze na stáří pneumatik, ale také na stylu jízdy či způsobu skladování

Opotřebené pneumatiky zvyšují riziko nehody

Kontrola dezénu pneumatik rozhodně nepatří mezi zbytečné výmysly ze strany úředníků. V tomto případě se jedná o zajištění bezpečného silničního provozu. Opotřebená pneumatika se totiž vyznačuje významně zhoršenými vlastnostmi, zejména co se týče přilnavosti k vozovce a rychlosti brzdění. Čím je dezén pneumatiky slabší a vzorek méně výrazný, tím více vzniká riziko možné nehody, aquaplanningu či defektu pneumatiky. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se měří hloubka dezénu u pneumatiky

Prvním krokem ke správnému změření hloubky dezénu je nastavení vozidla. Vozidlo by mělo v ideálním případě stát na rovině. Měření usnadní vytočení předních kol do co největšího úhlu kvůli lepšímu přístupu. 

K měření se obvykle používá tzv. hloubkoměr, který se přiloží k podélné drážce cca 4 cm od bočního pláště. V tomto místě bývají pneumatiky opotřebené nejvíce. Hloubkoměr je cenově přijatelný nástroj, který lze sehnat v autoservisech, obchode s potřebami pro motorová vozidla, hobby marketech či lépe vybavených benzínových pumpách.

Pro orientační změření postačí kovová mince

Nemáte-li po ruce hloubkoměr, je možné pro orientační změření použít minci. Ta se zasune do drážky v běhounu a  podle hloubky zasunutí lze jednoduše určit míru opotřebení.

  • V případě letních pneumatik se používá pětikorunová mince, kterou je třeba do drážky zasunout tak, aby číslo 5 bylo převrácené. Pokud je vidět celé číslo 5, je nutné pneumatiku vyměnit za novou.
  • U zimních pneumatik je potřeba větší padesátikorunová mince (nebo 2 EUR). Zimní pneumatika je sjetá, pokud je viditelný vnější okraj.



Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.