Jak zabalit příruční zavazadlo do letadla. Pozor na velikost a rozměry
Zejména mezi mladými lidmi se uchytil trend cestovat nalehko. I na delší cesty vyráží se skromným batůžkem. Tomuto trendu nahrávají letecké společnosti. V ceně letenky totiž bývá stále častěji pouze příruční zavazadlo a spoustě lidí se nechce připlácet za velké zavazadlo, pokud vyloženě nemusí. Znáte pravidla pro příruční zavazadla?
Proč je lepší cestovat jen s příručním zavazadlem
Trend cestovat s příručním zavazadlem podporuje i současný životní styl, který klade důraz na minimalismus a to ve všech oblastech života. Popřít nelze ani fakt, že s jedním a menším zavazadlem ušetříte nejen peníze, ale také čas a hlavně záda.
Odpadají například starosti s odbavením a vyzvedáváním zavazadla, neustálými kontrolami a navíc je velké a těžké a nejeden taxikář s menším autem odmítne turisty právě kvůli tomu, že nepobere jejich ohromné batohy.
Před první cestou s příručním zavazadlem se zdá nemožné vtěsnat do malého batohu vše, co potřebujete. Nakonec ale zjistíte, že toho vlastně potřebujete ještě mnohem méně.
Co vše můžete vzít s sebou do letadla?
příruční zavazadlo obsahující oblečení, osobní potřeby, elektroniku, vodu a svačinu,
osobní tašku (kabelka, brašna na notebook, malý batůžek, ledvinka) obsahující peněženku s doklady, kartami a penězi a mobilním telefonem.
Co je příruční zavazadlo
Než se pustíme do balení, měli bychom nejprve definovat, co přesně příruční zavazadlo je. Jedná se o menší typ zavazadla, který si cestující smí vzít s sebou do letadla.
Klasiku představují příruční kufry na kolečkách, které se hodí na cesty do jednoho hotelu. Stále oblíbenější jsou městské nebo přímo cestovatelské batohy přizpůsobené na cesty letadlem.
Batohy jsou pevné a odolné a především mají správnou velikost, tvar a rozměry. Navíc je na výběr různorodý design pro mladé dobrodruhy i vysoce postavené manažery. Jsou praktické a pohodlné, což se hodí především na cestách, kdy často měníte cíl.
Velikost a rozměry příručního zavazadla
Zatímco pro cestovatele je zásadní obsah příručního zavazadla, letecké společnosti zajímají především jeho rozměry, velikost a váha.
Jako standard bývají uváděny rozměry 55x35x20 centimetrů pro příruční zavazadlo, 35x20x20 centimetrů u osobní tašky. Povolená váha příručního zavazadla se pohybuje většinou od 5 do 12 kilogramů, výjimečně více či dokonce bez limitu.
Příklady rozměrů příručního zavazadla u nejznámějších leteckých společností:
Air France / KLM - 55×35×25 cm a 12 kg,
British Airways - 56×45×25 cm a 23 kg,
ČSA / Smartwings - 55×45×25 cm a 8 kg,
EasyJet - 56×45×25 cm a bez limitu,
Emirates - 55×38×20 cm a 7 kg,
Lufthansa - 55×40×23 cm a 8 kg,
Norwegian - 55×40×23 cm a 10 kg,
Qatar Airways - 50×37×25 cm a 7 kg,
Ryanair - 40×25×20 cm a 5 kg a 5 kg,
Wizz Air - 40×30×20 cm a 10 kg,
Volotea - 55×40×20 cm a 10 kg.
NAŠE RADA:
Požadavky leteckých společností se mohou kdykoliv změnit. Co platilo před rokem, nemusí platit letos. Doporučujeme před každou cestou rozměry a váhu ověřit a i to, zda vedle příručního zavazadla smíte mít s sebou osobní tašku.
Jak se rozměry příručního zavazadla kontrolují
Kontrola příručního zavazadla se provádí před nástupem do letadla. K posouzení obvykle slouží kovová klec, do níž se zavazadlo musí vejít. Přesně na to jsou uzpůsobené batohy určené pro cestování letadlem. Mají správný tvar a zvenčí nepřekáží žádné kapsy, popruhy apod.
Pracovníci leteckých společností obvykle netrvají na kontrole každého zavazadla. Kontroly většinou provádí namátkově či na pohled u velkých zavazadel. Limity je doporučeno ve vlastním zájmu dodržovat, protože za jejich překročení si společnosti naúčtují poplatek.
Osvědčené tipy, jak se sbalit do příručního zavazadla
Na závěr pro vás máme několik základních rad od zkušených cestovatelů, jak se snadno a rychle sbalit do příručního zavazadla:
- Do osobní tašky patří pouze osobní doklady, platební karty, peníze a mobilní telefon.
- Větší a těžší kusy oblečení si oblékněte na sebe. Ušetříte místo v batohu a stejně v letadle bývá chladněji, takže oceníte teplou mikinu, delší kalhoty i ponožky.
- Z oblečení berte spodní prádlo, ponožky, triko s krátkým a dlouhým rukávem, mikinu nebo svetr, šortky a dlouhé (lehké) kalhoty, sukni či šaty, pohodlnou sportovní obuv a sandále nebo žabky. Hodí se pláštěnka a nezapomeňte na kšiltovku a sluneční brýle.
- Z drogerie sbalte to nejdůležitější a zbytek kupte na místě. Používejte malá, lehká a nerozbitná balení.
- Balte chytře. Měkkými věcmi, jako jsou ponožky a prádlo, můžete například v batohu vyplnit prázdné kouty.