vymena-olejeI

Jak vybrat motorový olej do auta?

Mazání motoru vhodným olejem je pro jeho správnou funkčnost a životnost naprosto zásadní věc. Není však olej jako olej. Poradíme vám, jak si správně vybrat motorový olej, co znamenají všechna ta označení, a které motorové oleje jsou dle odborných považovány za nejlepší.

Motor vozidla je složité a drahé zařízení vyžadující odpovídající péči. Respektive, pokud vám jde o co nejdelší a bezproblémovou životnost motoru, určitě se o motor svého miláčka na čtyřech kolech dobře starejte. Jak se říká, jedině dobře promazaný stroj dobře šlape. 

Mezi důležité činnosti v péči o motor vozidla patří zejména výměna motorového oleje ideálně  v pravidelných výrobcem doporučených časových intervalech a jeho dolévání v případě nutnosti. Hlavním úkolem oleje do motoru je udržet jej neustále dobře promazaný. Nelze však vzít jakýkoliv olej, každý motor si zaslouží konkrétní typ.

Při výběru motorového oleje hraje hlavní roli výkonnostní třída a viskozita

Při výběru motorového oleje jsou zásadní specifikace určující výkonnostní třídu (ACEA v Evropě či API v Americe) a viskozitu oleje (SAE), podle kterých poznáte, zda vybraný olej splňuje požadavky daného motoru. Na výběr obvykle bývá hned několik výkonnostních a viskózních tříd.

Pokud se vám zdá výrobcem doporučovaný olej nehorázně drahý a uvažujete o koupi jiného o hodně levnějšího oleje, okamžitě přestaňte. Doporučení má svá opodstatnění a nechcete-li motor poslat do “věčných lovišť” co nejdříve, držte se doporučení bez velkého přemýšlení o alternativách. Ušetřené peníze za olej rozhodně nevyváží opravu poškozeného motoru nebo dokonce jeho výměnu.

Výměna oleje

Výkonnostní třídy olejů do motoru aut

Výkonnostní třída je důležitější než konkrétně výrobce. To znamená, že není nutné použít vyloženě značkovou firmu s celosvětově známým jménem. Klidně můžete použít i výrobek od méně známého výrobce. 

Nezbytné je ovšem  použít olej označený správnou výkonnostní třídou určenou pro daný motor. Olej od méně známého výrobce se správnou výkonnostní třídou motor nepoškodí, olej od renomované značky ale s nesprávnou výkonnostní třídou však ano.

Kvalitu motorového oleje určuje na prvním místě výkonnostní třída označována buď zkratkou ACEA  nebo  API, která určuje:

  • použití oleje pro benzínové  nebo dieselové  motory,

  • jedná-li se o olej s prodlouženým intervalem výměny,

  • jedná-li se o olej vhodný pro motory s přímým vstřikováním paliva,

  • pro jak staré motory je olej určený.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Typy výkonnostní třídy u motorových olejů

  • Zkratka ACEA A1 - A5  označuje standardní motorový oleje, přičemž “A” znamená užití pro benzínové motory. Zkratka ACEA A3 představuje olej s prodlouženým intervalem výměny určené pro vysokou zátěž. Zkratka ACEA A4 najdeme u olejů určených pro agregáty s přímým vstřikováním.

  • Zkratka ACEA B1 - B5  označuje standardní motorový oleje, přičemž  “B” znamená užití pro dieselové motory. Zkratka ACEA B3 představuje olej s prodlouženým intervalem výměny určené pro vysokou zátěž. Zkratka ACEA B4 najdeme u olejů určených pro agregáty s přímým vstřikováním.

  • Zkratka ACEA C1 - C5  se vztahuje na  motory s katalyzátory a filtry pevných částic.

  • Zkratka ACEA E1 - E9  se zase týká velkých  dieselových motorů u nákladních vozidel.

Třídy viskozity motorového oleje

Viskozitu motorového oleje označuje zkratka SAE. Rozlišuje se 5 letních tříd (k označení se používají číslice) a 6 zimních tříd (používá se písmeno “W” od anglického slova winter). Za zkratkou SAE se jako první nachází označení zimní třídy, za pomlčkou je pak označení letní třídy. V podstatě se jedná hodnocení  startovatelnosti motoru při různých teplotách.

  • Označení zimní třídy (0W -40°C, 5W -35°C, 10W -30°C, 15W -25°C, 20W -20°C, 25W -15°C). informuje o viskozitě oleje za nízkých teplot nad bodem mrazu. Čím nižší hodnota viskozity je, tím si správné vlastnosti drží i při velmi nízkých teplotách. Například olej zimní třídy 0W si požadované vlastnosti zachová i při nízkých teplotách okolo -50 stupních, olej 5W při -40 stupních.

  • Označení letní třídy (20, 30, 40, 50 a 60) zase označuje vlastnosti oleje při letních teplotách nad bodem mrazu. Čím vyšší číslo je, tím může být venkovní teplota vyšší. Pokud by byl olej příliš řídký, mohlo by dojít k trhání mazacího filmu.  V našich klimatických podmínkách jsou optimální oleje s označením 40 a 50. Označení 60 se používá u závodních motorů.

Motorové oleje a jejich porovnání

Německý Testberichte.de zveřejnil seznam nejlepších motorových olejů do aut pro rok 2020 na základě hodnocení odborných zahraničních testů:

  • Castrol Power 1 4T 10W-40

  • Motul 300V 4T Factory Line 10W-40

  • Shell Helix Ultra ECT 5W-30

  • Castrol Edge Titanium FST 5W-30

  • Shell Advance 4T AX7 10W-40

  • Liqui Moly 3707 5W-30

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.