Jak vybrat motorový olej do auta?
Mazání motoru vhodným olejem je pro jeho správnou funkčnost a životnost naprosto zásadní věc. Není však olej jako olej. Poradíme vám, jak si správně vybrat motorový olej, co znamenají všechna ta označení, a které motorové oleje jsou dle odborných považovány za nejlepší.
Motor vozidla je složité a drahé zařízení vyžadující odpovídající péči. Respektive, pokud vám jde o co nejdelší a bezproblémovou životnost motoru, určitě se o motor svého miláčka na čtyřech kolech dobře starejte. Jak se říká, jedině dobře promazaný stroj dobře šlape.
Mezi důležité činnosti v péči o motor vozidla patří zejména výměna motorového oleje ideálně v pravidelných výrobcem doporučených časových intervalech a jeho dolévání v případě nutnosti. Hlavním úkolem oleje do motoru je udržet jej neustále dobře promazaný. Nelze však vzít jakýkoliv olej, každý motor si zaslouží konkrétní typ.
Při výběru motorového oleje hraje hlavní roli výkonnostní třída a viskozita
Při výběru motorového oleje jsou zásadní specifikace určující výkonnostní třídu (ACEA v Evropě či API v Americe) a viskozitu oleje (SAE), podle kterých poznáte, zda vybraný olej splňuje požadavky daného motoru. Na výběr obvykle bývá hned několik výkonnostních a viskózních tříd.
Pokud se vám zdá výrobcem doporučovaný olej nehorázně drahý a uvažujete o koupi jiného o hodně levnějšího oleje, okamžitě přestaňte. Doporučení má svá opodstatnění a nechcete-li motor poslat do “věčných lovišť” co nejdříve, držte se doporučení bez velkého přemýšlení o alternativách. Ušetřené peníze za olej rozhodně nevyváží opravu poškozeného motoru nebo dokonce jeho výměnu.
Výkonnostní třídy olejů do motoru aut
Výkonnostní třída je důležitější než konkrétně výrobce. To znamená, že není nutné použít vyloženě značkovou firmu s celosvětově známým jménem. Klidně můžete použít i výrobek od méně známého výrobce.
Nezbytné je ovšem použít olej označený správnou výkonnostní třídou určenou pro daný motor. Olej od méně známého výrobce se správnou výkonnostní třídou motor nepoškodí, olej od renomované značky ale s nesprávnou výkonnostní třídou však ano.
Kvalitu motorového oleje určuje na prvním místě výkonnostní třída označována buď zkratkou ACEA nebo API, která určuje:
jedná-li se o olej s prodlouženým intervalem výměny,
jedná-li se o olej vhodný pro motory s přímým vstřikováním paliva,
pro jak staré motory je olej určený.
Typy výkonnostní třídy u motorových olejů
Zkratka ACEA A1 - A5 označuje standardní motorový oleje, přičemž “A” znamená užití pro benzínové motory. Zkratka ACEA A3 představuje olej s prodlouženým intervalem výměny určené pro vysokou zátěž. Zkratka ACEA A4 najdeme u olejů určených pro agregáty s přímým vstřikováním.
Zkratka ACEA B1 - B5 označuje standardní motorový oleje, přičemž “B” znamená užití pro dieselové motory. Zkratka ACEA B3 představuje olej s prodlouženým intervalem výměny určené pro vysokou zátěž. Zkratka ACEA B4 najdeme u olejů určených pro agregáty s přímým vstřikováním.
Zkratka ACEA C1 - C5 se vztahuje na motory s katalyzátory a filtry pevných částic.
Zkratka ACEA E1 - E9 se zase týká velkých dieselových motorů u nákladních vozidel.
Třídy viskozity motorového oleje
Viskozitu motorového oleje označuje zkratka SAE. Rozlišuje se 5 letních tříd (k označení se používají číslice) a 6 zimních tříd (používá se písmeno “W” od anglického slova winter). Za zkratkou SAE se jako první nachází označení zimní třídy, za pomlčkou je pak označení letní třídy. V podstatě se jedná hodnocení startovatelnosti motoru při různých teplotách.
Označení zimní třídy (0W -40°C, 5W -35°C, 10W -30°C, 15W -25°C, 20W -20°C, 25W -15°C). informuje o viskozitě oleje za nízkých teplot nad bodem mrazu. Čím nižší hodnota viskozity je, tím si správné vlastnosti drží i při velmi nízkých teplotách. Například olej zimní třídy 0W si požadované vlastnosti zachová i při nízkých teplotách okolo -50 stupních, olej 5W při -40 stupních.
Označení letní třídy (20, 30, 40, 50 a 60) zase označuje vlastnosti oleje při letních teplotách nad bodem mrazu. Čím vyšší číslo je, tím může být venkovní teplota vyšší. Pokud by byl olej příliš řídký, mohlo by dojít k trhání mazacího filmu. V našich klimatických podmínkách jsou optimální oleje s označením 40 a 50. Označení 60 se používá u závodních motorů.
Motorové oleje a jejich porovnání
Německý Testberichte.de zveřejnil seznam nejlepších motorových olejů do aut pro rok 2020 na základě hodnocení odborných zahraničních testů:
Castrol Power 1 4T 10W-40
Motul 300V 4T Factory Line 10W-40
Shell Helix Ultra ECT 5W-30
Castrol Edge Titanium FST 5W-30
Shell Advance 4T AX7 10W-40
Liqui Moly 3707 5W-30