auto-misto-pro-ridice

Jak vám pomůže kamera v autě při autonehodě?

Hlavním cílem kamery v autě není poskytování zábavy či zachycování okolních krás. Kamera zaznamenává vše, co se děje před a případně v okolí vozidla, ať už během jízdy nebo při parkování. Záznam zachycený na kameře tak může pomoci například odhalit pravého viníka nehody či vandala, který vám v noci úmyslně poškodil auto.

Autokamery  v poslední době zažívají podobný boom jako kdysi GPS navigaci. Ty dnes patří téměř ke standardnímu vybavení aut a u kamer lze očekávat velice podobný vývoj. Nejedná se o žádnou nadbytečnou výbavu, ale praktickou věc s celou řadou užitečných funkcí

Rovněž pořizovací cena kamer není nijak závratná, pokud zrovna nemusíte mít to nejlepší na trhu. Kvalitní kamery do auta lze pořídit již v cenové relaci kolem 3 000 Kč. Proč je tedy rozumné pořídit si kameru?

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kamera odhalí viníka nehody natotata

Ne nadarmo jsou kamery do automobilů označované jako černé skříňky nebo palubní kamery. Podobně jako u letadel slouží k zaznamenávání všeho, co se kolem auta děje 24 hodin denně  a získané informace pak mohou posloužit k odhalení toho, co se stalo na silnici, tedy příčiny nehody či jejího skutečného viníka. 

Však to známe. Ne vždy se viník přizná a dohadování mezi účastníky nehody, kdo ji zavinil, nebere konce. Kamery v autech by s takovým dohodováním mohly jednou provždy udělat konec.  Záznam z kamery odhalí viníka, očistí nevinné účastníky a pomůže najít pachatele, který od nehody ujel. To však platí pro obě strany. Pokud nehodu způsobí autor nahrávek, kamera jeho chybu pouze potvrdí.

Kamery zaznamenávají pohyb kolem auta také v době, kdy stojí a parkují. Snadno tak odhalí, zda vám auto v noci poškodil vandal nebo nepříjemný soused. Kamery rovněž odhalí fingované nehody a firmy zase ocení možnost lepší kontroly svých zaměstnanců užívajících služební automobily.

Jaké další funkce kamery v autě přináší?

Primární funkcí kamer v autě je možnost použít záznam jako důkazní materiál. Kamery však nabízí celou řadu dalších zajímavých funkcí.

Hlášení rychlostních radarů

Praktickou funkci kamer představuje hlasové upozornění na rychlostní a úsekové radary. Kamery rovněž umí varovat před jízdou na červenou a případně před dalšími nebezpečími  (např. dopravní nehody, uzavírky a jiné) podobně jako GPS navigace. Kamery tak napomáhají bezpečnému provozu a zároveň včasnými varováními šetří čas na cestách. Veškerá hlášení a oznámení je navíc možné zobrazit na Google mapách. Samozřejmě je nutné pořídit si takovou kameru, která tyto funkce nabízí.

záběry z autokamery

Zajímavé záběry z jízd

Nahrávky z kamery lze samozřejmě použít také pro zábavu. Lze tak získat velmi zajímavé záběry z jízdy  (např. videa z horských serpentin, romantická jízda podél pobřeží), zábavy probíhající uvnitř auta (samozřejmě v mezích bezpečnosti a zákona), zachycení sportovních automobilových aktivit (např. jízda na závodním okruhu) či záznamy neobvyklých situací zachycených za jízdy.

Dále kamery v autech fungují jako:

  • Parkovací kamera - kamera ukazuje linky usnadňující couvání a parkování

  • Asistent pro jízdu v pruzích - pomáhá udržet vozidlo ve správném jízdním pruhu

Na co si dát pozor?

  • V první řadě je nutné vybrat takovou kameru, aby pořizovala kvalitní záznamy i za snížené viditelnosti a v noci  a to v dostatečně širokém záběru (alespoň úhel 120 stupňů).

  • Kamera musí být dostatečně dobře upevněna na místě tak, aby se nenacházela v zorném pole řidiče a nebránila mu ve výhledu.

  • Pozor na zveřejňování záznamů například na sociálních sítích jen tak pro vlastní potřebu či zábavu. Na záznamech by neměly být zřetelně vidět osoby bez jejich souhlasu. V opačném případě se může autor zveřejněné nahrávky dostat do problémů se zákonem.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?