epojisteni logo
tachometr-auto

Jak správně ověřit stav tachometru? Držte se následujících rad

Je takovým veřejným tajemstvím, že většina prodávaných ojetin má tzv. stočený tachometr. Samotné stáčení tachometru prozatím není trestným činem, tak jako u našich německých sousedů. Přesto u českého ústavního soudu již došlo k odsouzení prodejce, který stočil tachometr prodaného vozidla, neboť kupujícího poškodil, způsobil mu škodu a sebe obohatil. Každý si však umí udělat představu, jak dlouho takový soud může trvat. Pokud se zájemce o ojetý vůz nechce nechat „natáhnout“, měl by dodržet několik základních pravidel. Jejich stručný popis vám přinášíme níže.

Ověření VIN kódu na vozidle

VIN je 17místné označení z číslic a písmen, unikátní pro každý jednotlivý automobil (auta s datem výroby starším roku 1981 mají 12místný kód). První dotaz na prodejce vozu by měl být právě na VIN a jeho ověření. Pokud je ze strany prodejce jakákoliv výmluva či problém s VIN kódem, neztrácejte s ním více času. 

Kde VIN najdete? Kromě velkého a malého technického průkazu i na samotném voze. Schovává se na více místech. Nad pravým kolem vzadu na štítku, nad podlahou u spolujezdce na štítku, pod kapotou na držáku pravé tlumící jednotky, na horním lemu podběhu, na dělící příčce motorového prostoru a pod čelním sklem u řidiče. 

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Ověření VIN kódu na internetu

Protože už víte, že VIN je takovým rodným číslem auta, nebude velkým překvapením, že také na internetu se o něm dá leccos zjistit. Díky mnoha organizacím a společnostem existují databáze shromažďující k VIN kódům údaje nejen o stavu kilometrů. Jedna z možností, poskytující zdarma ověření stavu tachometru, je  systém Ministerstva dopravy  nebo alternativa od Sdružení SOVA.

Další údaje, jakými jsou kontrola vozu v databázích Policie České a Slovenské republiky, kontrola vozu v databázi leasingových společností, informace o stavu tachometru, počty servisních prohlídek nebo počty majitelů, lze najít na webu  VinCheck  nebo na jednom z předních placených systémů  Cebia Autotracer.

Kontrola samotného vozu

Pokud narazíte na prodejce, který kromě manipulace s tachometrem ještě investoval do výměny některých opotřebovaných dílů, nemáte mnoho šancí odhalit nekalou nabídku. Budete-li však kontrolovat vůz, ve kterém není nic vyměněno ani zamaskováno, zaměřte se na následující indicie. Často se vyskytují v autech s nájezdem nad 150 000 až 200 000 km:

  • Ohmataný, vyšoupaný až drolivý volant a hlavice řadicí páky

  • Sešlapané pedály

  • Páčky blinkrů mají buď vybledlé piktogramy, nebo naopak zpod černého laku prosvítá bílý plastový podklad

  • Loupající se barva z klik a madel dveří

  • Prosezené, ošoupané či trhající se sedačky

Podezřelé jsou také auta, kde je sedadlo řidiče v lepším stavu než spolujezdce. Nespoléhejte jen na oči. Čich vám napoví, zda jsou patrné ještě zbytky vůně nového auta, tedy plastů a lepidel z výroby, popřípadě, zda je od rezervního kola v kufru cítit nová guma.

Pod kapotou a zvenku se podívejte vy nebo nezávislý automechanik zejména na opotřebení brzdových kotoučů předních kol, zda nemají vysokou hranu. Pod kapotou zblízka prohlédněte kryt rozvodového řemenu. Byl-li měněn, bude to na šroubech krytu znát a taková výměna se určitě nedělá již po 30 000 km.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?