Technický průkaz vozidla: Vyznáte se v něm?
Technický průkaz vozidla: Vyznáte se v něm?
Aby mohlo motorové vozidlo na silnice, musí mít platný technický průkaz, respektive dva - malý a velký technický průkaz. Oba dokumenty detailně identifikují konkrétní vůz a obsahují spousty důležitých informací. Rovněž jsou chráněny tak, aby bylo co nejvíce znemožněno jejich padělání.
Malý technický průkaz - co obsahuje
Správně bychom měli psát o “Osvědčení o registraci vozidla část 1”. V současné podobě byl zavedený teprve nedávno v roce 2005. Na přední straně najdeme údaje o provozovateli a vlastníkovi (jsou-li odlišní). Zadní strana obsahuje základní technické parametry vozidla.
Velký technický průkaz vozidla - co obsahuje
Daleko více informací obsahuje velký technický průkaz neboli “Osvědčení o registraci vozidla část 2, který je vlastně něco jako “rodný list vozu”. V podobě, tak jak jej známe dnes, existuje již od roku 1996. Najdeme v něm informace o provozovateli, vlastníkovi (přední strana) a samotném vozidle (zadní strana).
Konkrétně velký technický průkaz obsahuje následující údaje:
Druh vozidla
Kategorie vozidla
Tovární značka
Typ vozidla
Identifikační číslo vozu (VIN)
Údaje o motoru
Velikost vozu
Hmotnost vozidla
Údaje o kolech a pneumatikách
Spotřeba vozu
Hluk vozidla
Informace o emisích
Údaje o brzdách
Věděli jste, že?
Jedním z nejdůležitějších údajů je VIN kód složený ze 17 znaků, který jednoznačně definuje vůz. Na světě neexistují dvě vozidla se stejným kódem. První tři písmena přitom určují stát a region, kde byl vůz vyroben. České Škodovky mají kód začínající písmeny TMB. Písmeno “T” přitom znamená Evropu a “M” Českou republiku.
Znát byste měli také rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem, jsou-li různé. Vlastníkem může být napříkla leasingová firma nebo zaměstnavatel a provozovatelem osoba, která vozidla smí provozovat. Za způsobené škody odpovídá provozovatel vozidla.
Mezi důležité informace patří “emise”, které určují výši ekologické daně, či pneumatiky. Na vozidle totiž nesmí být jakékoliv kola a pneumatiky, ale pouze takové, které odpovídají údajům v technickém průkazu (např. rozměry, index rychlosti a další).
Mezi ochranné prvky malého i velkého techničáku patří hologram, vodotisk, pastelové barvy proměnlivé při různých úhlech pohledu, hlubotisk a kovový proužek.
Ztráta, poškození či odcizení technického průkazu
Ať už jste malý nebo velký technický průkaz ztratili, či došlo k jeho poškození nebo odcizení, nový vám vystaví na obecním úřadu s rozšířenou působností. S sebou musíte mít potřebné doklady, jejichž seznam vám na požádání sdělí na příslušném úřadu. Zpravidla se jedná o :
- Vyplněný formulář “Žádost o zápis změn údajů”
- Doklad totožnosti
- Malý nebo velký technický průkaz - ten, který vám “zbyl”
- Doklad o vlastnictví vozu
- Poškozený doklad v případě poškození
- Protokol od Policie ČR v případě ztráty či odcizení