Jak si sbalit kufr do letadla a proč je lepší letět jen s příručním zavazadlem
Cestovat pouze s příručním zavazadlem má celou řadu výhod a my se na ně podíváme hezky zblízka. Že se do příručního kufru nikdy nevlezete? Vězte, že stačí zabalit pouze věci, které nejen potřebujete, ale které na svých cestách opravdu využijete.
Zkušení cestovatelé se bez mrknutí oka během pár minut sbalí do příručního zavazadla a to i v případě několikatýdenní cesty. Pokud totiž zrovna nepotřebujete nový outfit na každý den, zjistíte, že cestovat lze s málem.
Proč cestovat pouze s příručním zavazadlem
Jakmile začnete cestovat často a na letištích, v letadlech a všeobecně na přesunech strávíte x hodin, začne vám velký kufr, na který neustále budete čekat, překážet. Brzy se naučíte, jak cestovat s jedním menším zavazadlem.
Dvě největší výhody cestování s příručním kufrem bez velkého zavazadla:
Ušetříte peníze za odbavení. Zejména u nízkonákladových aerolinek nebývá velké zavazadlo v ceně letenky a je za něj příplatek. Tuto informaci si ověřte předem, ať nejste při odbavování nepříjemně překvapeni.
Jednodušší, rychlejší a pohodlnější cestování. Vyhnete se jak odbavování kufru, tak i čekání na jeho vydání. Cestování s menším kufrem či batohem je výrazně lehčí a navíc zdravější, protože šetříte svá záda a vlastně celé tělo.
Jaké jsou rozměry příručního kufru do letadla
Prvním krokem, jak se stát “minimalistickým” cestovatelem, je pořízení vhodného příručního kufru či batohu. Zásadní je znalost rozměrů kufru do letadla, které se pohybují kolem čísel 56x45x25. Povolená hmotnost příručního zavazadla se pohybuje mezi 7 až 12 kilogramy.
Přesné rozměry a váha kufru se u jednotlivých aerolinek liší. Před cestou si ověřte, jak moc si můžete svůj kufřík dovolit “napakovat”. Pár centimetrů navíc řeší málokterá společnost, důležitější bývá váha zavazadla. Nechcete-li platit za každý kilogram navíc, váhu si raději ohlídejte.
Je lepší batoh nebo kufr do letadla?
Začněte výběrem správného příručního zavazadla. Klasický příruční kufr na kolečkách je vhodný spíše pro cestovatele, kteří po dobu pobytu v zahraničí zůstávají na jednom místě a ve stejném hotelu (např. služební cesty).
Výhodou příručního kufru jsou stabilní a přesné rozměry, díky kterým perfektně sedne do všech zavazadlových přihrádek, a pevný obal, který chrání obsah kufru. Nevýhodu je vyšší váha a občas i horší manipulace.
Cestovní batoh do letadle je lehčí a lze jej nosit na zádech
Pokud se plánujete na svých cestách přesouvat, rozhodně sáhněte po praktickém cestovním batohu, který je výrazně lehčí, zabere méně místa a navíc se pohodlně nosí na zádech. To se hodí, když se na cestách často přesouváte.
Koupit lze i příruční batohy, jejichž konstrukce, rozměry, váha a vnitřní řešení je uzpůsobené právě pro cestování letadlem. Do příručního batohu se překvapivě vejde spousta věcí. Díky bytelnější konstrukci navíc lépe chrání věci na rozdíl od měkkého klasického městského či turistického batohu.
Při výběru příručního batohu do letadla si ohlídejte:
velikost,
rozměry,
váhu,
objem,
zádový systém,
odolnou konstrukci,
kvalitní a pevný materiál.
3 nejdůležitější pravidla cestování s příručním zavazadlem
1. Nebalte nic, co si můžete koupit na místě
To se týká běžně dostupných věcí, jako je například šampon, zubní pasta, kartáček, ale i obyčejné triko apod.
2. Co je malé a lehké, to se hodí
Do kufru či batůžku si zabalte kosmetiku v malých cestovních lahvičkách. Volte lehké kusy oblečení. Nejtěžší a největší kusy si do letadla oblékněte na sebe. Týká se to pohorek, svetru, bundy apod. V letadle přetopeno nebývá, tak teplé ponožky a mikinu oceníte.
3. Využijte v batohu každé volno místo
Ponožky například nastrkejte do vnitřku bot, volné kouty v batohu vyplňte prádlem, triky a dalšími dobře sbalitelnými věcmi a jinými drobnostmi.
Tipy a rady, jak se hravě sbalit do kufru do letadla
S příručním batohem vhodným do letadla, s letenkou v kapse a s blížícím se odjezdem začněte balit. Nestyďte se začít dříve a postupně ubírejte věci, bez kterých se obejdete. Pomůže vám praktický seznam věcí, který si sepíšete předem.
Hygienické potřeby
Omezte se pouze na základní přípravky. Šampón, kondicionér a sprcháč přelijte do malých lahviček. Kupte si malé balení zubní pasty. Pokud je nebudete potřebovat na cestě, můžete si vše koupit až na místě. Dámám by měl stačit lehký make-up, pudr a řasenka. Pořiďte si také outdoorový ručník, který je skladný a lehoučký a navíc rychle schne.
Základní oblečení
Dle plánovaných aktivit si sbalte pár základních kousků, jako je prádlo, ponožky, obyčejná trika, šortky (sukni, šaty), dlouhé kalhoty, teplejší svetr nebo mikinu, nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Z bot je dobré mít sandále a sportovní obuv.
Ženám je doporučen větší šátek na cestách do zemí s méně tolerantním náboženstvím. Na místě si můžete oblečení přeprat nebo jednou za čas využít prádelny, jejichž použití nebývá nijak zvlášť drahé.
Nezbytná elektronika
Do příručního zavazadla by se měla vejít také elektronika, jako je mobilní telefon, nabíječka, power banka, čtečka, fotoaparát, tablet či notebook. Už při koupi těchto zařízení věnujte pozornost váze a velikosti. Mimochodem čtečka knih je skvělá věc, protože nahradí desítky knížek a je mnohem lehčí a menší.
Osobní doklady a peníze
Vedle příručního batohu smíte mít menší tašku (kabelku) přes rameno. Je ideální pro uložení osobních a cestovních dokladů, peněženky s penězi a kartami i mobil. Kopie dokladů a část peněz si však pro všechny případy uložte také do příručního batohu.
Nápoj a svačina
Zejména u delších letů si zjistěte, zda během letu dostanete najíst. Voda bývá automatická. Podle toho si do batohu zabalte svačinu na cestu. Láhev s vodoou se hodí vždy. Přes kontroly však projdete pouze s prázdnou lahví, nezapomeňte ji proto včas vylít. Praktické jsou lehké a skládací cestovní lahve, kterou jdou zmáčknout či složit a zaberou tak v batohu minimum místa.