epojisteni logo

Jak připravit auto na STK?

31. 10. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Jak se připravit?

STK kontroluje celkový stav vozidla. Kdy nechat auto zkontrolovat na STK se dozvíte na zadní SPZ, nebo se podívejte do velkého technického průkazu. Pokud je vůz starší, rozhodně se vyplatí jej dát předem seřídit do servisu, kde vám také poradí, co případně opravit.

Většina autoservisů nabízí servis před STK jako běžný úkon v nabídce, takže nemusíte nic zdlouhavě hledat. Nezapomeňte na základní povinnou výbavu v autě. Nechybí vám v autolékárničce nůžky? Je rezerva v pořádku?

Na kontrolu si vezměte oba technické průkazy (velký i malý) a zelenou kartu. Pokud jste již s automobilem na nějaké STK byli, vezměte si s sebou také kartu pro měření emisí. Jestliže jste na STK ještě nebyli, dostanete tuto kartu po prvním měření. Při kontrole byste měli být celou dobu přítomni.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Cena STK

Co se týče ceny, ta bývá různá. V menších obcích stojí většinou kolem tisícovky, velká města pak nabízejí prohlídku za cenu kolem 1.500 Kč. Do ceny se započítává i měření emisí. Pokud jezdí váš automobil na naftu, počítejte s přirážkou. Více zaplatíte také při měření emisí z automobilů s plynovým pohonem. Pokud nechcete být cenou nepříjemně překvapeni, zjistěte si je předem na webových stránkách servisu. Získáte tak i lepší přehled o cenách.

Za propásnutí STK hrozí při silniční kontrole pokuta až 10.000 Kč. Pojišťovna vám také nevyplatí jistinu při vzniklé škodě, a nezáleží na tom, zda jste viníky či poškozenými. Náklady se pak mohou vyšplhat až na stovky tisíc korun, proto STK rozhodně neodkládejte - s neplatnou STK nesmíte dle zákona jezdit!

Zamítnuté STK – co dál?

Pokud dojde k nalezení vady, nemusíte ještě ztrácet naději. Dělí se totiž na tři typy podle závažnosti

Lehké vady jsou sice zapsány do protokolu o kontrole, nicméně pokud sami nechcete, nemusíte je nijak řešit.

Při vážné závadě je to trochu horší – v takovém případě je automobilu odebrána STK nálepka, místo které dostane dočasnou 30 denní. V této lhůtě musíte nechat závadu opravit. Poté znovu necháte automobil zkontrolovat, ale kontroluje se jen nalezený problém a to, že je vyřešen.

Jestliže je na automobilu nalezena nebezpečná vada, automobil okamžitě ztrácí právo jízdy a musí být ze servisu odtaženo. Opět zde běží 30 denní lhůta, ve které je nutné nechat závady opravit.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?