zvire-na-silnici

Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

Denně se stane 40–50 nehod se zvěří

Ročně se v ČR stane 15 000–20 000 srážek se zvěří. Přesné číslo je obtížné zjistit, protože v některých krajích policie řeší nehody se zvěří ve zrychleném režimu, a proto se do statistik nepromítnou.

Problematice se věnuje také tzv. SRNA index, který pracuje s policejními statistikami i odhadem dat z Jednotného systému dopravních informací. Díky tomu by měl počet nehod lépe odpovídat realitě. Podle nejnovějších údajů SRNA indexu došlo od října 2023 do března 2024 k 10 027 srážkám se zvěří se škodou téměř 400 milionů korun.

graf počet srážek se zvěříZdroj: SRNA index

Srážka se zvěří způsobí v průměru škodu za 40 000 Kč

Sražení zvířete vyjde motoristu v průměru na 40 000 Kč. Náklady na opravy vozidel ale rok od roku rostou kvůli dražším náhradním dílům i práci v autoservisech.

„Ty se nezřídka pohybují v desítkách tisíc korun, výjimkou nejsou ale ani nehody v řádech stovek tisíc korun. Týká se to především vozidel kategorie SUV, které se při vysoké rychlosti střetnou s těžkým zvířetem – nejčastěji divočákem.“

Patrik Naušsenior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali České pojišťovny


Havárie, zvířata, vichřice? Pojistěte se na všechna rizika

Sjednejte si all-risk havarijní pojištění a chraňte svoje auto před všemi riziky. S online kalkulačkou najdete nejvýhodnější nabídku do 2 minut.

Kde hrozí největší riziko srážky se zvěří

Nejvíce střetů se zvěří se odehrálo v okrese Benešov. Druhé místo patří okresu České Budějovice a třetí okresu Zlín. Ať už ale jezdíte kdekoliv po republice, nebezpečné úseky mají společné znaky.

  • Největší riziko panuje na silnicích v lese a kolem polí. Dejte si pozor na úseky s vysokou trávou kolem krajnice, kde se zvířata schovávají.

  • Za soumraku a úsvitu je zvěř nejaktivnější. Ke srážkám dochází nejčastěji mezi 5.–7. hodinou ráno a 20.–22. hodinou večer.

  • Nejvíce nehod je evidováno na jaře a na podzim, v období změny na letní čas roste počet nehod až o třetinu.


„Zvěř nemá hodinky a naše změny času neregistruje. Denní aktivita zvířat je silně závislá na poloze slunce na obloze. Kvůli časovému posunu je však na silnicích o hodinu dříve silnější provoz. V místech, kde lesní zvěř přechází vozovku při hledání potravy, tím pádem narůstá riziko střetu – na začátku dubna až o třetinu,“

Michal Bíl Centrum dopravního výzkumu


Pod koly aut končí nejčastěji srnec nebo srna, a to až v 80 % nehod. V 10 % případů se jedná o srážku s divočákem. Jen velmi malý podíl připadá na ostatní zvířata – jeleny, daňky nebo zajíce. Střet s velkým zvířetem tak sice hrozí méně často, ale o to je nebezpečnější. Ve vysoké rychlosti může být srážka se zvířetem i smrtelná.

Jak snížit riziko střetu se zvěří

  • Zpomalte v rizikových úsecích a mějte oči na stopkách. Silnice, kde zvířata často přecházejí, jsou označeny dopravní značkou Zvěř.

  • Snažte dívat i kolem silnice. Na zvíře vás často upozorní světélkující oči.

  • Srnka většinou nejde sama – pokud vidíte jednu, nejspíš jich bude v okolí ještě pár dalších.

  • Při oslnění dálkovými světly je zvíře zmatené a zůstane strnule stát. Jakmile zvíře uvidíte, přepněte na potkávací světla a zatrubte, aby odběhlo.


Co dělat, když je srážka se zvěří nevyhnutelná?

Hlavně nestrhávejte řízení! Snaha o úhybný manévr může skončit nárazem do stromu nebo protijedoucího vozidla. A to je mnohem nebezpečnější než přímý střet. V první řadě začněte brzdit a držte vozidlo v přímém směru. Pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, kde deformační zóny nejlépe pohltí sílu nárazu.

Jak postupovat po srážce se zvěří

  • Zastavte bezpečně vozidlo a zapněte výstražná světla.

  • Oblečte si reflexní vestu a za vozidlo umístěte výstražný trojúhelník.

  • Zkontrolujte stav účastníků nehody a případně zavolejte záchrannou službu a poskytněte první pomoc.

  • Přivolejte k nehodě Policii ČR. Ta sepíše protokol o nehodě a na místo přivolá myslivce, který se o zvíře postará. Přivolání policie se neobávejte – za srážku se zvěří pokuta nehrozí.

  • Policii nemusíte volat pouze v případě, že dojde ke srážce se zvěří a zvíře uteče nezraněné. Zároveň škoda na vašem vozidle nesmí přesáhnout 100 000 Kč.

  • Na zvíře raději nesahejte

    Mohlo by vás poranit a hrozí i nákaza vzteklinou. V žádném případě pak zvíře neodvážejte – jednalo by se o trestný čin pytláctví.

co dělat po srážce se zvěří

Jaké pojištění kryje srážku se zvěří

Povinné ručení se na škody způsobené srážkou se zvěří nevztahuje. Z havarijního pojištění vám pojišťovna opravy zaplatí, ale jen v případě, že máte uzavřené příslušné pojistné riziko. Obvykle si ho můžete sjednat v kombinaci střet se zvěří a poškození zvířetem.

Pojištění střetu se zvěří si můžete sjednat také jako připojištění k povinnému ručení. Ročně vyjde asi na 700–900 Kč.

Sjednejte si povinné ručení s nejlepším krytím

Pojistné krytí až 200 milionů korun a spoustu užitečných připojištění – střet se zvěří, čelní sklo nebo úraz posádky. Udělejte si srovnání povinného ručení a najděte to nejlepší!

Srážku s domácím zvířetem řešte s jeho majitelem

V případě srážky s domácím zvířetem nebo hospodářským zvířetem můžete na jeho majiteli vymáhat škody na vozidle i na zdraví. Každý chovatel je totiž povinen zajistit zvíře proti útěku a je odpovědný za jím způsobené škody. Pokud se vám ale majitele zvířete nepodaří najít, opět se bude hodit připojištění střetu se zvířetem.

Jak oznámit nehodu pojišťovně

Máte sjednané pojištění střetu se zvěří? Pak byste hned po nehodě měli volat nejen policii, ale také asistenční služby pojišťovny. Ty vám poradí, co přesně od vás bude pojišťovna vyžadovat.

V každém případě si na místě nehody pořiďte fotodokumentaci. Vyfoťte poškození auta i zraněné zvíře. Od policie dostanete záznam o nehodě, který také slouží jako důkaz pro pojišťovnu.

Většina pojišťoven má online formulář, kam nahrajete oznámení o pojistné události. Přiložíte fotky a kopii policejního protokolu. Dále už postupujete podle pokynů pojišťovny – obvykle vám nabídne opravu ve smluvním servisu nebo vyplacení škody rozpočtem.

  • Neohlášenou srážku se zvěří vám pojišťovna nezaplatí

    Když nepřivoláte k nehodě policii, může pojišťovna odmítnout pojistné plnění.


Jak se liší pojištění střetu se zvěří u jednotlivých pojišťoven

Pojištění střetu se zvěří poskytují všechny pojišťovny na českém trhu. Konkrétní podmínky se ale liší. Většina pojišťoven v rámci jednoho pojištění nabízí střet se zvířetem a jakékoliv poškození vozidla zvířetem. U Generali České a Slavia pojišťovny si ale poškození zvířetem musíte pojistit zvlášť.

Přehled pojistných produktů – střet se zvířetem
PojišťovnaPřesný název pojištěníCo kryjeJak si pojištění sjednat

Allianz

Poškození zvířetem

střet se zvířetem,

poškození zvířetem

součást balíčků PLUS, EXTRA a MAX

ČPP

součástí Pojištění přírodních rizik (PPR)

střet se zvířetem,

poškození kabeláže zvířetem

doplňkové připojištění k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění, a to jako PPR spolu s živelní událostí nebo MINIPPR pouze střet se zvířetem

ČSOB Pojišťovna

Střet vozidla se zvěří

střet se zvířetem,

jakékoliv poškození zvířetem

připojištění k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění

Direct

Střet a poškození zvířetem

střet se zvířetem,

poškození stojícího vozidla zvířetem (karoserie nebo motorového prostoru)

pojistné riziko v rámci havarijního pojištění

Generali Česká pojišťovna

Střet se zvířetem

pouze střet se zvířetem

připojištění k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění

Kooperativa

Pojištění poškození vozidla zvířetem

střet se zvířetem,

poškození elektroinstalace a brzdové a chladicí soustavy

připojištění k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění

Pillow

Střet se zvířetem

střet se zvířetem,

poškození stojícího vozidla zvířetem

jeden z pojistných polštářů

Slavia pojišťovna

Pojištění střet se zvířetem

pouze střet se zvířetem

připojištění k povinnému ručení nebo součást balíčku Povinné ručení PREMIUM, nebo jako pojistné riziko v rámci havarijního pojištění

UNIQA

Pojištění poškození zvířetem

střet se zvířetem, vnější poškození vozidla nebo poškození motorového prostoru

pojistné riziko v rámci havarijního pojištění nebo doplňkové pojištění k povinnému ručení

Zdroj: pojistné podmínky pojišťoven, 21.10.2024

Na co si dát pozor u pojištění střetu se zvěří

Před sjednáním pojištění si pečlivě čtěte pojistné podmínky. Co vás může nepříjemně překvapit?

Výluky – na co se pojištění nevztahuje

Nízký limit pojistného plnění

Výše spoluúčasti

Územní platnost

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.