okradena-zena

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

10. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V předchozím článku  jsme informovali o tom, jak postupovat bezprostředně poté, co vás okradou v zahraničí. Nyní si povíme, kam a jak nahlásit ztrátu a škody.

Vše nahlašte

Pokud se vám podařilo zažehnat tu nejhorší katastrofu, zablokovali jste karty a změnili všechna hesla,  povedou vaše další kroky na místní policii. 

Někteří cestovatelé si před dovolenou sjednají pojištění, které je kryje i v případě krádeže osobních a dalších věcí v zahraničí. I pokud ale takové pojištění nemáte, na policii zajděte.

Vysvětlete jim celou situaci, sepište podrobně nastalou událost a nechte si vydat dokument, který vše shrnuje. Ten musí být orazítkovaný a podepsaný přímo policií. S tímto dokumentem se vám snáze budou vyřizovat například nové doklady. Pomoci vám může například v tom, že nebudete platit tak vysoké poplatky, případně žádné.

Hlavně však budete dokument potřebovat pro vaši pojišťovnu, pokud jste kryti i proti riziku krádeže a budete tedy chtít nahlásit pojistnou událost.  Takové krytí rizika se sjednává v rámci cestovního pojištění, pokud v něm není obsaženo automaticky. V takovém případě si ohlídejte, aby bylo v záznamu uvedeno vše, co vám bylo odcizeno a to i s cenou, kterou jste za dané věci zaplatili.

Někde se můžete setkat s tím, že pokud mezi ukradenými věcmi nahlásíte i větší částku v hotovosti, typicky více než 200 USD či jeho ekvivalent, budou po vás pojišťovna chtít doložit například doklad o výběru z bankomatu či doklad ze směnárny, že proběhla takto vysoká transakce.

Nahlášeno máte, co dál?

Vše jste řádně nahlásili a policie případ pochopitelně začne vyšetřovat. To už vám ale ve vaší další cestě nepomůže. Pokud vám odcizili platební karty, mobilní telefon či jiné cennosti, minimálně dočasně se s nimi musíte rozloučit a doufat, že je policie vypátrá. Jestliže jste přišli o veškerou hotovost i platební karty, budete se muset nějak dostat k penězům.

Jednou z možností je využít společnosti, které umožňují zasílání peněz do zahraničí. Jednou z nich je například Western Union. Celá služba funguje na principu, kdy vaši příbuzní či přátelé vloží peníze na pobočce společnosti v České republice a sdělí heslo pro výběr. S tímto heslem si pak vy peníze vyzvednete na pobočce stejné společnosti o půl světa dále. 

Zpravidla je to rychlé a peníze jsou dispozici do 24 hodin. Budete k tomu ale kromě hesla potřebovat i doklad totožnosti, a pokud jej nemáte, musíte nejdříve na zastupitelský úřad a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pomoci může i vaše banka

Se získáním hotovosti se můžete obrátit i na vaši banku. Pokud patří vaše banka do nějaké větší skupiny, můžete si na základě dokladu totožnosti vybrat peníze z účtu na jakékoli její pobočce.  Pokud nepatří, máte ještě další možnosti.

První je tzv. emergency service. Tuto službu poskytují karetní společnosti Mastercard a Visa. V praxi to vypadá tak, že vám jedna nebo druhá, podle toho o jakou platební kartu jste přišli,  vydá náhradní platební kartu. Ta bude plati například jen dva měsíce a nebude umožňovat ani výběry z bankomatu, ale můžete s ní standardně platit.

Případně můžete využít službu emergency cash.  V takovém případě požádáte na pobočce zahraniční banky o vydání nouzové hotovosti. 

Služby emergency service a emergency cash jsou zpravidla vyřízeny maximálně do 3 pracovních dnů, někdy i jen na počkání. Za obě služby si ale pořádně zaplatíte, a to v řádech tisíců korun za každou z nich.

Ne každá banka tyto služby umožňuje. Před odjezdem na dovolenou se proto u své banky poptejte, zda u vašeho účtu umožňuje tyto služby a jak je zpoplatňuje.

Náhradní pas vám dají na zastupitelském úřadě

Pokud vám ukradli i cestovní doklady, vaše vyřizování a mírnění následků nepříjemné události povede nejprve na zastupitelský úřad. 

Velice záleží na tom, v jaké části světa se v tuto chvíli nacházíte a jaké doklady ještě máte u sebe. Pokud jste například na území Evropské unie a ukradli vám pouze pas, kdežto občanský průkaz máte, můžete se domů vrátit na něj. Pokud vám ukradli oba nebo u sebe momentálně nemáte ani jeden cestovní doklad, či jste bez pasu na území mimo EU, k návratu do České republiky vám to stačit nebude. 

Řada cestovatelů si myslí, že se domů může vrátit například i na řidičský průkaz, jelikož jde o průkaz s vašimi osobními údaji a fotografií. Tak tomu ale není.  K cestování potřebujete cestovní doklady, a těmi jsou podle zákona pouze cestovní pas a občanský průkaz.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat, když u sebe jiný doklad totožnosti nemáte a nemáte se tudíž jak vrátit. Vaše kroky v takovém případě povedou na zastupitelský úřad.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?