epojisteni logo
cestovani-rouska

Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

9. 7. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Karanténa a další přísná omezení týkající se volného pohybu nařízená v souvislosti s pandemií koronaviru zasadila celosvětovému cestovnímu ruchu tvrdý úder. Vývoj v posledních týdnech naštěstí naznačuje, že se život vrací do normálu a letos v létě se k moři přece jen podíváme. Budou nás při cestování omezovat nějaká nařízení?

Epidemiologická situace se poslední týdny příznivě vyvíjí ve většině zemích Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje. Vyšší riziko nákazy v polovině června hlásilo pouze Švédsko, Velká Británie a část Polska - Slezské vojvodství. 

Od poloviny června mohou Češi vyrazit na dovolenou k moři

Od začátku června většina evropských zemí začala otevírat své hranice turistům z členským zemí EU.  Jako poslední hranice uvolnilo například Portugalsko a Španělsko. Už v druhé půlce června tak bylo možné bez omezení vycestovat například do Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, Itálie, Bulharska či Chorvatska.

Postupně dochází k obnově mezinárodní dopravy a uvolnění omezení týkající se pravidel cestování během koronavirové krize, která ještě neskončila. Nejčastěji se opouští se od povinného nošení roušek mimo veřejné prostory, již není nutné dokládat negativní testy na koronavirus nebo po návratu z ciziny setrvávat v povinné karanténě.

Velká omezení se však budou týkat každoročně se opakujících hromadných akcí. Letošní rok bude v tomto směru jiný a na oblíbené hudební festivaly můžeme rovnou zapomenout. Největší festivaly jsou pro letošek definitivně zrušeny. Chorvatský Zadar zrušil populární každoroční hudební akci, na kterou se rok co rok sjížděly stovky tisíc lidí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Bezpečnostní opatření proti šíření COVID-19 budou postupně rozvolněna

Během léta bude umožněno volné cestování v rámci EU. Vzhledem k příznivému vývoji, který už několik týdnů značí ustupující pandemii koronaviru, budou omezující opatření postupně uvolňována. 

Každá země však může mít vlastní nařízení týkající se přijíždějících turistů.  Cestujícím tak mohou na hranicích hrozit například namátkové kontroly spojené s měřením tělesné teploty, mohou být prováděny testy na koronavirus nebo požadován již hotový negativní test.  Před každou cestou je doporučeno ověřit si aktuálně platné podmínky.

Opatření se budou týkat také samotného pobytu turistů v zahraničí. Všem provozovatelům ubytovacích a jiných pro turisty určených zařízení je doporučena zvýšená hygienická prevence. Na zvýšenou hygienu by měli dle doporučení hygieniků ve vlastním zájmu dbát i turisté. Doporučená je také sociální zdrženlivost a omezené stýkání se s cizími lidmi. V uzavřených prostorách je i nadále doporučeno nosit roušky na ústa.

Jaké jsou podmínky bezpečného návratu Čechů domů

V druhé polovině června Ministerstvo zdravotnictví ČR upravilo ochranná nařízení, která se týkají povinností českých turistů vracejících se z pobytu v zahraničí během koronavirové krize. Následující nařízení se vztahují také na občany ČR s bydlištěm v jiné členské zemi EU.

  • Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů či trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v zemích EU a zemích Schengenského prostoru s nízkým (zelené země) a středním (oranžové země) rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

  • Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červené země) a ze zemí mimo EU a Schengenský prostor (bez barevného označení) je při vstupu na území ČR až na výjimky požadováno potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší 4 dny, nebo nahlásit návrat krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.