cestovani-rouska

Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

9. 7. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Karanténa a další přísná omezení týkající se volného pohybu nařízená v souvislosti s pandemií koronaviru zasadila celosvětovému cestovnímu ruchu tvrdý úder. Vývoj v posledních týdnech naštěstí naznačuje, že se život vrací do normálu a letos v létě se k moři přece jen podíváme. Budou nás při cestování omezovat nějaká nařízení?

Epidemiologická situace se poslední týdny příznivě vyvíjí ve většině zemích Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje. Vyšší riziko nákazy v polovině června hlásilo pouze Švédsko, Velká Británie a část Polska - Slezské vojvodství. 

Od poloviny června mohou Češi vyrazit na dovolenou k moři

Od začátku června většina evropských zemí začala otevírat své hranice turistům z členským zemí EU.  Jako poslední hranice uvolnilo například Portugalsko a Španělsko. Už v druhé půlce června tak bylo možné bez omezení vycestovat například do Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, Itálie, Bulharska či Chorvatska.

Postupně dochází k obnově mezinárodní dopravy a uvolnění omezení týkající se pravidel cestování během koronavirové krize, která ještě neskončila. Nejčastěji se opouští se od povinného nošení roušek mimo veřejné prostory, již není nutné dokládat negativní testy na koronavirus nebo po návratu z ciziny setrvávat v povinné karanténě.

Velká omezení se však budou týkat každoročně se opakujících hromadných akcí. Letošní rok bude v tomto směru jiný a na oblíbené hudební festivaly můžeme rovnou zapomenout. Největší festivaly jsou pro letošek definitivně zrušeny. Chorvatský Zadar zrušil populární každoroční hudební akci, na kterou se rok co rok sjížděly stovky tisíc lidí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Bezpečnostní opatření proti šíření COVID-19 budou postupně rozvolněna

Během léta bude umožněno volné cestování v rámci EU. Vzhledem k příznivému vývoji, který už několik týdnů značí ustupující pandemii koronaviru, budou omezující opatření postupně uvolňována. 

Každá země však může mít vlastní nařízení týkající se přijíždějících turistů.  Cestujícím tak mohou na hranicích hrozit například namátkové kontroly spojené s měřením tělesné teploty, mohou být prováděny testy na koronavirus nebo požadován již hotový negativní test.  Před každou cestou je doporučeno ověřit si aktuálně platné podmínky.

Opatření se budou týkat také samotného pobytu turistů v zahraničí. Všem provozovatelům ubytovacích a jiných pro turisty určených zařízení je doporučena zvýšená hygienická prevence. Na zvýšenou hygienu by měli dle doporučení hygieniků ve vlastním zájmu dbát i turisté. Doporučená je také sociální zdrženlivost a omezené stýkání se s cizími lidmi. V uzavřených prostorách je i nadále doporučeno nosit roušky na ústa.

Jaké jsou podmínky bezpečného návratu Čechů domů

V druhé polovině června Ministerstvo zdravotnictví ČR upravilo ochranná nařízení, která se týkají povinností českých turistů vracejících se z pobytu v zahraničí během koronavirové krize. Následující nařízení se vztahují také na občany ČR s bydlištěm v jiné členské zemi EU.

  • Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů či trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v zemích EU a zemích Schengenského prostoru s nízkým (zelené země) a středním (oranžové země) rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

  • Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červené země) a ze zemí mimo EU a Schengenský prostor (bez barevného označení) je při vstupu na území ČR až na výjimky požadováno potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší 4 dny, nebo nahlásit návrat krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?