auto-mustang

Jak odstranit škrábance na autě?

28. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Nejvíce “bolí” škrábance na novém autě. Na lesklém novotou zářícím laku se prostě nijak zvlášť pěkně nevyjímají. Ale ani na starším opečovávaném autě je pyšní majitelé nevidí rádi. Naštěstí existuje pár fíglů, jak se drobných oděrek a škrábanců zbavit.

Zejména ve městě jsou nové škrábance téměř na denním pořádku a nejčastěji vznikají při parkování v úzkých uličkách či na veřejných parkovištích. Některá z nich jsou i bohužel úmyslná, když máte štěstí a váš vůz se “připlete” do cesty vandalům. Časem je motoristé začnou vnímat jako nezbytné zlo. Malá poškození lze poměrně snadno napravit i bez návštěvy lakýrníka. Poradíme vám, jak na to.

Na drobné a mělké škrábance stačí tužka

Nejedná se samozřejmě o obyčejnou tužku na kreslení a psaní, ale o speciální retušovací přípravek vzhledem připomínající tvar tužky a podobně také funguje. Stačí oděrku přetřít a nechat vytvrdnout. Tužka obsahuje tekutinu, která oděrku vyplní a působením UV záření ztvrdne.  Výsledný film je odolnější vůči dalšímu poškození

Tužka na opravu laku se však hodí pouze na ošetření tenkých, mělkých a drobných škrábanců a oděrek na laku auta. Použití je velmi snadné a zvládne jej každý. 

Retušovací pero se prodává v univerzálním balení a je určeno pro všechny typy a odstíny laků. Cenově se pohybuje od 100 korun výše a seženete jej na benzínových pumpách a obchodech s potřebami pro motorová vozidla.

S oděrky a rýhami si poradí voskovky

Stejně jako v případě tužky nemáme na mysli dětské barevné voskovky na malování, i když také v tomto případě vypadají velmi podobně. Voskovky na auta představují speciální retušovací přípravek určený  k ošetření drobných škod na laku, jako jsou rýhy, oděrky a škrábance

Poškození stačí několika rychlými pohyby přetřít. Je nutné celé poškozené místo zaplnit. Voskovka vyplní rýhy a zbytek je třeba setřít a ošetřené místo ještě pořádně přeleštit. Opravené místo je po zaschnutí ještě vhodné přetřít nanotekutinou obsahující pigment. 

Na rozdíl od retušovací tužky jsou voskovky nabízeny v různých barevných odstínech. To je na jednu stranu výhodné, trefit se však do skutečné barvy laku nemusí být vůbec snadné. Rovněž je třeba počítat s tím, že jak u tužky tak u voskovek je poškození při pohledu zblízka viditelné.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Na hlubší škrábance pomáhá brusná pasta

Tužky a voskovky si poradí pouze s mělkými a ne příliš velkými škrábanci. Na hlubší vrypy a škrábance už je nutné použít jiný “kalibr”. 

Větší poškození je nutné nejprve rozleštit a k tomu poslouží speciální brusné pasty obsahující jemné brusné částice, které povrch krásně vyhladí a přitom odstraní všechny škrábance, rýhy, oděrky, ale také různé šmouhy a nečistoty.

Nabídka brusných past je velmi pestrá. Prodávají se jak bezbarvé, tak i barevné varianty, varianty pro ruční leštění i pro speciální zařízení zvané leštičky. Cena brusných past se pohybuje zhruba od 200 korun výše.

opravaautolaku

Originální sady pro bezchybnou opravu laku

Pokud chcete docílit skutečně perfektního výsledku v domácím prostředí, pořiďte si rovnou originální opravnou sadu v odpovídajícím barevném provedení. Potřebné informace by vám měla sdělit značková prodejna dílů, která bude potřebovat znát typ vozidla a označení laku. Tyto údaje najdete v technické dokumentaci.

Než novou vrstvu nanesete, poškozené místo a jeho okolí důkladně očistěte a odmastěte. Poté pomocí čistého štětce naneste tenkou vrstvu barvy. S množstvím to opravdu nepřehánějte, v tomto případě platí pravidlo, že méně znamená více. Nechte barvu zaschnout a poté ji ještě přetřete bezbarvým ochranným lakem.

Velká poškození přenechte profesionálům

Při parkování či méně vážné dopravní nehodě může dojít k většímu poškození, které vedle hlubokých vrypů zahrnuje i promáčklé plechy. V takovém případě se nepokoušejte o opravu svépomocí, pokud tedy nejste odborníci, a raději se rovnou obraťte na odborné klempířství a lakýrnictví. 

Servisy mají vhodné vybavení na to, aby mohli poškozená místa důkladně zbrousit a nově nalakovat v přesně odpovídajícím odstínu. Zpravidla se přitom nelakuje pouze poškozené místo, ale celý díl, aby byl výsledek jednolitý a později nedocházelo k oprýskání barvy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.