Zimní počasí řádí: Jak ochránit nemovitost před mrazem a sněhem

Zima je tu a mráz klepe na okna. Jak mu zabránit v poškození domu nebo chaty? Co dělat, aby vás při oblevě nepřekvapily prasklé trubky nebo poškozená střecha? Máme pro vás praktické tipy, jak mrazivým škodám předejít a jak se na ně správně pojistit.

Jaké škody může způsobit mráz a sníh

  • Prasklé vodovodní potrubí: V nevytápěných sklepech, u vodoměru v šachtě nebo v místě, kde přípojka vchází do domu, hrozí zamrznutí potrubí a následně jeho popraskání. Po rozmrznutí může vytékající voda způsobit škody na omítce, podlahách i nábytku. Největší škody vznikají v bytových domech a dřevostavbách.

  • Poškozené střechy a okapy: Nadměrná tíha sněhu nebo ledu zatěžuje střechu, což vede až k poškození střešní krytiny nebo propadnutí střechy. Hromadění ledu v okapech může způsobit jejich utržení a následné škody na fasádě a střeše. Vysoké škody vznikají zejména na střechách nemovitostí s plochou střechou (haly, sklady apod.), kde se neprovádí úklid.

  • Popraskané radiátory a zničené kotle: Voda zamrzlá v otopném systému může zničit kotel a vyřadit topení z provozu. Navíc hrozí škody zapříčiněné vytékající vodou. Při extrémně nízkých teplotách může dojít i k zamrznutí tepelného čerpadla, zejména u typu monoblok.

  • Zničené skleníky a zastřešení bazénů: Křehké skleněné a plastové konstrukce nevydrží nápor těžkého sněhu a námrazy. Roste také riziko poškození altánů a zahradních domků, obzvlášť těch chátrajících.

  • Pád zlomených větví: Pod tíhou sněhu nebo v silném větru se mohou zlomit větve stromů a následně spadnout na dům nebo auto. Buďte obezřetní, pokud máte v okolí nemovitosti vzrostlé stromy.

Podle statistik pojišťoven se škody zvyšují vždy v období silných mrazů, kvůli náhlým přívalům sněhu nebo silnému větru. Škody v zimě často vznikají na rekreačních objektech, které zůstávají neobydlené. I když jezdíte chalupu kontrolovat jednou za měsíc, za takovou dobu dokáže vytékající voda napáchat škody za stovky tisíc.

„Hrozí i pády na komunikacích – zde se jedná o odpovědnost vlastníků komunikací. Vlastník je povinen stav způsobený povětrnostními vlivy zmírnit. Pokud prokáže zmírnění (a velmi často prokáže), za vzniklou škodu neodpovídá a pojišťovna není povinna plnit. Poškozený má totiž prevenční povinnost (vhodnou obuv, zvolit jinou trasu apod.). V případě úrazu je plnění možné z úrazového pojištění.“

Milan Káňamluvčí pojišťovny Kooperativa

Příklady nákladů na opravu zimních škod

Typ škodyNáklady na odstranění škody

Prasklé potrubí

v průměru 30 000 Kč

při dlouhodobém vytékání vody až stovky tisíc Kč

1 m3 vyteklé vody

130 Kč

Poškozená střecha

od 500 Kč/metr nového okapu

rekonstrukce střechy 100 m2 od 200 000 Kč

Nový kotel

50 000 Kč

Jak předejít škodám způsobeným mrazem a sněhem

  • 1

    Izolujte potrubí: Zaizolujte potrubí v chladných prostorách, jako je sklep. Pro ochranu potrubí a vodoměrů ve venkovních prostorách se hodí elektrické topné kabely. Hřejí automaticky podle venkovní teploty a působí jako ochrana proti zamrznutí potrubí.

  • 2

    Vypusťte vodu: Pokud máte chatu nebo chalupu, kterou opouštíte na celou zimu, vypusťte z potrubí vodu. Vyprázdněte bojler a splachovací nádržku u toalety. Pozornost věnujte i odpadní vodě a kanalizaci. Jestliže v toaletě nebo sifonu zůstanou zbytky vody, nalijte do ní nemrznoucí kapalinu.

  • 3

    Zazimujte otopný systém: Pokud mu hrozí zamrznutí, naplňte ho nemrznoucí kapalinou do topení. Další možností je nepřetržité temperování, a to na teplotu minimálně 5 °C. To by mělo zabránit zamrznutí topení i vodovodu.

  • 4

    Připravte na zimu střechu a okapy: Důkladně je vyčistěte a odstraňte listí a další nečistoty, které zabraňují odtoku vody. Jestliže objevíte trhliny ve střešní krytině, zajistěte opravu ještě před prvním sněhem.

  • 5

    Instalujte protisněhové zábrany: Zabráníte tak sesuvu sněhu ze střechy. Případně zajistěte pravidelný úklid sněhu ze střechy. Před zimou ořezejte větve stromů v místech, kde hrozí jejich pád na dům nebo vozidla.

Jak se pojistit proti škodám způsobeným mrazem

Ani nejlepší prevence vás nemusí stoprocentně ochránit. Pak přichází na řadu pojištění. Jak vám může pomoci?

  • Pojištění nemovitosti chrání stavební části – střechu, podlahu, stěny a stropy.

  • Pojištění domácnosti kryje interiér – nábytek, spotřebiče, oblečení a osobní věci.

Například pokud tíha sněhu poškodí střechu a voda zatéká do domu, pojištění nemovitosti pokryje opravu střechy i omítek. Škody na nábytku zase kryje pojištění domácnosti.

Náš tip

Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti

Chrání vás proti škodám, které jste způsobili ostatním. Pojištění odpovědnosti vám pomůže, když sníh z vaší střechy spadne na auto zaparkované na ulici, nebo když k vám přijde návštěva a uklouzne na schodech. Pro kompletní krytí si sjednejte pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti i pojištění občanské odpovědnosti.

Získejte pojištění majetku do pár minut

Neztrácejte čas obcházením pojišťoven. Využijte online kalkulačku pojištění nemovitosti a najděte nejvýhodnější pojištění rychle a z pohodlí domova.

Jaká pojistná rizika vám nesmí chybět

Aby vám pojišťovna vyplatila pojistku za poškození mrazem, musíte si správně zvolit pojistná rizika.

  • Tíha sněhu a námrazy kryje riziko působení jejich nadměrné hmotnosti na střešní krytinu a nosné konstrukce budov. Pojištění se vztahuje i na související škody – například zatékání vody.

  • Zatékání atmosférických srážek si musíte připojistit, pokud se chcete chránit i proti náhodnému zatečení vody bez souvislosti s poškozením tíhou sněhu.

  • Vodovodní škody se vztahují na únik vody, páry a jiné kapaliny ze systému vodovodního, kanalizačního nebo topného potrubí. Některé pojišťovny nabízí i připojištění vyteklé vody.

  • Pád stromů, stožárů a jiných těles chrání vaši nemovitosti, pokud dojde k pádu stromu nebo jiných těles na dům.

  • Sesouvání nebo pád sněhových lavin se vztahuje na škody způsobené masou sněhu, která se utrhne ze svahu a sune se do údolí. To se může hodit zejména majitelům horských chat.

Víte že?

Pojištění nemovitosti se vztahuje také na vedlejší stavby na stejném pozemku – bazén, kůlnu, skleník nebo garáž. Ovšem často pro ně platí nižší limity (5–10 % z pojistné částky hlavní stavby).

Na co si dát pozor u pojištění majetku

V pojistné smlouvě se zavazujete k povinnosti předcházet škodám. Například v pojistných podmínkách UNIQA pojišťovny najdete formulaci: „V průběhu trvání pojištění máte povinnost zejména počínat si při svém jednání tak, aby nenastala pojistná událost.“ To znamená třeba vypustit vodu z potrubí, když opouštíte chatu na zimu.

Pojistné plnění nedostanete ani za dlouhodobě vznikající škody, kterým jste mohli zabránit. Na to vás upozorní Allianz.

Výluky z pojištění často zahrnují škody vzniklé na zchátralých a poškozených konstrukcích. Je vaše střecha v havarijním stavu? Pak nemůžete čekat ani pojistné plnění, pokud se propadne kvůli těžkému sněhu. Ve výlukách to najdete například u Generali České pojišťovny. Ta k nim řadí i škody na sklenících a fóliovnících. Pravděpodobnost jejich poškození tíhou sněhu je zkrátka příliš vysoká.

Aby mohla pojišťovna vyplatit pojistné plnění za škody na stavebních částech i vybavení interiéru, musíte si na stejné riziko pojistit nemovitost i domácnost.

Kolik stojí pojištění proti mrazu

Většinu zimních rizik – tíhu sněhu a námrazy, pád stromu nebo sesuv laviny si pojistíte v rámci základního živlu, stejně tak vodovodní škody bývají v ceně všech pojištění majetku. Za pár tisíc korun ročně tak dům chráníte proti požáru, vichřici, krupobití i sněhu a ledu.

Orientační cena pojištění nemovitosti a domácnosti

Dům 200 m2 pojistné částky: 6 mil. Kč nemovitost, 900 tis. Kč domácnostChata 90 m2 pojistné částky: 1,5 mil. Kč nemovitost, 200 tis. Kč domácnost

Pojištění základního živlu

od 3 139 Kč/rok

od 1 006 Kč/rok

Pojištění vodovodních škod

v ceně

v ceně

Pojištění zatékání atmosférických srážek

od 418 Kč/rok

od 356 Kč/rok

Zdroj: Jedná se o ilustrační příklady z kalkulačky pojištění nemovitosti ePojisteni.cz, nejedná se o obchodní nabídku. Údaje pro nemovitost v Benešově, ze dne 5. 2. 2025.

Sjednejte si nejvýhodnější pojištění online

Na kolik vyjde pojištění pro váš dům nebo chatu? Odpoví vám kalkulačka pojištění nemovitosti. Během pár minut si porovnáte nabídky od několika pojišťoven a tu nejlepší si můžete hned sjednat online.

Jak postupovat při vzniku škody

  • Zabraňte dalším škodám: Vypněte hlavní přívod vody při prasklém potrubí. Zavolejte odborníka, například instalatéra, pokud nemůžete příval vody zastavit. Asistenční služby bývají také součástí pojištění majetku.

  • Zdokumentujte situaci: Pořiďte fotografie a videa poškozených míst, ale také výšky sněhové pokrývky nebo námrazy. Sepište podrobný popis škod a připravte si soupis poškozených věcí.

  • Ohlaste škodu: Než se pustíte do úklidu, kontaktujte pojišťovnu a postupujte podle jejích pokynů. Obvykle k vám vyšle technika, který posoudí rozsah škod. Uschovejte si účtenky za opravy a zásahy odborníků.

Co si z článku odnést

  • Mráz a sníh může na nemovitosti způsobit škody za stovky tisíc. Předcházejte jim pravidelnou údržbou a správnou přípravou domu na zimu.

  • Neobývanou rekreační nemovitost temperujte alespoň na 5 °C, nebo při zazimování vypusťte vodu z vodovodního, kanalizačního i topného potrubí.

  • Škody způsobené sněhem a mrazem pokryje pojištění nemovitosti a domácnosti. Nemělo by vám chybět pojištění rizik: tíha sněhu a ledu, vodovodní škody, vichřice, pád stromu, zatékání atmosférických srážek.

  • Pozorně si prostudujte podmínky pojištění – obvykle musíte zajistit prevenci škod, aby vám pojišťovna vyplatila plnění.

Nejčastější dotazy

Jak zazimovat chatu?

Jak často kontrolovat stav chaty během zimy?

Je krytí škod způsobených mrazem součástí základního pojištění?

Kolik stojí pojištění proti škodám způsobeným mrazem?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Půjčka se zástavou - rodinný dům
    25. října 2024|Jana Březinová
    7 tipů, jak ušetřit na pojištění domácnosti a nemovitosti

    Čím dražší pojištění nemovitosti si sjednáte, tím lépe svůj majetek chráníte? Tak jednoduché to bohužel není. U každé pojišťovny vstupují do stanovení ceny jiné parametry a možnosti slev. Právě proto se ceny pojištění můžou lišit až o desítky procent. Zjistěte, jak na pojištění majetku ušetřit.

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Pojištění šperků a hodinek: Mějte své cennosti v bezpečí

    Stříbro, zlato i drahé kameny se najdou ve šperkovnici spousty domácností, ale jen málokdo je má pojištěné. Jak takové pojištění cenností funguje a kde si ho sjednat?fallback mark

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

    V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

  • blog-kooperace
    Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

    15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. června 2020|ePojisteni
    Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

    Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

  • Dům 3
    29. května 2020|ePojisteni
    Pojištění domova od největší pojišťovny světa

    Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

  • Pes na silnici
    29. května 2020|ePojisteni
    Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

    I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

  • 15. října 2019|Monika Šaríková
    Nejlepší aplikace na zjištění počasí

    Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?