startovani-pomoci-kabelu

Jak nastartovat auto pomocí kabelů?

15. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Zejména v zimě, ale není to pravidlem, může řidič po nasednutí do vozidla zjistit, že po otočením klíčkem motor ne a ne nastartovat. Velmi často mívá problém se startováním na svědomí vybitá autobaterie. Jedním z řešení nepříjemné situace je nouzové nastartování auta za pomoci startovacích kabelů.

Přečtěte si návod

Pokud startovací kabely použijete poprvé, vždy si důkladně přečtěte bezpečnostní pokyny a návod na použití. A to hlavní - nezapomeňte se jimi řídit. Autobaterie produkuje výbušné plyny, a proto nikdy při startování auta pomocí kabelů nekuřte a nemanipulujte s otevřeným ohněm.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Používejte kvalitní kabely

Startovací kabely jsou dva - kladný a záporný. Kladný poznáte podle znaménka plus (+), záporný podle znaménka mínus (-). Kladný kabel obvykle mívá červenou barvu a záporný černou barvu. Důležitý je dostatečný průřez kabelů, který by měl být nejméně 16 mm pro  benzínové  motory a nejméně 25 mm pro vznětové motory a benzínové motory s větším zdvihovým objemem. Délka průřezu se netýká izolace, takže tloušťka celého kabelu nemusí být důkazem kvality.

Potřeba je druhé auto s nabitou baterií

Kromě startovacích kabelů budete potřebovat druhé auto, jehož funkční autobaterii využijete k nastartování té svoji vybité. Obě autobaterie musí mít stejné napětí. Ujistěte se, že vybitá baterie je pouze vybitá a není nijak poškozena. Obě auta musí stát tak, aby se nedotýkala. Spínače v zapalování u obou aut musí být vypnuta. Stejně tak vypněte veškerou elektroniku jako rádio, světla, stěrače atd.

Nastartování auta krok za krokem

  1. Jeden konec kladného kabelu připojte ke kladnému pólu vybité autobaterie a druhý konec ke kladnému pólu pomocné autobaterie.

  2. Jeden konec záporného kabelu připojte k zápornému pólu vybité autobaterie. Nesmíte to zapojit naopak, protože by mohlo dojít k jiskření a dokonce až k výbuchu autobaterie.

  3. Druhý konec záporného kabelu připojte ke kostře motoru auta s vybitou baterií tak, aby byl daleko od motoru a karburátoru.

  4. Ještě jednou ověřte, zda jsou oba kabely mimo všechny pohyblivé části obou motorů (např. vrtule ventilátoru, řemen).

  5. Nastartujte auto s nabitou autobaterií a nechte motor běžet na volnoběh.

  6. Zkuste nastartovat auto s vybitou baterií. Nestartujte déle než 10 sekund. Pokus lze párkrát opakovat.

  7. Pokud auto nastartuje, odstraňte kabely v přesně opačném pořadí, než jste je zapojovali.

Pokud se podaří auto nastartovat, autobaterie se pak sama dobije v průběhu jízdy. Ideální je baterii dopřát alespoň jednu hodinu, aby se dobila.

Kdy je nutná výměna autobaterie

Pokud je příčinou vybité baterie zapnuté  rádio nebo světla po celou noc, pak baterii stačí obvykle dobít a příště si dát dobrý pozor, pokud si nepřejete situaci opakovat. Pokud se však autobaterie vybíjí opakovaně a navíc má za sebou už pár let “služby”, nastala doba autobaterii vyměnit za novou, než vás nechá ve štychu úplně.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.