Jak na kvalitní pojištění auta? Nesnažte se ušetřit za každou cenu

2. 4. 2018
|
Délka čtení: 7 min.

Pojištění vozidel nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem, obzvlášť pokud zahrnuje zákonné povinné ručení i dobrovolné havarijní pojištění. Kvůli úspoře pár stovek jsou lidé ochotni uzavřít levné, avšak mizerné pojištění auta. Neuvědomují si přitom, že je takové pojištění nakonec může vyjít mnohem dráž.

“Základní výbava” u pojištění auta nestačí 

Sjednání pojištění pro auto se hodně podobá koupi nového vozidla. Na výběr bývá několik variant s různou výbavou.  Začíná se u základní výbavy, která na první pohled představuje pěkné auto, avšak se “okleštěnou” výbavou. Za každou drobnost navíc zákazník zaplatí a výsledná cena auta s vylepšenou výbavou bude výrazně vyšší.  

Podobné je to u pojištění auta.  V případě základní výbavy povinného ručení je třeba počítat pouze s tím, co nařizuje zákon. Takové pojištění máte, protože jej mít ze zákona musíte. O kvalitní pojistné ochraně však mluvit nelze. Nějakou kompenzaci v případě pojistné události poskytne, nebude to ale nic moc.  

Kvalitní je vždy lepší než nejlevnější povinné ručení 

Při výběru povinného ručení zásadní roli téměř vždy hraje cena. Čím nižší, tím lepší. Kromě pojistného je však doporučeno sledovat ostatní, mnohem důležitější parametry pojištění. Při zevrubném prozkoumání více nabídek můžete zjistit, že pouze o pár stovek dražší nabídka má širší rozsah, vyšší pojistné limity a navíc nabízí zajímavé rozšíření pojistné ochrany. 

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.


Hlavním úkolem povinného ručení je navíc ochrana postižené strany do výše sjednaného limitu, nikoliv pojištěného.  Je-li škoda vyšší, částku přesahující limit zaplatí pojištěný. Nemusí to tak ale být. Moderní pojištění aut je komplexní a variabilní. Chytře uzpůsobené povinné ručení může dokonce nahradit i havarijní pojištění. 

Jak vypadá kvalitní pojištění vozidla?  

Základem kvalitního pojištění vozidel jsou odpovídající pojistné limity. Zákon nařizuje 35 milionů korun na škody způsobené na zdraví a majetku, odborníci doporučují minimálně dvojnásobek. Komplexní pojištění zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění a navíc užitečná doplňková připojištění, jako je pojištění úrazu celé posádky, půjčení náhradního vozidla, pojištění skel a zavazadel.  

Nezapomínejte také na slušné asistenční služby, které dokáží vytáhnout pořádný “trn z paty”. Rozšířené asistenční služby nabízí mnohem více služeb za méně peněz. Zatímco v základní variantě uhradí pojištěný téměř každý výjezd, nadstandardní varianty se o vás budou starat jako v bavlnce. To vše za adekvátní cenu. 

10 fint, jak ušetřit na povinném ručení 

Existují jiné možnosti, jak na pojištění vozidel ušetřit, aniž byste kývli na snížení kvality a tím pádem i horší pojistné ochrany. 

1. Kupte si správné auto 

Drahé a luxusní auto s velkým výkonem si vyžádá také drahé pojištění.  Chcete-li náklady na provoz vozidla snížit a to včetně pojištění, sáhněte po vhodnějším, méně nápadném vozidle.  Rozdíly v pojištění jsou v tomto případě rapidní. 

2. Jezděte bezpečně  

Za dlouhodobě bezpečnou jízdu vás čeká  bonus  na povinném ručení i havarijním pojištění. Jeho výše se za rok jízdy bez nehody pohybuje kolem 60 %. Kromě toho, že získáte slevu na pojistném, ušetříte si starosti s řešením případných pojistných událostí. 

3. Zkuste pojištění v rámci flotily 

V rámci jedné pojistné smlouvy lze pojistit více vozidel. Této možnosti využívají především firmy. Kromě finanční úspory nabízí flotilové pojištění významně jednodušší administrativu. Zjistěte, zda nemáte možnost svůj vůz nechat pojistit v rámci nějaké flotily. 

4. Plaťte pojistné ročně 

Pojišťovny své klienty odměňují za vstřícnost. Ocení, když jim usnadníte práci se správou vaší pojistné smlouvy. Platí to například pro frekvenci platby pojistného. Nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění vyjde při roční platbě pojistného. 

5. Změňte pojišťovnu  

Zahrajte na strunu konkurenci a požádejte ji o nabídku. Nebojte se změnit pojišťovnu, pokud vám stávající smlouva přijde příliš drahá či jinak nevýhodná. Pojišťovnu však měňte pouze tehdy, když to dovolí pojistné podmínky (např. k datu výročí). Jinak by vám původní pojistitel mohl naúčtovat sankce za jejich porušení. 

6. Sjednejte si povinné ručení online 

Kvůli pojištění nemusíte chodit na pobočku pojišťovny osobně. Pojištění si můžete sjednat a zaplatit online. Za motivaci považuje slevu za uzavření pojištění online, která se pohybuje kolem 5 až 10 %. 

7. Plaťte spoluúčast 

Výši pojistného snižuje spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím levnější povinné ručení a havarijní pojištění získáte. Počítejte však s tím, že se na úhradě každé škody budete podílet do výše sjednané spoluúčasti, kterou zaplatíte ze svého.  

8. Změňte osobu pojistníka 

Vlastník vozidla nemusí být totožný s osobou pojistníka, tedy osoby platící pojištění. Spousta mladých řidičů pojištění uzavírá jménem svých prarodičů. Mladí řidiči jsou totiž považováni za rizikové, a proto na pojistném platí více než jejich rodiče či prarodiče. Další výhodou bývá vysoký bonus za bezeškodní jízdu, protože staří lidé jezdí daleko méně a opatrně. 

9. Změňte trvalou adresu  

Cenově zvýhodněni bývají rovněž obyvatelé menších měst a vesnic. Důvodem je slabší provoz oproti městům a tedy nižší riziko nehodovosti. Pokud tedy máte prarodiče či rodiče žijící na venkově, na pojištění auta se dá ušetřit slušný balík.

10. Pravidelně aktualizujte pojistnou smlouvu 

Tak jako se mění časy, mění se i podmínky pojištění vozidel. Každý rok nebo alespoň ob rok proveďte aktualizaci pojistné smlouvy na povinné ručení i  havarijní pojištění.  Aktualizujte pojistné částky i rozsah pojištění, ptejte se na nové bonusy, slevy či výhody. Pokud byste se rozhodli pro změnu pojišťovny, nezapomeňte včas podat písemnou výpověď smlouvy.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?