Jak na bezpečné cestování během těhotenství
Jak na bezpečné cestování během těhotenství
Těhotenství není nemoc. Pro většinu žen se naopak jedná o jedno z nejkrásnějších období jejich života. Zároveň to ale není procházka růžovým sadem. Těhotenství klade na ženu velké nároky a ovlivňuje každodenní život nastávající maminky.
Názory na to, co těhotné ženy smí a nesmí, se různí. Zatímco někteří říkají, že by ženy měly dělat vše, co dělaly před otěhotněním, jiní důrazně radí odpočinek a klid. To samé platí také pro cestování. S postupujícím těhotenstvím se většinou doporučuje omezit náročné dlouhé cesty a úplně se vyvarovat cest do exotičtějších oblastí. Opatrné jsou i letecké společnosti a pojišťovny a to zejména u žen ve třetím trimestru.
Nejlepší dobou pro cestování je druhý trimestr
Těhotenství obvykle trvá dlouhých devět měsíců a těžko se někdo může těhotné ženě divit, že si chce užít cestování. Zkušenosti ukazují, že nejlepší dobou je druhý trimestr. Proč je tomu tak? Většinu žen na začátku těhotenství trápí nepříjemné nevolnosti, které se cca po 3 až 4 měsících uklidní. Naopak v posledním trimestru už může být cestování pro nastávající matku mnohem více náročně a dokonce i rizikové.
Problémy mohou nastat právě ve třetím trimestru. Nemáme na mysli zdraví budoucí maminky, ale potíže se sjednáním cestovního pojištění a leteckou dopravou. Letecké společnosti obvykle nemají žádná omezení u těhotných žen do 26. až 28. týdne. Od 36. týdne těhotenství už do letadla nepustí těhotnou ženu žádná letecká společnost.
Těhotenský průkaz je nutností
V každém případě by při sobě těhotná žena měla mít těhotenský průkaz či potvrzení o tom, v jakém týdnu se nachází. Při delších cestách je doporučeno navštívit svého lékaře a nechat si vystavit potvrzení o zdravotní způsobilosti k cestě/k letu. Za tímto účelem je vhodné stáhnout si na webových stránkách leteckých společností speciální formulář MEDIF.
„Kromě standardních cestovních dokladů se těhotná žena musí při odbavení na let s ČSA prokázat těhotenským průkazem nebo potvrzením od lékaře, že není v pokročilejší fázi než ve 34. týdnu u jednočetného nebo ve 28. týdnu u mnohočetného těhotenství. Žádná další potvrzení k těhotenství nepožadujeme. Bez platného těhotenského průkazu nebo potvrzení lékaře nelze z bezpečnostních důvodů těhotné cestující přepravovat,“ uvedl Daniel Šabík, mluvčí Českých aerolinií (ČSA).
Cestovní pojištění pro těhotné ženy
Právě zde platí více než jindy, že těhotenství není nemoc. Pojišťovny nesmí těhotnou ženu penalizovat a brát ji jako rizikového klienta. To znamená, že těhotná žena za cestovní pojištění nezaplatí více než “netěhotný” klient. Na druhou stranu tu máme výluky z pojištění a ty už by těhotné ženy vnímat měly.
Neočekávané zdravotní úkony v těhotenství pojišťovny proplácí pouze do určité fáze, nejčastěji se jedná o 24.-28. týden. Poté už neproplácí náklady za zdravotní péči v souvislosti s těhotenstvím včetně předčasného porodu. Vcelku logicky pojišťovny nekryjí zdravotní péči žen v rizikovém těhotenství. Ty se ve výlukách nachází od samého počátky. Ostatní zdravotní úkony hradí bez problémů.