epojisteni logo
autoskola

Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

22. 10. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

Průběh autoškoly v kostce

Autoškola se skládá ze dvou částí – teoretické výuky a praktických jízd. Teorie obsahuje ovládání a údržbu vozidla, pravidla silničního provozu, dopravní značky, zdravotnickou přípravu a zásady bezpečné jízdy. Praktická část zahrnuje řízení vozidla pod dohledem instruktora, krátce se dotknete také údržby vozidla a praktického výcviku zdravotnické přípravy.

Pro řidičský průkaz skupiny B se autoškola skládá minimálně z 36 hodin teoretické výuky a 28 hodin praktického výcviku. Závěrečná zkouška zahrnuje dvě části:

  • teoretickou zkoušku,

  • praktickou zkoušku z jízdy.

Orientační cena za autoškolu

Řidičský průkaz

Cena výcviku

A (motocykl)

15 000 Kč

B (osobní automobil)

20 000 Kč

C (nákladní vozidlo)

20 000 Kč

D (autobus)

50 000 Kč

CE (přívěs k nákladnímu vozidlu)

10 000 Kč

T (traktor)

10 000 Kč

Jak vypadají testy do autoškoly?

Testy se skládají z otázek zaměřených na dopravní předpisy, značky, křižovatky a bezpečnost. Test pro řidičák skupiny B obsahuje 25 otázek, na které máte 30 minut. Test se dělá na počítači, a tak se po uplynutí limitu automaticky ukončí.

Otázky mají jednu správnou odpověď a pro úspěšné složení musíte získat minimálně 43 bodů z 50. Dejte si ale pozor na to, že každá otázka má jiné bodové hodnocení. Za správnou odpověď získáte 1–4 body, nejvíce za otázky v kategorii řešení dopravních situací. To ale také znamená, že v této sekci si můžete dovolit chybovat maximálně jednou.

V posledních letech byly do testů v autoškole zařazeny nové otázky včetně tzv. dynamických otázek. Jedná se o videa a počítačové animace z reálného provozu. Jejich správné vyhodnocení může zabrat delší čas, protože jedno video trvá až kolem 30 sekund.

Teprve po úspěšném složení testů můžete absolvovat praktickou zkoušku s komisařem. Ta trvá kolem 30 minut a odehrává se v běžném provozu.

Kolik stojí závěrečná zkouška a opravná zkouška

Za závěrečnou zkoušku zaplatíte správní poplatek ve výši 700 Kč.

Pokud testy nebo jízdu nezvládnete, můžete absolvovat opravnou zkoušku, a to maximálně dvakrát s odstupem 5 pracovních dní. Když se ani poté nezdaří, musíte projít celým výcvikem v autoškole znovu. Opravné zkoušky musíte stihnout do 6 měsíců od prvního termínu absolvovaných zkoušek.

Za opravnou zkoušku zaplatíte správní poplatek 100 Kč za testy a 400 Kč za jízdu. K této částce si ale autoškola může přičíst extra poplatek za benzín a čas instruktora.

Víte že?

Testy v autoškole se liší podle toho, na jaký typ vozidla si děláte řidičský průkaz. Pro motorky (skupina A) se většina otázek shoduje, ale část je zaměřená na specifika motocyklů. Testy pro skupinu C nebo D se zase více týkají nákladní a hromadné dopravy.

Odlišují se také praktické zkoušky. U motorky se praktická jízda skládá ze dvou částí – předepsaných jízdních úkonů na zkušební ploše a jízdy v silničním provozu. Žadatelé o řidičák pro skupinu C a D musí zvládnout ještě ústní zkoušku z ovládání a údržby vozidla.

7 tipů, jak testy do autoškoly hravě zvládnout

  1. Zkuste si test nanečisto. Na webu Ministerstva dopravy najdete testy, které odpovídají skutečným otázkám v autoškole. Zvolte si, jestli chcete procvičovat jednotlivé oblasti nebo se vrhněte na zkušební test autoškoly s časovým limitem.

  2. Neučte se otázky nazpaměť, snažte se je pochopit. Otázky se vybírají ze sady více než 500 otázek, takže šance zapamatovat si všechny je opravdu malá.

  3. Udělejte si z učení zábavu. Zkuste kvíz s kamarádem nebo rodinou a soutěžte, kdo získá více bodů. Hra je skvělý způsob, jak si zapamatovat, co vám tolik nejde.

  4. Využívejte různé učební metody. Přečtěte si teorii v učebnici, zkuste si testy na řidičák online, sami si nakreslete různé situace na křižovatkách, opakujte si značky třeba cestou tramvají do školy nebo do práce.

  5. Využijte mobilní aplikace, které vám umožní trénovat kdykoliv a kdekoliv. Můžete vybírat z bezplatných i placených verzí.

    Aplikace pro procvičování testů z autoškoly

    Autoškola testy 2024 - eTesty

    zdarma

    Autoškola 2024 CZ – eTesty+

    zdarma

    -

    Autoškola

    zdarma

    Autoškola Plus (2024)

    zdarma

    -

    Autoškola - Bezpečné cesty.cz

    zdarma

    Autoškola 2024

    99 Kč

  6. Zaměřte se na otázky, které vám dělají problémy. Jakmile si vyzkoušíte pár cvičných online testů, hned uvidíte, kde máte největší mezery. Zapisujte si problematické otázky a dané kategorie si procvičte intenzivně.

  7. Soustřeďte se na chytáky. Budoucí řidiči často chybují ve stejných otázkách. I malé rozdíly ve formulaci můžou změnit význam otázky. Pár chytáků jsme pro vás shrnuli v dalším odstavci.

Největší chytáky u testů v autoškole

  • Přehlédnutí značek a dodatkových tabulek. Často se chybuje u otázek, které zobrazují chování na křižovatce – přehlédnete značku nebo dodatkovou tabulku například u zákazu odbočení. Proto si vyobrazenou situaci velmi podrobně prohlédněte.

  • Nepozorné čtení. Pečlivě si čtěte všechny možnosti, ať ve snaze o rychlou odpověď nezaškrtnete špatnou. Někdy se správná a špatná odpověď liší pouze jedním slovem.

  • Ohrozit vs. omezit. Tato dvě slovesa se objevují ve spoustě otázek a je nutné si zapamatovat, jak se v jednotlivých situacích zachovat. V možnostech totiž velmi pravděpodobně bude obojí, abyste se nachytali.

  • Semafor je nadřazený značkám. Pokud je v situaci vyobrazena světelná křižovatka, vozidla se neřídí přednostmi, které udávají značky.

  • Co funguje v praxi, nemusí být správně. Některé situace – jako například proplétání motorkářů kolonou – možná vídáte na silnici každý den. To ale neznamená, že to dovoluje zákon a v testech si na to musíte dát pozor.



Pět otázek, kde se často chybuje

Server bezpecnecesty.cz sestavil seznam pěti otázek, na které odpoví špatně více než polovina zájemců, kteří si testy do autoškoly trénují. Zkuste si na záludné otázky odpovědět (správné odpovědi najdete na konci kvízu):


1. Řidič vozidla, které zastavilo nebo stálo a opět vyjíždí od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku:

  • Musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

  • Musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

  • Nemusí dávat znamení o změně směru jízdy a může omezit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.


2. Mezinárodní řidičský průkaz vydaný Českou republikou

  • Opravňuje k řízení motorových vozidel na území České republiky.

  • Neopravňuje k řízení motorových vozidel na území České republiky.

  • Opravňuje k řízení motorových vozidel na území České republiky pouze v případě, že držitel nahlásil odcizení, zničení nebo ztrátu svého řidičského průkazu a doposud mu nebyl vydán nový.


3. Dávat zvukové výstražné znamení k upozornění řidiče předjížděného vozidla

  • Je zakázáno.

  • Je dovoleno pouze mimo obec.

  • Je dovoleno.


4. Jaká je častá příčina vzniku nebezpečí pádu motocyklu v zatáčkách?

  • Vodorovné dopravní značení.

  • Snížená krajnice vozovky.

  • Zvýšený okraj na vnější straně vozovky.


5. Zastavit vozidlo znamená:

  • Přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče.

  • Uvést vozidlo do klidu pro neprodlené nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob.

  • Uvést vozidlo do klidu nad dobu povolenou pro zastavení.


(Správné odpovědi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. a, 5. a)


Další chytáky si vyzkoušejte například na auto.cz.



Povinné ručení pro první auto? Online, rychle a levně

Jakmile úspěšně dokončíte autoškolu, budete připraveni pořídit si své první auto. A tomu nesmí chybět povinné ručení. Najděte si nejlevnější povinné ručení pomocí online kalkulačky. Zabere to jen 2 minuty.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.