Jak bránit auto před malými zvířaty?
Kuny, lasičky, potkani, krysy, rejsci, myši... tito malí chlupatí darebáci rejdí s nadšením nejen venku, ale také jsou nějakým zvláštním způsobem přitahováni zaparkovanými automobily. Zbavit se některých z nich je přitom dost těžké, protože do auta nemůžete instalovat smrtící pastičky.
Automobily jsou pro ně zábavnou prolézačkou plnou nových míst k objevování. A také ke kousání a ničení všeho, co je zaujme. Je dokonce běžné, že se pod kapotou usadí myší páreček a po měsících se celé auto hemží těmito drobnými hlodavci. Jak se proti nim ale vlastně bránit?
Co na ně platí?
Především na vesnicích a v přírodě jsou stojící auta docela často cílem zvědavých čenichajících potvůrek. V zimě navíc hlodavci i dravé kuny dokáží vycítit rozehřátý motor a stačí jim malá škvíra na to, aby se do vozu dostali. Pak už to jde rychle, především kuna sežere v podstatě všechno měkké – hadičky, dráty, izolaci. Poškození může být dokonce tak velké, že s autem nebudete moci vůbec jezdit. Jak se tedy bránit?
V prodejnách automobilových potřeb můžete sáhnout po odpuzovači kun a hlodavců, který stojí pár stovek a je napájen baterií automobilu. Odpuzovač vydává vysokofrekvenční pískání, který je škůdcům nepříjemný.
Sáhnout ale můžete k jednodušší a levnější variantě. Až příště půjdete od kadeřníka, vezměte si s sebou trochu svých vlasů do ponožky a vložte ji pod kapotu. Divocí hlodavci mají z lidí přirozený strach a jejich pach je odpudí. Stejně fungují i kočičí a psí chlupy.
Zapomeňte ale na pastičky. Myši, potkany a rejsky sice jako škůdce zabít můžete, ale lasičky a kuny se zabíjet ze zákona nesmí! Nejlepší cestou, jak se zbavit škůdců, je ovšem zavolat si na pomoc odborníky na deratizaci.