blg-srt-kuna

Jak bránit auto před malými zvířaty?

5. 11. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Jak bránit auto před malými zvířaty?

Kuny, lasičky, potkani, krysy, rejsci, myši... tito malí chlupatí darebáci rejdí s nadšením nejen venku, ale také jsou nějakým zvláštním způsobem přitahováni zaparkovanými automobily. Zbavit se některých z nich je přitom dost těžké, protože do auta nemůžete instalovat smrtící pastičky.

Automobily jsou pro ně zábavnou prolézačkou plnou nových míst k objevování. A také ke kousání a ničení všeho, co je zaujme. Je dokonce běžné, že se pod kapotou usadí myší páreček a po měsících se celé auto hemží těmito drobnými hlodavci. Jak se proti nim ale vlastně bránit?

Co na ně platí?

Především na vesnicích a v přírodě jsou stojící auta docela často cílem zvědavých čenichajících potvůrek. V zimě navíc hlodavci i dravé kuny dokáží vycítit rozehřátý motor a stačí jim malá škvíra na to, aby se do vozu dostali. Pak už to jde rychle, především kuna sežere v podstatě všechno měkké – hadičky, dráty, izolaci. Poškození může být dokonce tak velké, že s autem nebudete moci vůbec jezdit. Jak se tedy bránit?

V prodejnách automobilových potřeb můžete sáhnout po odpuzovači kun a hlodavců, který stojí pár stovek a je napájen baterií automobilu. Odpuzovač vydává vysokofrekvenční pískání, který je škůdcům nepříjemný.

Sáhnout ale můžete k jednodušší a levnější variantě. Až příště půjdete od kadeřníka, vezměte si s sebou trochu svých vlasů do ponožky  a vložte ji pod kapotu. Divocí hlodavci mají z lidí přirozený strach a jejich pach je odpudí. Stejně fungují i kočičí a psí chlupy.

Zapomeňte ale na pastičky. Myši, potkany a rejsky sice jako škůdce zabít můžete, ale lasičky a kuny se zabíjet ze zákona nesmí! Nejlepší cestou, jak se zbavit škůdců, je ovšem zavolat si na pomoc odborníky na deratizaci.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?