Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

21. 8. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?


Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle, které vzniknou při dopravní nehodě. Navíc si můžete pojistit rizika živelních pohrom, poškození zvířetem, vandalismus nebo krádež. U nových automobilů je volba jasná – havarijní pojištění se jednoznačně vyplatí. U ojetých vozů bývá rozhodování složitější a měli byste zvážit několik faktorů.

  • Jaká je hodnota vozidla?

    Nejde ani tak o stáří auta, jako o jeho aktuální hodnotu. Havarijní pojištění ztrácí význam ve chvíli, kdy se pojistné a spoluúčast pohybují v podobných částkách jako aktuální hodnota auta.

  • Jaká je vaše finanční situace?

    Pokud byste si po nehodě či krádeži nemohli dovolit nákup jiného auta, je pojištění rozumnou volbou i u staršího vozu

  • Jak je pro vás auto důležité

    Bydlíte na samotě a bez auta se nikam nedostanete? Potřebujete ho nutně k dojíždění do práce? Pokud se bez vozu neobejdete, nemělo by vám pojištění chybět.

  • Jaká rizika vám reálně hrozí?

    Čím častěji jezdíte v hustém provozu, tím se riziko nehody zvyšuje. Při parkování na ulici zase roste riziko krádeže. V takových případech dává pojištění větší smysl, než když vyjedete jednou za měsíc a parkujete v garáži.

Zloději mají spadeno na škodovky

Jednou z největších obav bývají krádeže vozidel – ze dne na den totiž zůstanete bez auta. Naštěstí se v posledních letech situace v ČR výrazně zlepšila. Podle policejních statistik bylo v roce 2023 odcizeno celkem 2 441 vozidel, což je zhruba o 77 % méně než před 10 lety.

Nejvíce se kradou škodovky, vůbec nejoblíbenějším vozidlem mezi zloději je model Škoda Octavia. V žebříčku nejkradenějších značek následují Volkswagen, Ford a Mercedes-Benz. Objasněnost krádeží v České republice se pohybuje okolo 50 procent.




Získejte slevu na havarijní pojištění díky zabezpečení

Některé pojišťovny poskytují slevu, když si vůz zabezpečíte – největší úspory dosáhnete díky aktivnímu vyhledávacímu zařízení, a to 15 % až 25 %.

Nabídka havarijního pojištění pro ojetá vozidla je široká

Havarijní pojištění pro ojetá vozidla nabízí všechny pojišťovny. Výjimečně si stanovují speciální podmínky – například ČSOB pojistí pouze vozidla vyrobená až po roce 2000.

PojišťovnaPodmínky pro havarijní pojištění

Allianz

bez omezení

ČSOB pojišťovna

vozidlo vyrobené po roce 2000

ČPP

bez omezení

Direct

bez omezení

Kooperativa

bez omezení

Generali Česká pojišťovna

bez omezení

+ speciální produkt Havarijní pojištění 6+

Pillow

bez omezení

Slavia

bez omezení

UNIQA

bez omezení

Zdroj: Pojistné podmínky pojišťoven, srpen 2024


Zajímavou alternativou běžného havarijního pojištění může být Havarijní pojištění 6+ od Generali České pojišťovny, které je určeno pro vozy starší 6 let. Můžete si vybrat z pevně stanovených limitů pojistného plnění, což dělá pojištění dostupnější. Pojištění na limit nabízí i další pojišťovny, například Direct.

Vyhněte se rozčarování z pojistného plnění

U starších vozidel se havarijní pojištění většinou sjednává na obvyklou cenu vozidla. Při jejím stanovení se vychází z nabídky srovnatelných vozů z inzerce různých autobazarů. Jedná se o vozidla stejné značky, modelu, roku výroby se stejnou výbavou, podobného technického stavu a najetých kilometrů. Pokud máte v autě nějakou nadstandardní výbavu, je dobré domluvit se s pojišťovnou na prohlídce a zohlednit to v pojistné smlouvě.

V případě totální škody nebo krádeže dostanete od pojišťovny částku, za kterou byste pořídili srovnatelný vůz v okamžiku těsně před nehodou, nikoliv v době sjednání pojištění.

Pokud si havarijní pojištění sjednáte na limit (např. 100 tisíc korun), dostanete od pojišťovny nanejvýš právě tuto částku. Kdybyste si ale stanovili limit vyšší, než je obvyklá cena vozidla, vyplatí pojišťovna maximálně reálnou hodnotu vozidla.

Proč havarijní pojištění není časem levnější?

Obvyklá cena vozidla sice postupně klesá, ale to neznamená, že vám bude každoročně zlevňovat i havarijní pojištění. Důvodem je, že pojišťovna řeší většinou jen částečné opravy a hradí výměnu poškozených dílů. A ty stojí stále stejně, respektive kvůli inflaci spíše zdražují. Na opravu vozidel se používají nové díly, ať si pojistíte nové auto nebo ojetinu.

Navíc do kalkulace pojistného vstupují především parametry rizikovosti – tedy pravděpodobnost s jakou vy a vaše vozidlo způsobíte nehodu. A ta se s ohledem na stáří vozidla nijak nemění.


Havarijní pojištění doporučujeme i pro staré auto

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Spočítejte si zdarma a nezávazně, na kolik by vyšlo právě vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    21. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?