epojisteni logo

Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

31. 8. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Bezpečně autem do zahraničí

Každým rokem vyráží do zahraniční na dovolenou či jen prodloužený víkend tisíce Čechů. Pro jejich bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu u nás i v zahraničí si proto připomeneme tři základní pravidla.

  1. Neznalost neomlouvá. Ať už míříte kousek za hranice nebo daleko k moři, vždy se důsledně seznamte s pravidly silničního provozu všech zemích, kterými budete projíždět. Pravidla silničního provozu v jednotlivých zemích se vyznačují drobnými rozdíly, které byste měli před cestou znát. Jedná se například o maximální rychlostní limity, používání světel, základní povinnou výbavu, používání zimních pneumatik či požívání alkoholu před jízdou.

  2. Technický stav vozidla. Auto, kterým se rozhodnete vyrazit stovky až tisíce kilometrů od domova, by mělo být ve velmi dobrém technickém stavu. Před každou delší cestou proto důkladně zkontrolujte technický stav a napravte veškeré nedostatky. Jedině tak budete mít jistotu, že vás auto nenechá nikde na holičkách.

  3. Pojištění má smysl. Ať už si o pojišťovnách myslíme cokoliv, na pojištění bychom rozhodně neměli zapomínat. V případě cestování vlastním autem je základem povinné ručení, které je povinné ze zákona ve většině evropských zemích. Způsobíte-li nehodu, případné škody uhradí pojišťovna. Také havarijní pojištění je nezbytné, a pokud je nemáte, sjednejte si alespoň krátkodobou variantu po dobu dovolené. Věřte, že bez pojištění nechcete řešit žádnou havárii, poruchu či dokonce krádež vozidla. Zapomínat byste neměli také na cestovní pojištění poskytující pojistnou ochranu pro případ nemoci a úrazu.

Před cestou si zjistěte číslo na asistenční službu

Můžete být příkladný a vzorný řidič, který zná silniční pravidla zemí v celé Evropě, jeho auto je doslova ve skvostném technickém stavu a pojištěno má absolutně vše až do posledního šroubečku. Přesto se může stát účastníkem dopravní nehody ať už v důsledku vlastního zavinění či chyby jiného motoristy.

V takovém případě existuje pouze jeden ideální způsob, jak vzniklou událost vyřešit rychle a bez problémů - okamžitě volejte asistenční službu své pojišťovny. Před každou cestou si proto ověřte číslo na svou asistenční službu. Naučte se jej nazpaměť, zapište si jej do notýsku, uložte do mobilního telefonu nebo si jej nechte vytetovat na ruku.

Je jedno, ve které zemi se nacházíte. Pokud nejste právník se skvělými jazykovými a právními znalostmi, nejlépe vám v dané situace poradí pojišťovna. Máte-li samozřejmě sjednané odpovídající pojištění. Asistenční služba vám ve kteroukoliv denní i noční hodinu poradí, jak postupovat. Poradí vám, jak jednat s místní policií, jak správně vyplnit záznam o nehodě, do jaké nemocnice jet nebo jaký autoservis využít. V případě nutnosti vám zajistí tlumočníka, ubytování, náhradní vůz a případně další pomoc.

S pojištěním souvisí ještě jedna důležitá připomínka. Přečtěte si pojistnou smlouvu od začátku do konce a pak ještě jednou. Pojištění může být nastavené různě a lidé jsou ochotni kvůli nižšími pojistnému podepsat bezvýznamný cár papíru. Pojištění by mělo mít dostatečné pojistné limity a rozsah pojištění, aby vám vůbec k něčemu bylo platné.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|Monika Šaríková
    4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

    Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.