Za fingovanou dopravní nehodu hrozí až 10 let
Za fingovanou dopravní nehodu hrozí až 10 let
Pojišťovna Generali v minulých dnech zveřejnila informaci, že zaznamenali nárůst počtu fingovaných dopravních nehod, jejichž cílem je získat neoprávněné pojištěné plnění. V případě odhalení podvodu hrozí viníkovi až deset let odnětí svobody.
Velké pojišťovny mají vždy speciální oddělení detektivů, které se zabývá odhalování pojistných podvodů. Podle Generali pojišťovny v posledních měsících “vedou” zejména fingované dopravní nehody. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.
Například pojišťovna Generali odhalila v letošním roce již 226 případů pokusů o pojistný podvod a pojišťovně tak zachránili více než 34 milionů korun. Desítky dalších případů se stále šetří. Podle údajů je nejvíce pojistných podvodů odhaleno v Praze (20 procent) a Moravskoslezském kraji (20 procent). Nejméně pojistných podvodů odhalí detektivové ve Zlínském kraji a Olomouckém kraji (2 procenta).
Nejvíce podvodů se týká pojištění majetku a odpovědnosti (45 procent) a pojištění motorových vozidel (22 procent), kde počet pokusů o podvod neustále narůstá. Pojišťovny uvádí, že podvodníci se nejčastěji pokouší o fingovanou nehodu či krádež vlastního vozidla s vidinou vysokého zisku.
Viníkovi hrozí až deset let vězení
Pojistný podvod je trestný čin, za který bude viník potrestán. V lepším případě bude pojišťovna požadovat své peníze pouze zpět. V horším případě hrozí odhalenému viníkovi až deset let vězení. Délka trestu samozřejmě záleží na závažnosti podvodu.
Typickým příkladem je majitel vozidla Škody Superb, jehož vozidlo mělo lehce odřené plochy. Rozhodl se proto získat peníze na opravu nelegálně. Vozidlo otřel o svodidla tak, aby zamaskoval původní poškození, a poté nahlásil nehodu. Pojistné plnění činilo 82 tisíc korun. Jeho podvod byl však odhalen a peníze musel vrátit. Majitel vozidel velmi často hlásí krádež přenosné navigace, kterou však nikdy nevlastnili.
Ačkoliv v České republice není pojistný podvod považován za společensky nebezpečný, trest může být i velmi vysoký. “V případě prokázání podvodného jednání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena,“ vysvětluje Jiří Cívka z Generali. Horní hranice sazby nepodmíněného odnětí svobody je 10 let.