Falešný VIN kód není důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy
Falešný VIN kód není důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy
Na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu již nemůže žádná česká pojišťovna lidem odmítnout vyplatit pojistné plnění z důvodu uvedeného falešného VIN kódu. To platí ovšem pouze tehdy, pokud pojištěný prokáže, že nevěděl o tom, že je vozidlo kradené.
V České republice se ročně prodá přes sto tisíc vozidel, jejichž VIN je falešný z důvodu krádeže. Falešný či padělaný VIN kód však nově nemůže být důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy. Takto nedávno rozhodl Nejvyšší soud ve dvou případech. V obou případech si lidé koupili ojetý vůz, o kterém neměli tušení, že je kradený. VIN kód byl falešně uvedený nejen v kupních ale také v pojistných smlouvách.
"Uvedení falešného identifikátoru VIN ve smlouvě nezpůsobuje její neplatnost. Pojistná smlouvaPojistná smlouva je v takovém případě uzavřena platně a pojistitelpojistitel má podle takové smlouvy právo na plnění pojistného," rozhodl Nejvyšší soud. Podle Nejvyššího soudu jsou mnohem podstatnější informace o výrobci a roku výrobu, barvě vozu, obsahu motoru a také číslu technického průkazu.
Pojistná smlouva je platná a pojišťovna musí plnit
Oba uvedené případy se shodovaly v tom, že šlo o auta německého původu. V prvním případě novému majiteli vozidlo ukradli a pojišťovna odmítla vyplatil pojistku, protože zjistila, že vozidlo bylo kradené. Muž však pojišťovnu okamžitě zažaloval a uspěl. Na základě rozhodnutí soudu mu byla pojistka vyplacená.
V druhém případě bylo novému majiteli vozidlo zabavené policií ČR a vráceno původnímu majiteli. Majitel však přišel o auto i o peníze. Proto zažaloval stát za protiprávní postup. “Vozidlo bylo identifikováno nejen VIN, ale i dalšími znaky (výrobce, rok výroby, barva vozu, obsah motoru, číslo technického průkazu). Smlouva nemohla být kvůli falešnému VIN prohlášena za neplatnou," rozhodl Nejvyšší soud v jeho prospěch. Nyní Městský soud v Praze musí posoudit, zda má majitel vozidla nárok na odpovídající odškodné.