Dovolená v Chorvatsku v roce 2020: Jak se tam dostat a jaká opatření nás čekají?
Opatření týkající se cestování do Chorvatska vyvolaná pandemii koronaviru byla už konečně zrušena. Českými turisty oblíbené Chorvatsko tedy mohlo konečně otevřít hranice a zahájit novou turistickou sezónu. Mají se Češi připravit na nějaká omezení?
Chorvatsko je jednou z evropských zemích, které byly koronavirem zasaženy minimálně. Už ke konci května Chorvatsko hlásilo, že je epidemie na ústupu, a postupně začalo uvolňovat hranice. Během první poloviny června byla definitivně zrušena nařízení týkající se povinného nošení roušek, předkládání negativního testu na koronavirus a čtrnáctidenního pobytu v karanténě po návratu. Cesta do Chorvatska je konečně volná.
Nově se Češi do Chorvatska dostanou také vlakem
Hranice byly otevřeny, mezinárodní a vnitrostátní hromadná doprava obnovena. Češi se do Chorvatska dostanou nejen tradičními prostředky, mezi které patří vedle vlastního automobilu také autobusová a letecká doprava, ale nově od letošního června také přímým vlakovým spojením. O cestu vlakem do Chorvatska projevili Češi enormní zájem a první vlak vyjel v úterý 30. června.
Provozovatelem nově zavedených přímých vlakových spojů do Chorvatska je soukromá dopravní společnost RegioJet (bývalá Student Agency). Vlaky budou z pražského Hlavního nádraží do Chorvatské Rijeky jezdit tam a zpět zatím třikrát týdně v úterý, v pátek a v neděli za cenu od 590 Kč (cena za jednosměrnou jízdenku). Vlak z Prahy vyrazí vždy kolem páté večer a do Rijece přijíždí v osm hodin ráno. Pokud zájem vytrvá, je RegioJet připraven vypravit vlaky každý den.
Vlastním autem se Češi do Chorvatska dostanou tradičními cestami přes Rakousko a Slovinsko. Letecké spojení bylo obnoveno ve středu 10. června leteckou společností Smartwings, která do Chorvatska bude zatím létat třikrát týdně. Autobusy začaly do Chorvatska z pražského hlavního autobusového nádraží Florenc jezdit od poloviny června. Autobusovou dopravu zajišťuje česká společnost RegioJet a německá společnost Flixbus.
Na hranicích je nutné odevzdat vyplněný elektronický formulář
Češi se už od června mohou na území Chorvatska pohybovat volně a bez roušek. Jedinou povinností cestujících je vyplnění jednoduchého elektronického formuláře obsahujícího základní osobní a kontaktní údaje společně s informacemi o místě pobytu. Ten je doporučeno stáhnout si online v českém jazyce a vyplnit jej ještě před odjezdem.
Při vstupu na Chorvatské území všichni turisté obdrží informační leták obsahující instrukce týkající se preventivních opatření, jak se chovat na dovolené v Chorvatsku v prvních čtrnácti dnech dovolené (např. zvýšená hygiena, sociální zdrženlivost, doporučené nošení roušek zejména v uzavřených prostorách, samoizolace při podezření na nákazu koronavirem).
V rámci Chorvatska funguje veškerá hromadná doprava také beze omezení a to včetně trajektů na oblíbené chorvatské ostrovy. Vycestovat lze z Chorvatska do sousední Bosny a Hercegoviny. Na hranicích sice mohou celníci kontrolovat auta, ale mnozí čeští turisté uvádí, že je celníci nechali krátký úsek směřující do Dubrovníku projet bez zastavení. Není tedy nutné brát si trajekt z Pelješacu do Dubrovníku.
Památky jsou otevřeny, hudební festivaly se však letos konat nebudou
Většina českých turistů míří především k moři. Mezi nejvyhledávanější chorvatské destinace patří zejména zhruba 60 kilometrů dlouhá Makarská riviéra ležící jižně od města Split. V Chorvatsku se však nachází celá řada krásných historických památek, které jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dobrou zprávou je tedy informace, že památky budou pro poznání chtivé turisty normálně otevřené.
Jediná omezení se tak týkají velkých kulturních a zejména pak hudebních akcí. Letos v létě se bohužel v Chorvatsku nebudou konat žádné velké hudební festivaly, na kterých se tradičně shromažďovaly tisíce lidí. Zrušena byla i vyhlášená každoroční party v turistickém letovisku Zadar.