epojisteni logo
trojuhelnik-pred-autem

Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat a na co si dát pozor

27. 5. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Nejvíce dopravních nehod se odehrává během letních měsíců, kdy se silnice doma i v zahraničí zaplní vozidly jedoucími na dovolenou či se vrací zpět domů. K nehodě však může dojít kdykoli v roce. Poradíme vám, jak správně postupovat, když se stanete účastníky dopravní nehody v zahraničí.

Nezapomínejte na kvalitní pojištění vozidel 

Ve spojení s cestováním do zahraničí se velký klade důraz na cestovní pojištění.  Cestujete-li autem, myslet byste měli také na adekvátní pojištění vozidla. Kromě zákonného povinného ručení, důležitou roli hraje také dobrovolné havarijní pojištění.

Povinné ručení na dovolenou 

U  povinného ručení  se včas ujistěte, že české  povinné ručení  platí ve všech zemích, kterými plánujete projíždět včetně cílové destinace. V zemích Evropské unie problémy mít nebudete. V některých zemích mimo EU je povinností sjednat si tzv. hraniční pojištění.  

Havarijní pojištění alespoň na cesty do zahraničí 

Havarijní pojištění  povinné sice není, v případě poruchy na vozidle nebo nehody vám však ušetří nejen starosti, ale především peníze. U platného havarijního pojištění si ověřte územní platnost, výši pojistných limitů a asistenční služby.  HAV platné pouze na území ČR vám na dovolené u moře nijak nepomůže. 

Pokud havarijní pojištění nemáte vůbec, doporučujeme uvažovat o krátkodobé variantě. Tu nabízí například Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA pojišťovna. Alternativu k HAV představuje připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění, což jsou v podstatě hodně rozšířené asistenční služby do zahraničí). 

Na co si dát pozor 

Přečtěte si pojistné  podmínky u povinného ručení i havarijního pojištění. Je dobré znát, na co a za jakých podmínek máte nárok. Zamyslete se také nad možností rozšíření pojistné ochrany prostřednictvím doplňkových pojištění. Užitečné je například úrazové pojištění celé posádky, připojištění  zavazadel či rozšířené asistenční služby. 

Náš tip

NAŠE RADA:

Nezapomeňte na kontrolu technického stavu. Vyvarujete se tak komplikacím na cestě kvůli zbytečným poruchám, kterým šlo zabránit ještě před odjezdem. 

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí  

V případě dopravní nehody se snažte zachovat chladnou hlavou. Bezprostředně po nehodě zapněte výstražná světla a nechte je po celou dobu svítit. Poskytněte první pomoc zraněným osobám a zavolejte záchrannou službu, je-li potřeba.  

Náš tip

NAŠE RADA:

Kontaktní čísla na policii, záchranku a hasiče si zjistěte před cestou a uložte. Většina zemí EU využívá stejnou tísňovou linku 112.  

Zabezpečte místo dopravní nehody 

Oblékněte si reflexní vestu, kterou byste v autě měli mít po ruce. Opatrně vystupte z vozidla a v odpovídající vzdálenosti cca 50 metrů za autem umístěte výstražný trojúhelník. 

Kdy při nehodě v zahraničí volat policii 

Policii volejte vždy, dojde-li k úrazu, v případě vyšší škody na majetku a také tehdy, pokud se účastníci nehody nejsou schopni dohodnout na jednotném znění průběhu nehody, případně kvůli agresivnímu či jinak nevhodnému chování některého z účastníků.  

V případě přivolání policie záznam o nehodě včetně detailní dokumentace zajistí přivolaná hlídka. Předložený záznam podepište pouze tehdy, pokud mu rozumíte a souhlasíte s ním. 

Náš tip

NAŠE RADA:

Nejste-li si jistí, požádejte o pomoc asistenční službu pojišťovny. Poradí vám, jak postupovat, sepsat záznam či s překladem policejního protokolu. 



Dopravní nehoda v zahraničí - muž sepisuje záznam o nehodě

Jak sepsat záznam o dopravní nehodě v zahraničí 

V opačném případě sepište společně záznam a v případě souhlasu jej podepište. Záznam je nezbytný pro vyřízení pojistné události. Nejlepší je použít Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě kvůli stejnému obsahu ve všech jazykových verzích.  

Nemáte-li ve vozidle příslušný formulář, lze použít i list papír. Záznam o nehodě musí vždy obsahovat: 

  • údaje o účastnících nehody - jméno, příjmení, trvala adresa, číslo zelené karty, 

  • údaje o vozidlech - značka a typ, SPZ, VIN kód, a další, 

  • popis nehody - čas, místo, příčina, průběh, následky, nákres, 

  • podpis všech účastníků. 

 

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.


Nezapomeňte k záznamu přiložit detailní fotodokumentaci, na které by mělo být vidět místo dopravní nehody i veškeré škody způsobené na vozidlech i majetku  (např. poškozená kola na střeše auta, zničené osobní věci apod.). Na škodu není ofocení osobních dokladů všech účastníků. 

Obnovení provozu po nehodě 

Při omezení provozu následkem dopravní nehody lze vozidla z komunikace odstranit a obnovit provoz, pokud: 

  • byla dopravní nehoda nahlášena policii vyznačena na vozovce pomocí spreje, křídy, písku, apod. Pro lepší prokázání vzniku nehody pořiďte fotodokumentaci nehody. 

  • jste se shodli na odstranění vozidel se všemi účastníky dopravní nehody. 


Náš tip

NAŠE RADA:

Je-li poškozené vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, zavolejte odtahovou službu, nemáte-li po ruce kamaráda, který pro vás do zahraničí přijede. Pro tyto případy jsou ideální rozšířené asistenční služby, kdy pojišťovna nejen zařídí vše potřebné, ale také podstatnou část nebo vše zaplatí. 

Kdy pojišťovně oznámit pojistnou událost 

  • Jste-li poškozeným,pojistnou událost hlásit nemusíte. Vzniklou škodu uhradí pojišťovna viníka nehody.  

  • Jste-li viníkem, škodu nahlaste. Vaše pojišťovna poškozenému  zaplatí vzniklou škodu až do výše sjednaného pojistného limitu. Pokud škoda limit přesáhne, je vaší povinnost uhradit zbytek ze svého. 

  • Škody na vlastním vozidle, které si zaviníte sami (např. při špatné parkování), nebo kvůli poruše nebo závadě, pojišťovna uhradí pouze v případě sjednaného  havarijního pojištění.  


Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|Monika Šaríková
    4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

    Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.