autobazar

Jak vyřadit vozidlo z evidence?

15. 12. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Vozidlo bývá z evidence motorových vozidel vyřazováno z různých důvodů. Nejčastěji se jedná o krádež, totální škodu v důsledku nehody nebo konec životnosti. Ve všech uvedených případech nebude vozidlo provozováno na veřejných komunikacích, tudíž nepotřebuje registrační známky ani platné povinné ručení.

Vozidlo je možno z registru vyřadit dočasně nebo natrvalo. Dočasný způsob je označován jako vyřazení vozidla a trvalé vyřazení je označováno jako zánik vozidla. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vyřazení vozidla z evidence

Vyřazení vozidla z evidence může být provedeno na žádost vlastníka vozidla nebo automaticky v případě zaniklého a neobnoveného povinného ručení.

Doklady pro vyřazení vozidla:

  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • registrační značky
  • občanský průkaz

Vyřazení na základě žádosti vlastníka

O vyřazení z evidence může požádat vlastník vozidla, pokud ví, že vozidlo nebude delší dobu provozovat. K řádnému vyřazení vozidla z evidence bude potřebovat vyplněnou žádost, osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a obě registrační značky. 

Po dobu vyřazení je vlastník povinen zajistit, aby vůz nijak neohrožoval okolí ani životní prostředí. V případě vyřazení delšího než 12 měsíců je vlastník povinen nahlásit, kde se vůz nachází a k jakému účelu je využíván.

Automatické vyřazení z důvodu zániku povinného ručení

Pokud u vozidla zanikne povinné ručení a nedojde k jeho obnovení do 14 dní, je vozidlo automaticky vyřazeno z registru vozidel. Vlastníkovi je zasláno rozhodnutí o vyřazení silničního vozidlo a ten je povinen do 10 dní odevzdat osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a obě registrační značky, dále pak musí nahlásit místo výskytu a účel využití.

Vyřazení z důvodu odcizení vozidla

U odcizeného vozidla je jasné, že jej vlastník již nebude a nemůže nadále využívat. Má tedy právo vozidlo nechat vyřadit z registru a přestat platit povinné ručení. Na příslušný úřad je povinen doložit policejní zprávu o odcizení, technický průkaz a osvědčení o registraci.

Zánik vozidla (trvalé vyřazení z evidence)

Zánik vozidla z evidence je trvalý a nevratný. K zániku a výmazu zápisu o vozidle z evidence motorvých vozidel dochází, když už vozidlo není pojízdné, nebude se provozovat a dochází tak k úplnému zrušení vozidla či autovraku. 

Jaké dokumenty je potřeba odevzdat

Zánik vozidla je zdarma. Vlastník takového vozidla je povinen na obecním úřadu s rozšířenou působností odevzdat následující doklady:

  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • registrační značky
  • občanský průkaz
  • doklad o ekologické likvidaci (potvrzení o převzetí autovraku)

Teprve po ukončení registrace lze s příslušným potvrzením zrušit povinné ručení u pojišťovny, která vlastníkovi vrátí poměrnou část pojistného.

Ekologická likvidace

Chce-li vlastník vozidlo trvale vyřadit z evidence, je povinen nechat vůz ekologicky zlikvidovat. Ekologickou likvidaci provádí zařízení sloužící ke sběru a likvidaci autovraků. Vozidlo si nelze nechat na náhradní díly a zároveň žádat o trvalé vyřazení z evidence (zánik). O ekologické likvidaci musí vlastník vozidla obdržet potvrzení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?