epojisteni logo
blg-srt-benzin

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

21. 6. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

České silnice jsou bohužel známy ne zrovna “jednolitým” vzhledem. Na mnoha místech jsou silnice silně záplatované a neobvyklé nejsou ani různě velké díry. Některou projedete, aniž byste ji zaregistrovali, jiná vám rovnou poškodí auto a způsobí pořádné problémy. Kdo vám škodu zaplatí? A zaplatí vám ji vůbec někdo?

Řidiči, kteří za volant usedají den co den, by mohli vyprávět. Zejména silnice nižších tříd bývají v hrozivém stavu. Výjimkou ale nejsou ani silnice první třídy a dálnice. Česko má v tomto směru značné mezery, ironicky by se dalo říci díry. Poškozené silnice a především zmiňované díry však můžou způsobit škodu na pneumatice, ráfku a v horším případě i zavěšení. Má řidič v takové situaci šanci získat náhradu škody?

Máte havarijní pojistku? Uplatněte ji

Je dobré být na takové situace připravený. Obzvláště tehdy, když se nejedná o neobvyklou věc. Pro tyto a další případy se vyplatí mít sjednané dobré havarijní pojištění. Škodu bez problémů zaplatí pojišťovna a případ je uzavřen. Jediné, co vás bude mrzet, je zaplacená spoluúčast. Samozřejmě je nutné pojišťovně pojistnou událost  nahlásit a dodat všechny podklady včetně fotodokumentace pořízené na místě. Nezapomeňte vyfotit jako škody na autě, tak i onu díru.

Horší situace nastává, nemáte-li uzavřené havarijní pojištění. V tomto případě se nabízí jiné řešení a to vymáhat náhradu škody přímo po majiteli komunikace. Toto právo mají samozřejmě všichni, a pokud nechcete “plýtvat” havarijním pojištění a máte na boj s úřady čas a nervy, jděte do toho. Ono, čím více lidí se do tohoto boje vrhne, tím spíše vyhrají a šanci budou mít i ostatní. A možná to zvýší i šanci na lepší silnice v každém kraji.

Vybojujte si náhradu škody od majitele komunikace

Za každou silnici, její provoz a stav je někdo zodpovědný. To znamená, že je povinný zaplatit škodu každému, komu vznikne škoda na jeho majetku v důsledku špatného stavu silnice. Pokud tedy o špatném stavu motoristy neinformuje předem pomocí vhodné dopravní značky. V takovém případě je motorista povinen přizpůsobit styl jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Bohužel je to také nejlevnější způsob, jak “vyřešit” problém se silnicí bez velkých výdajů.

Došlo-li k nehodě a příslušná značka nikde, budete potřebovat důkazy a nejlépe svědky. Vyplatí se také zavolat policii a vyžádat si písemný protokol. Potřebná je důkladná fotodokumentace rozbité vozovky i poškozeného vozidla. Hodí se také nezávislý svědek, který vaše slova potvrdí. Majitelé komunikace se brání a případ velmi často končí u soudu. Zde pak bude záležet na vašich důkazních materiálech.

Smůlu budete mít nejen v případě, kdy je díra řádně označená, ale také u čerstvého poškození silnice. Pokud tedy majitel prokáže, že poškození vozovky nemohl zabránit, ani na ní upozornit, byli jste ve špatnou chvíli na špatném místě. V takovém případě vám nepomůžou ani fotky, ani nezávislý svědek, ani dobrý právník.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.