Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?
Příjemnou dovolenou v zahraničí může během chvilky zkazit ztráta osobních dokladů. Není přitom až tak rozhodující, zda šlo o vaši nepozornost, nedbalost nebo nenechavé ruce zloděje. Výsledek je stejný. Nacházíte se v zahraničí, chybí vám osobní doklady a musíte to řešit stůj co stůj. Jinak se také nemusíte dostat zpátky domů.
Ztráta osobních dokladů je nepříjemná záležitost i doma v Česku, natož na dovolené v zahraničí. V ČR vás čeká zdlouhavé kolečko po všech možných úřadech zahrnující od nahlášení ztráty až po následné vyřizování dokladů nových. Někdy je s novým dokladem spojený i poplatek. V cizině je celá situace s vybavováním nových, respektive náhradních dokladů, krapet složitější.
Ztrátu osobních dokladů ihned hlaste na policii
Jakmile zjistíte ztrátu svých osobních dokladů (odcizení, poškození, zničení či zneužití), jste povinni ji neprodleně nahlásit místní policii. Ta vám na základě vaší žádosti vystaví policejní potvrzení. Počítejte s tím, že můžete narazit na jazykovou bariéru. Vše může být vyřízeno za 15 minut, ale může to trvat i mnohem déle, pokud se budete domlouvat s velkými obtížemi.
Druhým krokem je nahlášení ztráty u nejbližšího zastupitelského úřadu České republiky (ZÚ ČR) v dané zemi. Na ZÚ předložíte policejní potvrzení, na základě kterého vám úřad vystaví náhradní osobní (cestovní) doklady. Takto vystavený náhradní doklad má však celou řadu omezení. V žádném případě se nejedná o plnohodnotný osobní nebo cestovní doklad.
Jak to chodí na zastupitelském úřadu
Než se “ztraceni a bez dokladů” vydáte na úřad, raději si zavolejte a domluvte si osobní schůzku. Věřte, že váš případ není jediný a už vůbec ne výjimečný. Ztráty osobních a cestovních dokladů jsou poměrně častý problém českých turistů. Přijdete-li na úřad bez objednání, můžete se dostat do fronty s velmi dlouhým čekáním.
Na osobní schůzku dorazte připraveni. S sebou musíte mít kromě policejního potvrzení o ztrátě či krádeži také dvě pasové fotografie a peníze na poplatek. Úředník by vám měl poskytnout veškeré potřebné informace, co přesně budete potřebovat a kolik co stojí. Nebojte se zeptat.
Náhradní cestovní doklad nenahradí cestovní pas
Vystavení náhradního dokladu předchází ověření totožnosti a českého státního občanství, což může nějakou dobu trvat. Ohledně prověření mají zastupitelské úřady způsoby, jak to provedou i bez předloženého dokladu totožnosti. V lepším případě může vystavení náhradního dokladu trvat pár hodin, v horším případě i několik dní.
Je-li ověření totožnosti úspěšné, ZÚ vám vystaví náhradní cestovní (osobní) doklad, který je omezen časově i územně. Má tedy omezenou časovou platnost a území a de facto slouží pouze k bezpečnému návratu do České republiky. To však neznamená okamžitý návrat. Časová platnost bývá odvozená od plánované délky pobytu v zahraničí.
Kontakty na veškeré zastupitelské úřady najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Není v dané zemi žádný zastupitelský úřad pro Českou republiku, jako občan EU se můžete obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad jiného členského státu EU.
Řidičský průkaz, nenahradí občanku ani cestovní pas
Pokud přijdete o občanský průkaz nebo cestovní pas, ale řidičský průkaz máte, neznamená to, že je vše v naprostém pořádku. Řidičský průkaz nelze použít jako náhradu ani za jeden z výše uvedených dvou dokladů. Můžete to risknout, ale pokud by po vás na hranicích přece jen chtěli doklad vidět, můžete se dostat do velkých potíží.
Nechcete-li riskovat, je doporučeno absolvovat výše uvedený postup, zajít na policii, poté na zastupitelský úřad a požádat o náhradní osobní či cestovní doklad. Po návratu zpět do České republiky náhradní doklad přestává platit a vás čeká standardní kolečko po českých úřadech za účelem vyřízení nových osobních dokladů.