Chystáte se na roadtrip? Připravte se dobře na cestu
Letošní rok je kvůli celosvětovému problému s koronavirem jiný. Možnosti cestování jsou kvůli uzavřeným hranicím většiny zemí omezené a Evropané mohou cestovat bez omezení cestovat pouze v rámci EU, a to ještě ne všude. Jako ideální způsob strávení letošní dovolené se tak jeví starý dobrý road trip.
Letenky i zájezdy se sice již omezeně prodávají, lidé však zůstávají opatrní a vyčkávají, jak se situace s koronavirem bude v příštích měsících vyvíjet. Koupit si letenku v době, kdy vláda téměř každý den straší s druhou vlnou krize, není zrovna lákavé.
Hodně lidí tak letošní léto tráví výjimečně v Čechách na pronajaté chalupě, v penzionu nebo kempu, a poznávají krásy vlastní země. Jako skvělá alternativa se jeví také roadtrip na vlastní pěst a vlastním autem. Víte, jak se na takový roadtrip připravat a co nezapomenout?
V čem je roadtrip oproti all inclusive dovolené výjimečný
All inclusive dovolená strávená u moře má své kouzlo stejně jako dobrodružný roadtrip, kdy vlastním autem projedete část, polovinu nebo klidně celou Evropu. O jak velkou část půjde, záleží na vás, vašich finančních a časových možnostech, a také na tom, jak dobře se na delší cestu autem připravíte.
Roadtrip není zrovna ideální dovolená pro zhýčkané cestovatele, kteří každý den dvakrát denně vyžadují sprchu, pohodlnou postel a čisté oblečení. Roadtrip je synonymum pro svobodné cestování, odříkání a omezení pohodlí, schopnost improvizace, ale zejména pro nezapomenutelné zážitky, které vás na takovém dobrodružném roadtripu nikdy neminou.
Hrubý plán je základ povedeného roadtripu
Váš roadtrip může být přesně takový, jaký jej chcete mít. Nemusíte vařit na vařiči a spát na divoko, pokud nechcete. Ne každý je dobrodruh s nonstop připraveným batůžkem, který je schopen kdykoliv sednout do auta a jet rovnou za nosem. Určitá míra nepohodlí by vám však vadit neměla. Aby vše proběhlo dle vaší představy, připravte si hrubý plán. Jak by měl vypadat?
Autem nebo obytňákem? Ve spacáku nebo v posteli?
Hned na začátku si ujasněte, zda budete spát na divoko v autě nebo venku, nebo zda dáte přednost ubytování v penzionech apod. Většinou záleží na financích. Uberete-li na komfortu, může vás roadtrip vyjít doslova na pár korun. Ubytování v penzionech lze ale realizovt u roadtripů vedoucích přes obce a města, hluboko v horách si ubytování budete hledat těžko.
Skvělým řešením jsou “obytňáky”, kde se nejen pohodlně vyspíte, ale také uvaříte. Lepší a luxusnější obytná auta (karavany) mohou mít i vlastní WC a sprchu. Nemáte-li obytné auto, ale venku nijak spát netoužíte, není problém si ubytování najít po cestě podle toho, kde zrovna skončíte. Díky mobilním aplikacím si “volnou postel” za příznivou cenu najdete okamžitě.
Kam to bude?
Jste-li časově omezení a na roadtrip máte týden až dva, je vhodné připravit si hrubý nástin trasy dopředu. Vyberte si země, které chcete navštívit, a která konkrétní místa vás lákají nejvíce. Zbytečně se nehoňte a nesnažte se za každou cenu být každý den jinde, abyste nasbírali co nejvíce zážitků. Když se vám bude někde bude líbit, zůstaňte tam klidně déle. Zároveň však buďte připravení improvizovat a měnit plány. Třeba, když se nečekané zhorší počasí.
Co se týče trasy, vyplatí se mít v mobilu stažené různé aplikace, které vás upozorní na případně problémy, nehody či uzavírky. Základem každého cestovatel jsou Google maps, Mapy do Seznamu (ideálně offline verze) a Waze. Existují také aplikace, které poměrně přesně dokáží spočítat náklady na cestu zahrnující nejen pohonné hmoty, ale i ostaní poplatky (Viamichelin).
Doporučeno je také doplnit si povinnou výbavu a nastudovat si pravidla silničního provozu dle zákonů zemí, ve kterých se budete pohybovat.
Kontrola před cestou
Před cestou nezapomeňte nechat zkontrolovat technický stav auta. Doplňte všechny kapaliny, zkontrolujte pneumatiky a na radu servisu nechte provést všechny nutné opravy. Na roadtripu rozhodně neriskujte a nejezděte autem, které by vás mohlo nechat ve štychu.
Samozřejmostí by mělo být kvalitní havarijní pojištění, které vás v případě nouze vytáhne z bryndy. Nemáte-li celoroční variantu, sjednejte si alespoň připojištění auta na cesty v rámci cestovního pojištění na dobu, po kterou budete cestovat.
Co zabalit a na co nezapomenout
Při balení na roadtrip pomůže podrobný seznam věcí, který by se měl odvíjet od toho, kam pojedete, kde budete spát, a co všechno plánujete dělat. Základem jsou platné osobní a cestovní doklady, doklady k automobilu včetně zelené karty a peníze (hotovost i platební karty), bez kterých se neobejdete.
Následuje elektronika (mobil, nabíječka, autonabíječka, powerbanka, fotoaparát), potřeby na spaní (spacák, karimatka, stan apod.), drogerie, oblečení a obuv, věci na vaření a potraviny, budete-li se stravovat mimo restaurační zařízení, a případně sportovní výbava. Chybět by žádném případě neměla také dobře vybavená lékárnička.