Cestujete do pralesa? Nezapomeňte se dobře pojistit
Cestujete do pralesa? Nezapomeňte se dobře pojistit
Zatoužili jste po dobrodružněji prožité dovolené, než chytat bronz a lelky na pláži v Chorvatsku? Cestování deštným pralesem se v takovém případě jeví jako ideální nápad. Vzdálené exotické končiny jsou vůbec pro našince stále lákavější. O to více byste měli myslet na své bezpečí a dobře se pojistit.
Deštné pralesy nalezneme ve vzdálených zemích jako Brazílie, Peru, Kolumbie, Venezuela, Bolívie, Indonésie a další. Všechny do jedné jsou to nádherné země. Mají ale také své nedostatky. Ve městech hrozí vyšší riziko kriminality, ve výše položených oblastech a v deštných pralesích zase různá zdravotní rizika. Na to vše byste měli myslet, až si budete vyřizovat cestovní pojištění. Myšlenku, že pojištění tentokrát nebudete, okamžitě zavrhněte. Riskujete více než “pouhé” peníze.
Deštný prales, jeho krásy a rizika
Dny i noci dlouhé 12 hodin, neznatelné sezóny, průměrné teploty kolem 20-25˚C a velké množství srážek, úchvatné přírodní scenérie, pestrobarevná flora i neznámí živočichové - tak nějak lze stručně popsat krásy deštného pralesa. Co je na pohled krásné, však může skrývat mnohá nebezpečí. Mnohé rostliny jsou jedovaté, divoké šelmy životu nebezpečné a navíc zde hrozí riziko infekční nákazy či různých nemocí.
Vysoké teploty a vlhkost svědčí různým mikroogranismům. Žijí zde tisíce druhů virů, bakterií a parazitů, které nám mohou způsobit zdravotní potíže. Nejčastější potíží je cestovatelský průjem projevující se bolestmi břicha, průjmem a vysokými horečkami. Nejlepší prevencí je pít balenou vodu a držet se hlavní cestovatelské zásady - “uvař to, upeč to, oloupej to nebo to nejez!”
Velké riziko představuje hmyz. Například komáři přenáší vážné nemoci, jako je malárie, žlutá zimnice, západonilská horečka či horečka dengue. Také kousnutí pavouka či hada nepatří mezi vítané zážitky. Dlouhodobý pobyt ve vlhkém prostředí urychluje rozvoj infekce na dolních končetinách, a proto je důležité držet nohy neustále v suchu. Kontakt s divokou šelmou hrozí asi nejméně, protože se lidem vyhýbají. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud se držíte vyznačených cest.
Cestovní pojištění do deštného pralesa
Pokud znáte všechna rizika, která vám při návštěvě pralesa hrozí, je mnohem snazší nastavit si správně cestovní pojištění. Dovolená vás v těchto místech bude stát hodně peněz, tak se nesnažte ušetřit na tom nejdůležitějším - na svém zdraví.
Základ tvoří cestovní pojištění, které hradí léčbu v případě nemoci či úrazu. Zde si ohlídejte výši pojistných limitů a také to, že zahrnuje hospitalizaci, převoz vrtulníkem, transport domů či vyslání opatrovníka.
Jakmile budete mít cestovní pojištění sjednané, uložte si číslo na asistenční službu. Předtím si ale zjistěte, jaké služby vám asistence vaší pojišťovny nabízí. Kromě rychlé rady, jak se v té či oné situace zachovat, vám mohou zajistit péči v lepším zdravotním středisku, sehnat náhradní ubytování či poskytnout služby tlumočníka.