Jaká rizika hrozí dětem na dovolené
Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.
Zdravotní rizika
Zdravotní problémy patří k těm nejběžnějším. Změna klimatu, stravovacích návyků i celkového režimu může mít na dětský organismus negativní vliv.
Infekce
Děti mají méně vyvinutý imunitní systém. K infekcím jsou náchylnější než dospělí. Malé cestovatele trápí především průjmová onemocnění, záněty uší, rýma, angína či různé virové infekce. V cestovní lékárničce by vám neměly chybět léky, které projevy běžných onemocnění zmírní. Dejte si ale pozor, aby šlo o léky vhodné pro děti.
Jaké léky na dovolenou s dětmi přibalit?
Léky na rýmu (Nasivin, Olynth, Otrivin)
Léky na kašel (například sirupy – Mucosolvan, Robitussin, Levopront)
Léky na bolest v krku (Tantum Verde, Stopangin)
Léky na horečku a bolest (Panadol, Ibalgin, Paralen)
Léky při průjmu a zvracení (Smecta, Kulíšek, živočišné uhlí)
Spoléháte na nákup léků v zahraničí? Přípravky, které znáte z ČR, nemusí být v cizině k dispozici. Případně je můžete složitě hledat pod jiným jménem. Pokud si chcete ušetřit starosti a zkrátit dobu před podáním léku, přibalte si alespoň základní přípravky s sebou.
Úrazy
Děti jsou aktivní, zvídavé a na dovolené ještě více rozdováděné. Tento mix v kombinaci s venkovními aktivitami bohužel často vede k úrazům. Podle statistik VZP musí být během letních prázdnin ošetřeno zhruba 50 tisíc dětí. Jaké úrazy jsou nejčastější?
Typ úrazu | Počet pacientů do 18 let |
---|---|
Poranění zápěstí a ruky | 72 224 |
Poranění kotníku a nohy pod ním | 61 633 |
Poranění hlavy | 60 448 |
Poranění kolena a bérce | 32 565 |
Poranění lokte a předloktí | 29 620 |
Kolik stojí úrazy v zahraničí
Zatímco v ČR máte ošetření hrazené ze zdravotního pojištění, v zahraničí zaplatíte náklady z vlastní kapsy. V zemích EU a EHP vám sice platí průkaz EHIC (modrá kartička), ale zajišťuje vám jen stejné podmínky jako místním pojištěncům – tedy včetně poplatků a spoluúčasti. Kolik ošetření úrazů v zahraničí stojí?
Země | Typ úrazu | Cena ošetření |
---|---|---|
Rakousko/Španělsko | Zlomenina horní končetiny (bez operace) | 24 000–48 000 Kč |
Rakousko/Španělsko/Turecko | Zlomenina dolní končetiny (s operací) | 240 000–700 000 Kč |
USA | Převoz, zlomená noha s narovnáním kostí pod narkózou, fixace nohy, dvoudenní hospitalizace | 450 000 Kč |
Úraz v horách s vyproštěním, leteckým transportem do nemocnice a ošetřením, třídenní hospitalizace (zlomenina, pohmožděniny, vyšetření hlavy a páteře) | 480 000 Kč | |
Thajsko | Opaření vřídlem v pralese, transport s ošetřením a týdenní hospitalizací | 330 000 Kč |
Zásah horské služby s vrtulníkem | 30 000–60 000 Kč |
Cestování s dětmi bez starostí
Pokud chcete mít jistotu, že se na dovolené s dětmi vyhnete placení uvedených částek, sjednejte si cestovní pojištění. Pokryje vám případné ošetření, repatriaci do ČR, ale také ztracená zavazadla nebo storno poplatky.
Alergické reakce
Děti se na dovolené mohou poprvé setkat s novými alergeny. Alergickou reakci mohou spustit například odlišné potraviny, exotické ovoce, pyl nebo bodnutí hmyzem. Aktuální pylovou situaci v cílové destinaci najdete například na mapách Meteoblue. U potravin a exotického ovoce pomůže hlavně obezřetnost. Nová jídla podávejte nejprve v malém množství. Pokud už děti s nějakou alergií bojují, vyhýbejte se příbuzným potravinám. Pro případ nouze mějte po ruce léky na alergii (antihistaminika).
Úpal a úžeh
Dětský organismus hůře snáší vysoké teploty a dehydrataci. Proto děti chraňte před sluncem (opalovací krém, pokrývka hlavy, pobyt ve stínu přes poledne), kontrolujte jejich pitný režim a oblékejte je do lehkých a prodyšných materiálů. Pomůžete si také výběrem destinace. Během prázdnin se vyhněte například Egyptu či Turecku, kde v létě panují velmi vysoké teploty. Vhodnější je sever Chorvatska, Itálie nebo výlet do hor.
Rizika spojená s pobytem u vody
Pozornost rodičů by neměla polevit ani při odpočinku na pláži. Co dětem hrozí u vody?
Utonutí
Jen v ČR utone každoročně zhruba 200 osob. Přibližně desetinu z nich tvoří děti a mladiství. Utonutí je v tuzemsku dokonce druhou nejčastější příčinou úrazové smrti dětí (po dopravních nehodách). Malí plavci patří k nejvíce ohroženým skupinám především kvůli horšímu odhadu (hloubky, proudu i vlastních schopností), nedokonalé plavecké technice a slabší fyzické kondici.
Klíčovou roli v prevenci a ochraně dětí před utonutím hrají rodiče. Děti by ve vodě neměly zůstávat bez dozoru. Doporučuje se, aby dozor držela vždy jedna osoba – sdílený dohled vede k dojmu, že se o dítě postará někdo jiný. U neplavců by mělo být samozřejmostí využití plaveckých pomůcek. Na dovolené u moře nezapomeňte sledovat výstražné vlajky na pláži, které informují o aktuálních podmínkách ke koupání.
Zranění od vodních živočichů
V moři i sladkých vodách se vyskytují živočichové, které dětem mohou způsobit zranění. K nejběžnějším hrozbám patří mořští ježci, medúzy, murény nebo jedovaté ryby (například perutýn ohnivý). Nejreálnější je v evropských mořích žahnutí medúzou a šlápnutí na ježka. Tomu lze snadno předejít používáním bot do vody. Případná zranění většinou vyřešíte svépomocí. U mořského ježka se soustřeďte na odstranění všech ostnů a dezinfekci rány. Po žahnutí medúzou se doporučuje opláchnutí mořskou vodou nebo octovým roztokem a podávání antihistaminik.
Největší pozornost z nebezpečných mořských živočichů se tradičně upírá na žraloky. Útoky žraloků jsou značně medializované, což vytváří dojem, že k nim dochází často. Pravděpodobnost útoku žraloka je ale celosvětově vyčíslena na 1:4 332 817. Z pohledu statistik je pravděpodobnější, že vás zabije letící korek při otevírání šumivého vína.
Rizika spojená s pobytem v přírodě
Plánujete na dovolené s dětmi spíše turistiku a výlety do přírody? Ani zde byste neměli spouštět děti z očí. Jaké nástrahy na ně číhají?
Zranění od zvířat
Rizika se odvíjí od konkrétní destinace. Ve střední Evropě příliš nebezpečných zvířat nežije. Problémy může způsobit uštknutí zmijí. Vzhledem k hmotnosti dětí představuje hadí jed velké nebezpečí. Po uštknutí tedy na nic nečekejte a volejte záchrannou službu. Jako prevence obvykle postačí pevná kotníková obuv a dlouhé kalhoty. Uštknutí zmijí je ale poměrně vzácné – nemocnice řeší desítky případů ročně.
Potíže mohou v našich končinách způsobit také divoká prasata, zejména bachyně s mláďaty. Pocit ohrožení mláďat vede ke zvýšené agresi i u dalších zvířat, například krav. Primárním opatřením je udržování bezpečné vzdálenosti. Útoky jsou zpravidla vedené v obraně, když se zvířata cítí ohrožená. Kvůli přenášení infekčních nemocí si dejte s dětmi pozor i na klíšťata. Zde si ale můžete ušetřit starosti očkováním.
Před výlety do přírody v cizině si vyhledejte, jaká zvířata v oblasti žijí. V některých exotických zemích je seznam nebezpečných tvorů poměrně dlouhý. Evropa je obecně bezpečnější, ale i na starém kontinentu narazíte na medvědy nebo divoké psy. Především kvůli divokým psům byste před cestou do určitých destinací (Asie, Afrika, Balkán) měli zvážit očkování proti vzteklině.
Každých devět minut zemře na světě jedna osoba na vzteklinu. Téměř polovinu obětí tvoří děti.
Otrava rostlinami či houbami
Toxikologické informační středisko (TIS) řešilo v roce 2023 více než 3 800 konzultací v souvislosti s otravou rostlinami či houbami. Většinu případů tvořilo náhodné požití dětmi. Nebezpečí představují zejména plody – děti snadno zamění borůvky s bobulemi rulíku nebo červený rybíz s plody jeřábu ptačího. Postup při otravě konzultujte s TIS na lince 224 91 92 93. Drtivá většina otrav má dobrý konec, úmrtí jsou velmi vzácná.
Úrazy v terénu
Při turistice v přírodě musíte počítat s nerovnostmi, ostrými kameny, kluzkými kořeny stromů a dalšími nástrahami. Je důležité, aby si děti na tyto překážky dávaly pozor a pohybovaly se opatrně. Následky pádu či podklouznutí mohou být nepříjemné – běžné jsou odřeniny, podvrtnutí kotníku a bohužel i zlomeniny. Mnoha úrazům se přitom dá předejít kvalitní turistickou obuví.
Rizika spojená s pobytem na horách
Kromě rizik uvedených u pobytu v přírodě přináší dovolená na horách další specifika.
Úrazy při zimních sportech
Zimní sporty jsou z pohledu možného zranění velmi rizikové. Děti často neodhadnou svoje schopnosti a limity. Za výběr vhodných sjezdovek a sportovního vybavení odpovídají jejich rodiče. Samozřejmostí by měla být helma a chránič páteře.
Podchlazení
Děti ztrácí teplo rychleji než dospělí. V zápalu sportování či hraní si někdy ani neuvědomí, že jim je zima. Opět je tak na dospělých, aby dítěti vybrali vhodné oblečení a včas zpozorovali příznaky přicházejícího podchlazení. K těm hlavním patří třes, bledá a studená pokožka nebo promodralé rty.
Další rizika
Výčet rizik zdaleka není konečný. Cestování s dětmi může přinést další stresující situace.
Ztracené dítě
Děti se mohou v neznámém prostředí snadno ztratit. V zahraničí těžké chvíle ještě umocní jazyková bariéra. Před dovolenou dětem zdůrazněte, aby se od vás nevzdalovaly. Ujistěte se, že znají vaše telefonní číslo nebo jim do kapsy vložte papírek s kontaktními údaji. Modernější ochranu nabízí GPS náramky, lokátory a sledovací aplikace v mobilu. V případě zmizelého dítěte na nic nečekejte a obraťte se na místní policii. S řešením situace vám pomohou i zastupitelské úřady ČR v zahraničí.
Únos
Méně pravděpodobný, ale o to vážnější scénář. Zde nemá smysl na nic čekat. Vaším úkolem je okamžitě zalarmovat policii a postupovat v souladu s jejími instrukcemi a pokyny zastupitelských úřadů.
Kulturní odlišnosti
Chování, které je v ČR považované za normální, může být v zahraničí nepřijatelné. Děti na kulturní odlišnosti nezapomeňte upozornit. Potíže vám může způsobit třeba nevhodné oblečení, ale i vaše chování k dětem – přísné zákony na ochranu dětí platí například v Norsku. Místní úřady mohou zakročit také u cizinců. Důvodem může být i zdánlivě nevinné plácnutí přes zadek.
Rizika na dovolené se netýkají jen vašich dětí. Přečtěte si o dalších nástrahách, které mohou na dovolené potkat i vás.
Prevence
Rizikům na dovolené je možné do značné míry předcházet dodržováním několika pravidel. Jak vypadají hlavní preventivní opatření?
Nespouštějte děti z očí: Z pozice dospělého člověka dokážete lépe a dříve odhadnout potenciální nebezpečí. Mnoha nešťastným událostem zabráníte jen pozorným dohledem a včasným zásahem.
Připravte se na místní podmínky: Seznamte se s místními riziky (nebezpečná zvířata, rostliny, terén apod.) a upozorněte na ně i děti.
Nepřeceňujte své (rodinné) síly: Rychlost skupiny se odvíjí od rychlosti nejpomalejšího člena, tedy dítěte. Výlety a aktivity přizpůsobte věku a schopnostem malého cestovatele. Za řadou úrazů stojí prostá únava.
Pořiďte dětem kvalitní vybavení: Dovolená s dětmi se prodraží. Je logické, že se peníze pokusíte ušetřit jinde. Nemělo by to však být u turistické obuvi, cyklistické helmy, plaveckých pomůcek a dalších bezpečnostních prvků.
Buďte připraveni na komplikace: Cestování s dětmi málokdy proběhne bez komplikací. I jinak perfektní dovolená většinou zahrnuje alespoň drobné odřeniny. Dobře vybavená lékárnička se vám bude hodit.