epojisteni logo

Cestujeme letecky: 10 nejtypičtějších dotazů k letenkám

18. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pro bezproblémové odbavení a let je nutné znát celou řadu nařízení a ty dodržet. Jinak se může stát, že si připlatíte za těžší zavazadlo nebo nestihnete let. Na 10 nejčastějších dotazů k letenkám vám přinášíme stručné odpovědi. Krásný let!

1. Letenka je objednaná, ale na e-mail nepřišlo žádné potvrzení

Po dokončení rezervace letenky by vám měl co nejdříve přijít e-mail s výpisem a potvrzením (většinou do 2 hodin). Nezapomeňte proto vyplnit správné kontaktní údaje, zejména e-mail. Pokud vám potvrzení nepřišlo, kontaktujte servis letecké společnosti.  Situaci řešte co nejdříve. Někdy také stačí otevřít e-mailovou poštu označenou jako “spam”.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

2. Je nutné letenku vytisknout?

Dnes už to není potřeba.  Letenka je primárně zdrojem informací o daném letu a obsahuje důležité instrukce týkající se odbavení a přestupů. Na jejím základě vám bude při odbavení předán palubní lístek, který si na palubu už vzít musíte. Bez palubního lístku vás nepustí do letadla.

3. Výběr sedadla za příplatek

Některé letecké společnosti umožňují vybrat si sedadlo v letadle. Na tuto možnost se předem informujte u letecké společnosti. Někdy stačí poslat e-mail se žádostí, jindy je nutné volat na zákaznickou linku.

4. Velikost a hmotnost zavazadel

Každá letecká společnost má vlastní nařízení týkající se váhy a rozměru převážených zavazadel. Příruční zavazadlo musí kromě požadavků na hmotnost  (většinou cca 8 až 10 kg)  splňovat i stanovy ohledně rozměrů  (většinou okolo 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 25 cm do hloubky).  U zavazadel do podpalubí je obvykle rozhodují hmotnost (většinou okolo cca 23 kg). Se stanovy ohledně váhy a rozměrů zavazadel se seznamte před odletem. Za každé kilo navíc zaplatíte nemalý poplatek okolo 20 EUR.

5. Kolik stojí zavazadlo

Každá letecká společnost má individuálně nastavené poplatky za zavazadla. Některé letecké společnosti mají v ceně příruční zavazadlo i zavazadlo do podpalubí, jiné společnosti mají zavazadlo do podpalubí za poplatek. Standardně je v ceně běžné letenky příruční zavazadlo, jehož rozměry a hmotnost musí odpovídat stanovám letecké společnosti. Všechny důležité informace najdete na letence. Nejste-li jisti, informujte se s dostatečným předstihem u letecké společnosti, u níž jste letenku zakoupili.

6. Poplatek za příruční zavazadlo

U většiny leteckých společností se za příruční zavazadlo neplatí žádný poplatek, pokud splňuje předepsané rozměry a hmotnost.  Poplatek si mohou účtovat nízkonákladové společnosti. Informace by měly být uvedeny na stránkách letecké společnosti či přímo na letence.

7. Storno letenky

Máte-li zaplacené letenky, ale z vážných důvodů nemůžete odletět, co nejdříve kontaktujte společnost, u níž jste si letenky zakoupili.  Storno  letenky je možné, ale počítejte s poplatkem. Čím více se datum odletu blíží, tím storno poplatky narůstají a krátce před odletem vám nemusí být vrácena ani koruna. O podmínkách storna se dočtete ve smluvních podmínkách vybrané společnosti.

8. Drahá elektronika

Vezete-li sebou notebook či drahý fotoaparát, vždy je lepší jej mít sebou na palubě letadle. Jedná se o citlivá zařízení, která by v podpalubí mohla dojít k újmě. Pouze se ujistěte, že celková hmotnost příručního zavazadla splňuje pravidla letecké společnosti ohledně váhy a velikosti.

9. V kolik hodin musím být na letišti

Standardně se uvádí lhůta 2 hodiny před odletem, kdy je nutné se dostavit na letiště.  Každé letiště má však své podmínky, které se mohou lehce lišit. Nezapomeňte si veškeré informace týkající se odletu zjistit zavčasu.

10. Od jakého věku může dítě letět samotné

Opět záleží na letecké společnosti. Většina umožňuje létat dětem bez doprovodu dospělé osoby až od 16 let. V případě mladšího dítěte některé společnosti za poplatek zajistí dohled letušky po celou dobu letu. Máte-li zájem o asistenci pro děti do 18 let (např. při přestupu), je nutné o ni zažádat alespoň 48 hodin před odletem.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.