epojisteni logo
zena-s-americkou-vlajkou

Cestujeme do Ameriky: Jak vybavit víza na cestu do USA

14. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zatímco Američané sní americký sen o bezstarostném životě, mnozí Češi sní o cestě do Ameriky, jakožto země slibující nezapomenutelné zážitky. Ať už se těší na pulzující velkoměsta nebo dechberoucí přírodní zajímavosti, všichni musí splní požadavky nezbytné pro bezproblémové vpuštění do země.

Americké spojené státy jsou velmi opatrné, co se cizinců týče. Není to až tak dlouho, co se do Ameriky cestující Češi neobešli bez víza. Více než deset let však cesta do Ameriky už není tak komplikovaná. Určitě je ale dobré se na ni připravit, aby vás na cestě nepřekvapilo nic neblahého.

Do Ameriky pouze s platným cestovním pasem

Zatímco v zemích EU a některých dalších evropských zemí si Češi vystačí s občanským průkazem, mimo Evropu se neobejdete bez cestovního pasu. V případě cesty do Ameriky (USA) je navíc nezbytný cestovní pas opatřený biometrickými údaji (např. otisk prstu). 

Pokud tento typ cestovního pasu nevlastníte, nezapomeňte si jej včas vyřídit u příslušného úřadu. Vyřízení žádosti v běžné lhůtě trvá až 30 dní, poplatek činí 600 Kč. Za vystavení cestovního pasu ve zkrácené lhůtě zaplatíte 3 000 Kč do 5 dní nebo 6 000 Kč do 24 hodin. A to už je velký rozdíl. 


Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vízum není třeba, nutné je vyplnit registraci ESTA

Už od roku 2008 Češi na cestu do USA nepotřebují vízum. Nějaká administrativa však české turisty přece jenom čeká. Konkrétně se jedná o vyplnění cestovní registrace ESTA, kterou v elektronické podobě najdou na webových stránkách Amerického velvyslanectví. Společně s vyplněním registrace je nutné uhradit poplatek ve výši 14 dolarů. 

Pokud cestujete do USA s cestovní kanceláří, ověřte si u nich s dostatečným předstihem, zda za vás registraci ESTA vyřídí či nikoliv. Některé kanceláře mají tento krok jako součást zájezdu a cestující s tím pak nemají žádné starosti.

Dojde-li před uskutečněním cesty do Ameriky k nějakým důležitým změnám (např. změna adresy ubytování), je nutné provést aktualizaci registrace ESTA. Před cestou se proto raději  ujistěte, že máte všechny údaje ve formuláři ESTA správně vyplněné.

Co je ESTA?

Cestovní registrace ESTA je vlastně povolení vycestovat do některého z 50 státu USA bez nutnosti jakéhokoliv typu víza. Jedná se povinný dokument pro všechny osoby, které chtějí navštívit USA nejen za účelem zábavy a poznání, ale také kvůli podnikání či jako přestupní místo do jiné země. Vyplnit registraci ESTA je nutné provést nejpozději 72 hodin před odletem do Ameriky. 

ESTA je vlastně elektronické vízum, které je potřeba k:

  • běžným turistickým cestám

  • obchodním cestám a jednáním

  • návštěvě příbuzných

  • zdravotnímu ošetření či zákroku

Česká republika patří k dalším 38 zemím, které k návštěvě USA nepotřebují vízum. Do této skupiny patří také další evropské státy (např. Rakousko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Polsko, Slovinsko, Švýcarsko a další vybrané země Evropy i celého světa).

Jak dlouho povolení ESTA platí?

Obvyklá platnost ESTA je 2 roky. Platnost však může skončit dříve a to ze dvou důvodů:

  • Platnost ESTA končí ve stejný den jako platnost cestovního pasu. Je-li platnost pasu kratší než ony 2 roky, končí zároveň i platnost ESTA.

  • Povolení ESTA pozbude platnosti také tehdy, dojde-li ke změně údajů v cestovní pase (např. změna příjmení nebo adresy). 

Kdy je nutné žádat o vízum

Pokud žadatel povolení ESTA nezíská, má ještě jednu šanci. Může požádat o standardní vízum na americké ambasádě, které se nachází v Praze. Trvání víza může trvat až 30 dní, proto si na vybavení potřebného povolení vyhraďte dostatek času. 

Dále je nutné žádat o standardní vízum, pokud ve Spojených státech plánujete pobyt delší než 90 dní, nebo do USA cestujete za prací či studiem. Platnost běžného víza určeného pro turisty a obchodní návštěvníky činí 10 let a během této doby lze opakovaně vstupovat na území USA.

Občané České republiky a ostatních 38 zemí bezvízového styku nemohou žádat o povolení ESTA z níže uvedených důvodů:

  • Zamýšlí-li pracovat ve Spojených státech amerických, včetně práce au-pair či internisty

  • Zamýšlí-li zůstat v USA delší dobu než 90 dnů

  • Zamýšlí-li navštěvovat školu nebo univerzitu ve Spojených státech

  • V současné době nebo dříve vlastnili zelenou kartu (tj. právní trvalý pobyt) a nedošlo k formálnímu opuštění

  • V posledních pěti let jim byl odepřen vstup do USA nebo byli dokonce deportován z USA

  • Došlo k zamítnutí víza z důvodu nezpůsobilosti či zákona o přistěhovalectví a národnosti

  • Byl-li někdy zatčeni nebo odsouzení za trestný čin (např. obchodování s drogami)

  • Byl-li postižení vážnou, přenosnou nemocí nebo jsou závislí na drogách

  • Podíleli se na pronásledování jakékoli osoby pod kontrolou nacistické vlády Německa

  • Byl-li členy nebo zástupci teroristické organizace

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.