studenti na cestách

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

25. 8. 2017
|
Délka čtení: 6 min.

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Program Erasmus je mezi studenty vysokých škol a vybraných vyšších odborných škol velmi oblíbený. Studentům umožňuje v rámci studia vycestovat za studiemi do zahraničí. Jedná o stipendium a studium v délce od 3 do 12 měsíců jim zaplatí jejich domovská škola. Jaké další výdaje jim hradí škola, a které by si měli v zájmu své bezpečnosti zaplatit sami?


Jedenkrát za studium na vysoké či vyšší odborné škole může českých student využít nabídky na stipendium a na pár měsíců vyrazit studovat do zahraničí. Program Erasmus je určený pro studenty od druhého ročníku studia výše. Po dobu studia v zahraničí je stále studentem domácí univerzity, která mu každý měsíc posílá stipendium ve výši stanovené podle běžných životních nákladu ve vybrané zemi.


Ze stipendia si student hradí studium, ubytování a případně další náklady na pobyt. Ze zkušeností českých studentů vyplývá, že stipendium je dostatečně vysoké a vyžít se s ním dá velmi dobře. Nejdražší bývají náklady na ubytování a dopravu ve větších městech. Pokud má student výdaje vyšší, musí si rozdíl doplatit ze svého. Řada studentů s tím nemá problém a při studiu si najde brigádu, která navíc pomáhá rozvíjet jejich jazykové znalosti.

Běžné zdravotní pojištění není dostačující

Několikaměsíční studium v zahraničí má svá rizika. Student může onemocnět, nebo se mu přihodí úraz. V takovém případě má přirozeně nárok na stejnou péči jako občané země, v níž se rozhodl nějaký čas studovat. I po dobu studia a pobytu v zahraničí je studentem české univerzity, která za něj platí zdravotní pojištění.


V zahraničí, jak všeobecně známo, však kartička evropského pojištění (tzv. Evropský zdravotní průkaz) není úplně dostačující. Student má sice právo na lékařské ošetření, ale zaplatí to samé co občan, a v zahraničí je zdravotní péče daleko dražší než u nás. Ve většině zemích platí občané vysoké částky za spoluúčast, a proto se českým studentům vyplatí mít uzavřené cestovní pojištění pro studenty neboli cestovní pojištění Erasmus, jak se mu také někdy říká.


Některé pojišťovny mají ve své produktové nabídce i cestovní pojištění pro studenty, které je přizpůsobeno jejich potřebám a finanční situaci. Nejvýhodnější je celoroční pojištění určené pro delší studijní pobytu (stáže, Erasmus apod.) platné po Evropě nebo celém světě, jehož cena se pohybuje od 200 korun měsíčně (např. cestovní pojištění ISIC pro studenty). Ani pro studenta 200 korun nemožná částka. Cestovní pojištění mu poskytne mnohem lepší finanční ochranu na studiích v zahraničí.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?