epojisteni logo
grand-canyon-usa

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

18. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

Zima ještě zdaleka neskončila. Velehory leží pod sněhem a ještě pár týdnů budou výzvou pro mnohé lyžařské i turistické nadšence. A ti, kdo zimu nevyhledávají a zálibně si prohlíží zájezdy do exotických krajů, mohou vyrazit za teplem už nyní. Ať už jste příznivcem zimy či tepla, nikdy byste však neměli zapomenout přibalit cestovní pojištění.

K čemu takové cestovní pojištění je? Je opravdu důležité a vyplatí se nebo se jedná pouze o trik pojišťoven, jak z lidí vytřískat další peníze? Cestovní pojištění zadarmo samozřejmě není, nelze mu však upřít zásadní význam. Ten však ocení lidé teprve v kritických momentech. Do té doby cestovní pojištění považují za nutné zlo a někteří jej dokonce považují za zbytečnost.

Cestovní pojištění vás za minimální peníze ochrání na vašich cestách po cizích zemích. V případě úrazu či nemoci vám pomůže zajistit odpovídající pomoc a především kryje náklady související s léčbou. V opačném případě je  poškozený  povinen léčbu uhradit ze svého. A ta jej může vyjít na pár tisíc korun i na několik milionů korun v závislosti na nákladnosti léčby.

Cestovní pojištění v základním rozsahu kryje léčebné výlohy, kterými se myslí:

  • poskytnutí první pomoc

  • ošetření

  • zásah horské služby

  • hospitalizace

  • nutné operace

  • převozy a repatriace

  • léky

Léčebné výlohy však nejsou jediným rizikem, které vám na cestě mohou hrozit. Cestovní pojištění proto nabízí i další možnosti  připojištění  proti rizikům, která vás sice neohrozí na životě, ale mohou znatelně poškodit vaši peněženku. Která to jsou?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Stačí málo a na krku máte žalobu za škodu, kterou v lepším případě způsobíte jiné osobě na majetku, v horším na jejím zdraví či životě. Žalobu mnohdy doprovází nepříjemné soudní spory, drazí advokáti, nezbytné znalecké posudky a nemalé soudní poplatky. Chyba se přece může stát každému. Ale jak se říká, za chyby se musí platit. Není lepší být na podobné situace dobře připraven? Cestovní pojištění zahrnující i riziko odpovědnosti za vás škodu uhradí až do výše sjednaného  pojistného  limitu.

Pojištění zpoždění, poškození, ztráty nebo odcizení zavazadel

Ach, ta zavazadla. Nelze je mít neustále při sobě pod dozorem a to platí zejména pro několikahodinové cesty letadlem. Na několik hodin je ztratíte z očí a po příjezdu do cíle zůstanete stát u výdejního pasu jako poslední. Zavazadlo však není k nalezení. Co teď?

Není neobvyklé, že se zavazadlo zpozdí nebo dokonce úplně ztratí. V takovou chvíli jste se ale na vysněné dovolené ocitnuli bez vlastních věcí, které si musíte znovu nakoupit. Nejste pojištění? Smůla. Škodu samozřejmě můžete vymáhat po letecké společnosti, ale znáte to. Spousta opletaček kolem a nakonec vám vyplatí pár stovek. Bez reptání vám způsobenou škodu uhradí pouze připojištění zavazadel proti riziku poškození či zpoždění. Vhodné je, pokud pojištění rovněž kryje i riziko jejich ztráty či odcizení.

Pojištění storna zájezdu

V lednu jste si plní nadšení objednali a ihned zaplatili zájezd, na který se poté těšíte několik dalších měsíců. Jenomže ouha, čtrnáct dní před dovolenou onemocníte nebo si zlomíte nohu a se zájezdem je konec. Nejenže máte zkažené léta, ale ještě vás čeká tahání s cestovní kancelář, která vám vrátí zlomek peněz.

Cestovní kancelář totiž při zrušení zájezdu vrací pouze část peněz a to ještě v závislosti na době, kdy jste zájezd zrušili. Čím více se blíží k datu odjezdu, tím méně peněz vám vrátí. Jedinou možností, jak se podobné situaci vyhnout, je pojištění storna  zájezdu. Pojistný limit by tedy měl odpovídat celkové ceně zájezdu nebo objednaných služeb.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.