Cestovní pojištění pro domácí mazlíčky: Jak to funguje?
Patříme mezi milovníky domácích mazlíčků. V rámci Evropy jsme opravdovými přeborníky v počtu chovaných zvířat. Podle odhadu veterinářů žijí v českých domácnostech zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Častokrát s námi tihle chlupatí mazlíci navíc vyrážejí i na dovolenou. Zatímco sjednání cestovního pojištění je pro řadu z nás samozřejmostí, na svoje chlupáče zapomínáme. A to je chyba, která nám může udělat v peněžence pořádnou neplechu.
Není pojistka jako pojistka
Běžné cestovní pojištění kryje zejména léčebné výlohy spojené s úrazem, nemocí nebo hospitalizací v zahraničí. V rámci komplexních balíčků (připojištění) ale může cestovatel získat peníze zpátky třeba taky za zrušenou dovolenou nebo ztracené kufry. Cestovní pojištění si ale můžete dost dobře sjednat také ve chvíli, kdy cestujete po Česku. Prostředky z něj sice nejsou určené pro krytí léčebných výloh (ty kryje běžné zdravotní pojištění), ale mohou se hodit například ve chvíli, kdy někomu (neúmyslně) způsobíte škodu.
To cestovní pojištění domácích mazlíčků v sobě kombinuje výše uvedené výhody a benefity. Krýt může nezbytné léčebné výlohy, které se nejen u nás, ale především v zahraničí šplhají do astronomických výšin, ale také způsobenou škodu na majetku nebo zdraví třetích osob. Konkrétní pojistné podmínky jsou ustanoveny ve smlouvě. Je také potřeba zmínit, že každá pojišťovna nabízí trochu odlišné služby a jiné jsou také případné výluky z pojistného plnění, se kterými se vyplatí seznámit ještě před tím, než smlouvu uzavřete.
Pojistíte jen zdravé zvíře s páníčkem
Pokud o cestovním pojištění pro mazlíčka vážně uvažujete, je potřeba zmínit, že v drtivé většině případů ho můžete sjednat pouze k vaší pojistce (nelze pojistit samotné zvíře). Co si budeme povídat, zvíře je jednoduše součástí „rodinné smečky“. A jako takové by mělo být i pojištěno. Mezi další podmínky cestovního pojištění pro domácí mazlíčky patří i skutečnost, že pojistit lze pouze naprosto zdravé zvíře s platným mezinárodním očkovacím průkazem. Zvíře by zároveň mělo být starší tří měsíců (stáří pojistitelného zvířete se u jednotlivých pojišťoven liší).
Zkontrolujte spoluúčast i limity
Cestovní pojištění domácích mazlíčků můžete často sjednat prostřednictvím internetu jako připojištění ke svému stávajícímu cestovnímu pojištění. Při výběru vhodné pojišťovny se ale zaměřte na limity pojistného plnění, výluky a také spoluúčast. Ta může v některých případech činit pár stokorun, jinde nemalé procento ze škodné částky, což už může vaši peněženku pořádně provětrat.
Za škodu způsobenou zvířetem odpovídáte vždycky vy
Závěrem je potřeba dodat, že za škodu způsobenou zvířetem odpovídá vždy jeho vlastník. A to nejen v případě škody na majetku, ale především na zdraví. Poškozený si navíc může nárokovat odškodnění například za vytrpěnou bolest, nemajetkovou újmu, v případě vleklých úrazů nebo trvalých následků i ztížení společenského uplatnění, náklady spojené s péčí o zdraví, náhradu ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a po jejím skončení apod. Ve finále se tak může jednat o částky, které hravě překročí hranici statisíců. A to je už pádný důvod, proč cestovní pojištění pro mazlíčka/y sjednat.